Poruszająca historia młodej sanitariuszki Jagi, walczącej w Powstaniu Warszawskim osiemdziesiąt lat temu, a po wojnie osiadłej w Kielcach, stała się inspiracją do sztuki pt. „Przysięgaliśmy”. Spektakl został przygotowany przez grupę teatralną złożoną z kilkudziesięciu uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie, według scenariusza i w reżyserii polonistki, pani Karoliny Gregorczyk-Rożkowicz. Przedstawienie było wyrazem hołdu dla bohaterów walczących o wolność Polski i odbyło się w ramach obchodów Narodowego Święta Pamięci o Żołnierzach Armii Krajowej, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Uroczystości rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy i odśpiewania hymnu państwowego.
Przed spektaklem, Pani Dyrektor Stanisława Skowera przypomniała jak ważna jest to uroczystość dla naszej szkoły noszącej przecież od 2011 roku imię Armii Krajowej. Przez wiele lat w czasie obchodów kolejnych rocznic utworzenia Armii Krajowej świętowaliśmy uroczystości wraz z kombatantami – żołnierzami AK, którzy tak chętnie i licznie odwiedzali naszą szkołę, dzieląc się własnym życiowym doświadczeniem, wspominając lata walki o wolność. Dziś nie ma już ich wśród nas, ale pozostają w naszych sercach i pamięci. Z wdzięczności za ich odwagę, patriotyzm chcemy przypominać historię największej Podziemnej Armii w okupowanej Europie – tłumaczyła. Tę historię przypominamy, by rozumieć, że wolność jest wielką wartością, ale nie jest za darmo – mówiła.
Potem przyszedł czas na spektakl. Chwile chwały powstańczej stolicy, której na pomoc spieszyli w tych dniach sierpnia 1944 roku żołnierze AK także z Kielecczyzny, momenty, kiedy sanitariuszkom udaje się zdobyć w niemieckich magazynach opatrunki i bandaże i przedzierają się przez miasto, gdzie w każdym budynku widać wywieszone białoczerwone flagi, przeplatają się z momentami grozy, śmierci przyjaciół głównej bohaterski Jagi, jej współtowarzyszy walki, którzy giną w zbyt młodym wieku za Polskę. Dlaczego sięgnęliśmy po tę konkretną historię?
- Ma to swoje głębokie uzasadnienie. Patriotyzm, walka, wierność zasadom i wartościom, przyjaźń - pokazane w postawach bohaterów ze spektaklu, można traktować jako uniwersalne i obecne w działalności wielu młodych, którzy walczyli jako harcerze Szarych Szeregów, współpracując z Armią Krajową – także u nas na Kielecczyźnie, w regionie świętokrzyskim i w naszej Gminie Zagnańsk. Angażowali się w mały sabotaż, przekazywali meldunki, pomagali opatrywać rannych, narażali swoje życie, a niejednokrotnie tracili je. Chcemy o nich pamiętać, chcemy uczyć się od nich odwagi, wierności zasadom i najważniejszym wartościom, pragniemy przekazywać je kolejnym pokoleniom – mówią nauczyciele Katarzyna Dobrowolska i Karolina Gregorczyk-Rożkowicz
Dopełnieniem spektaklu były wzruszające wykonania utworów „Godzina W” przez uczniów kl. III i ”Przysięga”, którą śpiewały uczennice kl. IV (akompaniowała im na gitarze Sandra Scześniak) oraz poruszający wiersz T. Gajcego pt. „Śpiew murów” w interpretacji ucznia klasy VI – Stanisława Jarząba. Klasę III przygotowała do występu p. Ewelina Wolder, natomiast klasę IV p. Anna Pawlik. W spektaklu wykorzystano motywy z wywiadu z p. Jadwigą Kozubek, sanitariuszką Powstania Warszawskiego.
W powstanie sztuki pt. „Przysięgaliśmy” zaangażowało się bardzo wiele osób. Dekoracje, scenografię, kostiumy przygotowywali wspólnie uczniowie, nauczyciele i rodzice, za co bardzo jesteśmy im wdzięczni, w tym p. Ewelina Wolder. Za pracę nad nagłośnieniem i światłami wyrażamy wdzięczność ks. Markowi Blademu. W obsługę techniczną włączyli się uczniowie starszych klas. Doceniamy każde zaangażowanie i poświęcony czas.
Młodych utalentowanych artystów z naszej szkoły, którzy już nie raz pokazali swoje zamiłowanie do sztuki aktorskiej, długo oklaskiwaliśmy na scenie, dziękując im za moc wrażeń i wzruszeń, jakich nam dostarczyli swoją piękną sceniczną grą. Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała p. Karolinie za przygotowanie spektaklu, wszystkim artystom za piękne przedstawienie oraz wszystkim zaangażowanym w powstanie sztuki dla uczczenia Armii Krajowej.
Obchodom towarzyszył Szkolny Projekt Historyczny pn. „Przypomnij BOHATERA”, w ramach którego uczniowie wykonali plakaty, infografiki i prace plastyczne w różnych konwencjach i technikach o wybranych żołnierzach, dowódcach i partyzantach Armii Krajowej. Łącznie przygotowali kilkadziesiąt prac, z których powstała wystawa. Projekt koordynowała p. Katarzyna Dobrowolska i p. Ewelina Wolder, pomogli wychowawcy klas. Wszystkim biorącym udział w projekcie i zaangażowanym w niego nauczycielom i rodzicom - serdecznie dziękujemy.
Katarzyna Dobrowolska