Aktualności
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit
- 28mar
- 28mar
Sukces naszych uczniów w konkursie „Zimowy przyjaciel leśnych stworzeń"
23 marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Zimowy przyjaciel leśnych stworzeń”, organizowanym przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.
Konkurs skierowany był do uczniów klas I-IV szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego, a jego celem było rozwijanie wrażliwości na przyrodę, umiejętności rozpoznawania gatunków zwierząt oraz kreatywności artystycznej.
Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-II oraz III-IV. W każdej z kategorii przyznano po sześć równorzędnych nagród. W gronie laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły – Wojtek Kołda z klasy 2 i Sandra Szcześniak z klasy 4, którym serdecznie gratulujemy sukcesu!
Podczas rozdania nagród na uczestników czekała dodatkowa atrakcja – każde dziecko mogło własnoręcznie zbudować budkę lęgową z drewna, co dostarczyło wielu pozytywnych emocji i praktycznej Dodatkową nagrodą dla laureatów był podwójny voucher na przejazd drezyną.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!
- 28mar
21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Dlaczego mówimy o tym dniu, że to dzień kolorowej skarpetki? Zespół Downa jest spowodowany dodatkową kopią 21. chromosomu. Osoba z zespołem Downa ma trzy chromosomy 21. pary, zamiast typowej liczby dwóch. W związku z tym data obchodów nie jest przypadkowa - 21/3. Gdy patrzymy na kariotyp (obraz naszych chromosomów, barwiony do oglądania pod mikroskopem), chromosomy wyglądają jak sparowane skarpetki. Barwienie sprawia, że wyglądają na pasiaste. Niektórzy ludzie noszą dodatkową skarpetkę, inni zestaw niedopasowanych skarpetek, aby podkreślić, że jesteśmy bardziej podobni niż różni. Kolejny raz, nasza szkoła przyłączyła się do akcji mającej na celu podniesienie świadomości o osobach z Zespołem Downa. W tym dniu założyliśmy skarpetki nie do pary, a z prac tworzonych przez Uczniów powstał łańcuch pomysłowych, kolorowych skarpetek. Dziękujemy za udział i zapraszamy do udziału za rok!Nauczyciele współorganizujący kształcenie, organizatorzy akcji
5
- 28mar
Sukces naszych uczniów w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Mieszkańcy łąki”
21 marca 2025 roku w Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Plastycznym „Mieszkańcy łąki”. Wśród laureatów znalazła się klasa II naszej szkoly, która zdobyła I miejsce w kategorii klas I–III szkół podstawowych.
1Konkurs miał na celu rozbudzenie wśród dzieci zainteresowania przyrodą, a w szczególności różnorodnością życia na łące. Zadaniem uczestników było wykonanie grupowej pracy plastycznej – plakatu lub formy przestrzennej – przedstawiającej mieszkańców łąki. Jury oceniało pomysłowość, staranność wykonania oraz walory edukacyjne.
W imieniu zwycięskiej klasy nagrodę odebrali Franek i Tomek, którzy przyjechali wraz z rodzicami. W wydarzeniu uczestniczyła również opiekunka konkursu, pani Ewelina Wolder, a także dyrektor szkoły, pani Stanisława Skowera. Nagrodą za zajęcie I miejsca był zestaw pomocy dydaktycznych o wartości 2 tysięcy złotych, który wzbogaci wyposażenie klasy i uatrakcyjni codzienne zajęcia.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom klasy II oraz ich opiekunce – pani Ewelinie Wolder – za kreatywność, zaangażowanie i wspaniały sukces! Życzymy dalszych osiągnięć w kolejnych konkursach.
Konkurs został zorganizowany w ramach XXI edycji Programu Edukacji Ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pod hasłem „Dla Ziemi, dla siebie” i cieszył się ogromnym zainteresowaniem – zgłoszono do niego aż 64 prace z 32 placówek edukacyjnych.
Gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy organizatorom za promowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych!
- 28mar
Pierwszy Dzień Wiosny
Nowa galeria Pierwszy Dzień Wiosny została dodana do albumu fotograficznego
Ewelina Wolder, Anna Pawlik, Edyta Pastuszko
1521 marca 2025 roku uczniowie klas 1-3 w radosny i pełen wrażeń sposób świętowali Pierwszy Dzień Wiosny.
Obchody rozpoczęły się od tradycyjnego spalenia Marzanny, symbolizującego pożegnanie zimy i powitanie nowej pory roku. Następnie dzieci udały się na spacer po Rezerwacie Przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego – wyjątkowym miejscu na terenie dawnego kamieniołomu w Kielcach. Podczas wędrówki uczniowie z zaangażowaniem poszukiwali oznak wiosny, takich jak pierwsze wiosenne kwiaty czy budzące się do życia owady.
Kolejnym punktem dnia były zajęcia edukacyjne, podczas których klasy zostały podzielone na dwie grupy:
🔭 Pierwsza grupa wzięła udział w warsztatach pt. „Kosmos, ale z bliska...”. Dzieci miały okazję zgłębić tajemnice wszechświata, a na zakończenie każdy uczestnik wykonał własną lunetę z wybraną konstelacją, rozwijając przy tym swoją kreatywność i zainteresowanie astronomią.
⏳ Druga grupa zwiedzała wystawę „Chronos”, która w formie interaktywnej gry zabrała uczniów w podróż przez miliony lat historii Ziemi. Dzieci mogły zobaczyć początki życia w wodzie, odkryć ślady tetrapoda oraz odbyć fascynującą podróż w kapsule czasu. Największe emocje wzbudziło spotkanie z imponującym drapieżnikiem – rybą pancerną Dunkleosteus, który miliony lat temu zamieszkiwał Morze Koralowe na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego.
Obchody Pierwszego Dnia Wiosny były nie tylko świetną zabawą, ale również okazją do zdobywania wiedzy i odkrywania fascynujących tajemnic przyrody oraz historii naszej planety.
- 24mar
Nasi na teatralnej scenie!
Nowa galeria IV Świętokrzyski Szkolny Przegląd Teatralny została dodana do albumu fotograficznego
Elwira Rogalska
1420 czerwca 2025 r. Grupa Teatralna „Zawsze otwarci” wystąpiła w IV Świętokrzyskim Szkolnym Przeglądzie Teatralnym organizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. W tym roku uczniowie mieli okazję wystawić przedstawienie „Przysięgaliśmy…” na scenie teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach (dawna tymczasowa siedziba Teatru Żeromskiego). Było to dla nich ogromne przeżycie.
W przeglądzie wzięło udział 10 grup teatralnych w grupie wiekowej - klasy 4-8 szkoły podstawowe. Na scenie zaprezentowali się nasi uczniowie klas V i VI: Filip Białek, Konrad Cieplicki, Tomasz Dziedzic, Łukasz Fąfara, Kacper Góra, Stanisław Jarząb, Dawid Kozieł, Kalina Król, Patryk Piwowar, Kalina Rozin, Julia Stodulska, Patrycja Wiech, Maja Zielińska. Dźwięk w trakcie spektaklu obsługiwali Jakub Dudek i Piotr Januchta. Natomiast uczennice klasy IV: Monika Jasek, Anna Kot, Zofia Świat, Amelia Zarzecka, Wiktoria Wiśniewska zaśpiewały tytułową piosenkę pt. „Przysięga” Andrzeja Kołakowskiego. Akompaniowała na gitarze Sandra Szcześniak. Dziewczynki nie występowały fizycznie, zostały uwiecznione na filmie i udostępnione na przedstawieniu.
W powstawanie przedstawienia pt. „Przysięga” zaangażowało się wielu nauczycieli: p. Karolina Gregorczyk-Rożkowicz (scenariusz i reżyseria) , p. Agnieszka Kołakowska (organizacja), p. Elwira Rogalska (organizacja), p. Ewelina Wolder (scenografia), p. Magdalena Wyrzykowska (scenografia), p. Katarzyna Dobrowolska (pomoc merytoryczna przy pisaniu scenariusza), p. Anna Pawlik (przygotowanie muzyczne), Agata Kołda (scenografia), Iwona Świat (scenografia).
Występy szkolne prezentowały bardzo wysoki poziom. Mimo że nasza młodzież nie zajęła żadnego miejsca, to zyskała bardzo cenne doświadczenie sceniczne oraz wiedzę z zakresu teatru. Po tym niezwykłym wydarzeniu już nie możemy się doczekać kolejnego roku, by ponownie przeżyć tę teatralną przygodę!
- 23mar
Zapraszamy do udziału w akcji z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa
Przyłącz się do akcji na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Dowolną techniką ozdób dowolnie dwustronny szablon papierowej skarpetki - im barwniej, tym lepiej! Z przyniesionych prac stworzymy łańcuch kolorowych skarpetek. W piątek 21 marca załóż dwie niepasujące skarpetki.
- 23mar
Dzień Bezpiecznego Internetu
Uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w kampanii Programu Safer Internet - Dzień Bezpiecznego Internetu w ramach , której wzięli udział w lekcjach on-line pt.: „Przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza– jak ją rozpoznać i jak reagować?”, „Sieciakowa lekcja - Kto jest po drugiej stronie?”, „Zmieniam świat! – jak wykorzystać Internet do kreowania swojej rzeczywistości”.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Nauczyciele mogli również poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej w ramach szeregu webinarów DBI.
- 14mar
Zajęcia z pierwszej pomocy
Nowa galeria Zajęcia z pierwszej pomocy została dodana do albumu fotograficznego
Anna Pawlik
17W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”, w naszej szkole odbywają się cyklicznie zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Program ten ma na celu przede wszystkim oswajanie dzieci już od najmłodszych lat z podstawowymi czynnościami ratującymi życie człowieka. Uczniowie z klas I – III oraz IV – VII uczą się jak ułożyć poszkodowaną osobę w pozycji bezpiecznej ustalonej oraz jak wezwać pomoc i zabezpieczyć miejsce, w którym poszkodowana osoba się znajduje. Ćwiczą także jak uciskać klatkę piersiową podczas resuscytacji. Uczniowie ćwiczą opatrywanie ran, poznają różne sposoby bandażowania.
Na zajęciach wykorzystywane są materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – fantom Little Annie oraz podręczniki dla uczniów i telefony tekturowe.
- 14mar
VI KONKURS PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
W dniu 9 marca odbył się VI Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowany z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Na scenie Samorządowego Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie wystąpiło ponad 130 uczestników, a nasze uczennice z klasy IV – Sandra Szcześniak i Zofia Świat zajęły III miejsce w kategorii zespołów. Gratulujemy!
- 11mar
III Gminny Turniej Szachowy im. Majora Zbigniewa Mielczarka o Puchar Wójta Gminy Zagnańsk sposobem uczczenia 83. rocznicy powstania Armii Krajowej w szkole w Kajetanowie
11914 lutego 1942 r. to data przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W tym dniu już od 14-tu lat w naszej szkole, której patronem jest Armia Krajowa, pamiętamy o bohaterskich żołnierzach największej podziemnej armii w czasach II wojny światowej.
W tym roku, w związku z terminem ferii zimowych oraz chorobą głównego organizatora Turnieju, we czwartek 6 marca 2025 r. o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie odbył się III Gminny Turniej Szachowy im. Majora Zbigniewa Mielczarka o Puchar Wójta Gminy Zagnańsk. W Turnieju, który otworzyli Zastępca Wójta Gminy Zagnańsk pan Stanisław Stępień oraz pani dyrektor szkoły Stanisława Skowera wzięli udział uczniowie – reprezentanci wszystkich pięciu szkół gminy. Pani dyrektor przywitała uczestników i przypomniała ideę turnieju – pamięć o tych wszystkich bohaterskich żołnierzach Armii Krajowej, którzy walczyli o naszą wolność, o to „abyśmy mogli się dzisiaj spotkać i zagrać w szachy”. Pan Wójt pogratulował organizatorom, życzył wszystkim zwycięstwa i wyraził nadzieję na kontynuację zawodów w kolejnych latach.
Zawody skierowane zostały do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Zagnańsk. Uczniowie mogli rywalizować ze sobą bez względu na posiadany ranking czy poziom gry.
Celem turnieju była popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży oraz wyłonienie indywidualnych mistrzów gminy Zagnańsk szkół podstawowych. Ta niezwykle pasjonująca, wymagająca logicznego myślenia gra planszowa, której współczesne zasady ukształtowały się jeszcze w średniowieczu, przyciąga niczym magnes coraz to młodszych graczy. Podczas rozgrywania partii szachowych widać było na twarzach dzieci radość, pozytywne emocje oraz skupienie uwagi.
Zawody przeprowadzone były w trzech kategoriach wiekowych, na dystansie pięciu partii, po 10 minut na zawodnika:
- klasy 0 – III (6 uczniów),
- IV – VI (14 uczniów)
- VII – VIII (14 uczniów).
Nad ich przebiegiem czuwali nauczyciele – opiekunowie ze wszystkich pięciu szkół: Jacek Staniec (SP Kajetanów – organizator Turnieju), Rafał Okła (SP nr 1 w Zagnańsku), Marek Szafarczyk (SP Tumlin), Anna Gębska (SP nr 2 w Zagnańsku) oraz Zbigniew Staniec (SP Samsonów).
Turniej zakończył się około godziny 12.00. Pan Stanisław Stępień – Zastępca Wójta Gminy Zagnańsk wspólnie z dyrekcją SP im. AK w Kajetanowie wręczyli puchary i dyplomy zwycięzcom poszczególnych grup turniejowych. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w wydarzeniu, dla wszystkich też przewidziany był słodki poczęstunek w stołówce szkolnej.
Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują władzom gminy za pomoc w dowiezieniu uczniów z terenu gminy do Kajetanowa, ufundowanie pucharów i dyplomów dla uczestników turnieju. Panu Wójtowi dziękujemy za objęcie patronatem naszego wydarzenia.
Oto wyniki w poszczególnych grupach wiekowych:
Klasy 0 – III:
1 miejsce – Marcel Olesiński - Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
2 miejsce – Szymon Wróblewski - Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
3 miejsce – Alan Moćko - Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie
Klasy IV – VI:
1 miejsce – Laura Olesińska – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
2 miejsce – Eryk Troczyński – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
3 miejsce – Eryk Adamiec – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie
Klasy VII – VIII:
1 miejsce – Oskar Drogosz – Zespół Szkoły Podstawowej Nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
2 miejsce – Olaf Nowaczek - Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
3 miejsce – Ignacy Cadera - Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie
Organizatorzy Turnieju
- 07mar
Tłusty Czwartek w naszej szkole
27 lutego 2025 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tłusty Czwartek. Był to prawdziwie słodki dzień, pełen pysznych, lukrowanych i pudrowanych pączków. Nie zabrakło również innych smakołyków, takich jak galaretek z bitą śmietaną, ciast, ciasteczek, faworków, rogalikiów czy babeczek.
12Z Tłustym Czwartkiem wiąże się wiele przesądów. Najważniejszy z nich mówi, że tego dnia koniecznie trzeba zjeść coś słodkiego – jeśli nie zjemy choćby jednego pączka, czeka nas pech aż do kolejnego Tłustego Czwartku!
Wszystkie wypieki znikały błyskawicznie, co najlepiej świadczy o tym, jak były pyszne!
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom za zaangażowanie w przygotowanie tych wspaniałych słodkości.
Świetlica i Samorząd Uczniowski
- 07mar
Występ w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
Nowa galeria Występ w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej została dodana do albumu fotograficznego
Agnieszka Kołakowska
4823 lutego, po mszy o godz. 10:00, uczniowie naszej szkoły wystąpili przed parafianami gminy Wiśniówka w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.
Poruszająca historia młodej sanitariuszki Jagi, walczącej w Powstaniu Warszawskim osiemdziesiąt lat temu, a po wojnie osiadłej w Kielcach, stała się inspiracją do spektaklu pt. „Przysięgaliśmy”. Sztuka została przygotowana przez grupę teatralną złożoną z kilkudziesięciu uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie, według scenariusza i w reżyserii polonistki, pani Karoliny Gregorczyk-Rożkowicz. Przedstawienie było wyrazem hołdu dla bohaterów walczących o wolność Polski i odbyło się w ramach obchodów Narodowego Święta Pamięci o Żołnierzach Armii Krajowej, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Chwile chwały powstańczej stolicy, do której w sierpniu 1944 roku spieszyli na pomoc żołnierze AK także z Kielecczyzny, przeplatały się z dramatycznymi scenami – zdobywania opatrunków i bandaży przez sanitariuszki, przedzierania się przez miasto pełne biało-czerwonych flag, ale też momentami grozy, gdy Jaga traciła swoich przyjaciół, zbyt młodych, by ginąć za Polskę. Dlaczego sięgnęliśmy po tę historię?
W powstanie spektaklu „Przysięgaliśmy” zaangażowało się wiele osób. Dekoracje, scenografię i kostiumy wspólnie przygotowywali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, którym jesteśmy bardzo wdzięczni, a szczególne podziękowania kierujemy do pani Eweliny Wolder. Za pracę nad nagłośnieniem i światłami serdecznie dziękujemy księdzu Markowi Blademu. Doceniamy każde zaangażowanie i poświęcony czas.
Młodzi, utalentowani artyści z naszej szkoły, którzy już nie raz udowodnili swoje zamiłowanie do aktorstwa, zostali nagrodzeni długimi, zasłużonymi brawami.
- 07mar
Wystawa "Przypomnij BOHATERA" AK
Nowa galeria Wystawa "Przypomnij BOHATERA" z okazji rocznicy powstania AK została dodana do albumu fotograficznego
Agnieszka Kołakowska
7Obchodom Narodowego Święta Pamięci o Żołnierzach Armii Krajowej towarzyszył Szkolny Projekt Historyczny pn. „Przypomnij BOHATERA”, w ramach którego uczniowie wykonali plakaty, infografiki i prace plastyczne w różnych konwencjach i technikach o wybranych żołnierzach, dowódcach i partyzantach Armii Krajowej. Łącznie przygotowali kilkadziesiąt prac, z których powstała wystawa. Projekt koordynowała p. Katarzyna Dobrowolska i p. Ewelina Wolder, pomogli wychowawcy klas. Wszystkim biorącym udział w projekcie i zaangażowanym w niego nauczycielom i rodzicom - serdecznie dziękujemy.
Kalendár
brak danych