• Pedagog specjalny

• PEDAGOG SPECJALNY

mgr Magdalena Wyrzykowska

Pedagog specjalny w szkole odpowiada za:

• diagnozowanie trudności społeczno-środowiskowych wśród uczniów i ich rodzin,
          • diagnozowanie indywidualnych sytuacji uczniów,
          • „wyłapywanie” i wspieranie uczniów przejawiających trudności edukacyjne
          • pracę z rodziną, gdzie pojawiają się różne trudności
          • podejmowanie działań w zakresie kształcenia specjalnego.

Kiedy warto zgłosić się do Pedagoga specjalnego?

• kiedy masz problemy z nauką,
          • kiedy potrzebujesz dodatkowych pomocy, warunków lub sprzętu do nauki dostosowanych indywidualnie pod Ciebie,
          • kiedy chcesz rozwinąć umiejętności społeczne (np. masz problemy z asertywnością i chcesz to zmienić),
          • kiedy posiadasz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i potrzebujesz pomocy w tym zakresie,
          • kiedy potrzebujesz innej, specjalistycznej pomocy np. logopedycznej,
          • kiedy tylko masz wątpliwości

Pedagoga specjalnego obowiązuje tajemnica zawodowa. Wyjątek stanowi zagrożenie zdrowia i życia Twojego lub innych osób oraz zgłoszenie nadużycia seksualnego. Sprawy wnoszone w rozmowach objęte są tajemnicą zawodową. Na ewentualne spotkania z rodzicami/opiekunami, pedagog specjalny wnosi treści, które są w zgodzie z Tobą.

Czy wiesz, że pedagogika specjalna ma wiele kierunków?

• Rewalidacja – proces usprawniania zaburzonych funkcji rozwojowych i intelektualnych,
          • Resocjalizacja – pomoc w przystosowaniu do życia w społeczeństwie; w staniu się samodzielnym, twórczym i uspołecznionym,
          • Surdopedagogika – pomoc osobom z wadami słuchu,
          • Tyflopedagogika – pomoc osobom z wadami wzroku,
          • Oligofrenopedagogika – pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną,
          • Logopedia – pomoc osobom z wadami wymowy,
          • Pedagogika korekcyjna – pomoc osobom ze specyficznymi problemami w uczeniu się; prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych lub terapii pedagogicznej.
          • Pedagog specjalny pracuje również z osobami mającymi trudności w uczeniu się lub z uczniami uzdolnionymi.

Jak wygląda spotkanie z Pedagogiem specjalnym?

Do pedagoga specjalnego możesz zgłosić się zawsze.

Zadba on o wsparcie Ciebie w każdej, nawet trudnej sytuacji.
          Przede wszystkim pedagog będzie chciał Cię poznać. Zapyta Ciebie lub Twoich rodziców o powód Twojego przyjścia. Zada Ci parę pytań, wytłumaczy dokładne zasady każdej konsultacji. Będziecie dużo rozmawiać, robić różnego rodzaju ćwiczenia, testy lub badania (np. badanie wzroku i słuchu), a także będziecie się razem bawić lub grać w gry! Wszystko zależy od Ciebie i od Twoich potrzeb.

Źródło: https://tandemwarsztaty.pl/pedagog-specjalny-infografika/