• Tylko pamięć została…
          • Tylko pamięć została…

          • 18 kwietnia gościliśmy w murach naszej szkoły  wybitnego społecznika - Panią Annę Łakomiec- wieloletnią prezes Stowarzyszenia Kieleckiej Rodziny Katyńskiej. Jej wizyta była związana z przeżywanym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

            Szczególnego Gościa w imieniu całej społeczności powitała dyrektor Szkoły – Pani Stanisława Skowera, dziękując prezes Łakomiec za jej społeczną pracę i spotkania z młodzieżą. W czasie spotkania z uczniami klas IV-VIII na sali gimnastycznej Pani Anna Łakomiec podzieliła się świadectwem własnego życia, społecznego zaangażowania na rzecz ocalenia pamięci o poległych w Katyniu i innych miejscach kaźni. Opowiadała o tragicznych wojennych losach swoich krewnych - wuja wojskowego zamordowanego przez NKWD, ciotek z dziećmi – zesłańców do Kazachstanu. Przybliżała wojenną historię dzieci na zesłaniu, rodzin które wyruszyły z Armią gen. W. Andersa z Rosji na Bliski Wschód, a następnie rozproszyły się po innych państwach świata. Dzięki pomocy, głównie tamtejszej Polonii, wiele z nich zostało ocalonych. Prezentowała zbiór dokumentów dotyczących losów jej rodziny, spisane na polecenie ciotki wspomnienia, mapy, ryciny. Opowiadała o okolicznościach uwięzienia polskich oficerów i inteligencji polskiej przez najwyższe władze rosyjskie na początku okupacji, a także o katyńskim kłamstwie i bólu tysięcy rodzin, które wiele lat nie miały informacji, co stało się z ich bliskimi. Odpowiadała na pytania uczniów i wspominała wizyty Stowarzyszenia Kieleckiej Rodziny Katyńskiej w Katyniu, Bykowni i innych miejscach, gdzie znajdują się masowe groby pomordowanych.  Podkreślała znaczenie pamięci dla utrwalenia i przekazania prawdy historycznej o tragicznej historii Polaków – ofiar zbrodni katyńskiej i zaapelowała do młodego pokolenia o tę pamięć, której wyrazem są również Dęby Pamięci. Jeden z takich dębów został posadzony przed naszą szkołą i dedykowany jest pamięci por. Waleriana Śniadowskiego zamordowanego w Charkowie w 1940 r.

            Spotkanie z uczniami rozpoczęło się krótkim programem poetyckim uczniów z klasy VI i VI dedykowanym poległym na nieludzkiej ziemi oficerom i przedstawicielom inteligencji polskiej. Program przygotowany został pod kierunkiem polonistki Karoliny Gregorczyk-Rożkowicz i nauczycielki historii Katarzyny Dobrowolskiej.

        • DZIEŃ ZIEMI
          • DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi - to dobry czas na refleksję, uważność, kształtowanie właściwych nawyków i postaw proekologicznych. Ważne, aby zwracać uwagę na problemy naszej planety już od najmłodszych lat. W tym roku to przedszkolaki podjęły wyzwanie i ramach działań na rzecz Ziemi, zadbały o nasze szkolne rabaty. Dzieci z ochotą zasiały kwiaty, które już niebawem będą cieszyć nasze oczy i upiększać teren przed budynkiem szkoły.Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety.

        • Marsz dla Autyzmu - Jednoczymy się dla wsparcia osób w spektrum autyzmu
          • Marsz dla Autyzmu - Jednoczymy się dla wsparcia osób w spektrum autyzmu

          • Kwiecień jako Miesiąc Świadomości Autyzmu od kilku lat systematycznie obfituje w akcje związane ze spektrum. Tym razem nasza szkoła zdecydowała się dołączyć do wydarzenia organizowanego przez Placówki na Słowiku: Niepubliczne Przedszkole Specjalne dla dzieci z autyzmem "Słowicza Ferajna", Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Droga do sukcesu” i ORETW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. 12 kwietnia 2024 r. w tym samym czasie wirtualnie dołączyliśmy do Marszu dla Autyzmu. Inicjatywa ta jest wyjątkową okazją, aby wyrazić solidarność i wsparcie dla osób z zaburzeniami.

            Celem akcji było zjednoczenie się ukazane przez wspólne maszerowanie i wsparcie osób w spektrum autyzmu. Cały tydzień uczniowie i nauczyciele wykonywali transparenty z  hasłem #autisticNOToutsider oraz słowami akceptacji dla osób z autyzmem. W naszym ubiorze przodował kolor niebieski, wprost kojarzony z akcjami związanymi ze spektrum. Rozszerzając spojrzenie na aktualną tematykę neuroróżnorodności, pojawiły się także kolory akcji #autisticNOToutsider  symbolizujące duże zróżnicowanie w temacie ASD. W wydarzeniu wzięła udział cała szkoła bez wyjątku: wszyscy nasi uczniowie i wychowankowie, począwszy od przedszkola, a na ósmoklasistach skończywszy, wraz nauczycielami maszerowali w tym symbolicznym wydarzeniu. Cały korowód mienił się kolorami błękitu i wielobarwnych balonów oraz różnorodności transparentów wyrażonej w symbolach spektrum autyzmu.

            Dziękujemy w imieniu Placówek na Słowiku za zaangażowanie i udział w wydarzeniu!

            Agnieszka Kołakowska

        • Teatralna lekcja mitologii greckiej
          • Teatralna lekcja mitologii greckiej

          • 12 kwietnia 2024r. Grupa Teatralna „Zawsze Otwarci” w składzie: Konrad Cieplicki (Ares), Tomasz Dziedzic (Posejdon), Stanisław Jarząb (Apollo), Maja Kosałka (Karolina), Oliwia Papros (Afrodyta), Filip Pytel (Zeus), Julia Stodulska (Pani od Historii, Klio), Natalia Szykuła (Właścicielka), Amelia Werbczak (Demeter), Patrycja Wiech (Mama, Atena), Natalia Zagórska (Artemida),  Maja Zielińska (Hera) – wystąpiła przed uczniami i nauczycielami szkoły z przedstawieniem pt. „Lekcja Mitologii”.

                           Scenariusz, opisujący przygodę zwykłej nastolatki – Karoliny, z bogami greckimi, napisały uczennice klasy VI, a mianowicie: Maja Kosałka, Oliwia Papros, Natalia Szykuła, Amelia Werbczak oraz Natalia Zagórska. Nad pracą artystyczną młodzieży czuwała nauczycielka języka polskiego – Karolina Gregorczyk-Rożkowicz. Piękne kolumny w stylu doryckim przygotowała nauczycielka plastyki Ewelina Wolder. Nagłośnienie przygotował, ekspert w tej dziedzinie, ks. Marek Blady.

                           Przedstawienie „Lekcja Mitologii” powstało w ramach inicjatywy Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli pt. „Teatr Działa!”.  Grupa Teatralna wystąpiła z tym spektaklem na deskach Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach  w trakcie III Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Szkolnych.

        • Uczniowie wzięli udział w III Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych
          • Uczniowie wzięli udział w III Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych

          • 4 kwietnia 2024r. Grupa Teatralna „Zawsze Otwarci” w składzie: Konrad Cieplicki (Ares), Tomasz Dziedzic (Posejdon), Stanisław Jarząb (Apollo), Maja Kosałka (Karolina), Oliwia Papros (Afrodyta), Filip Pytel (Zeus), Julia Stodulska (Pani od Historii, Klio), Natalia Szykuła (Właścicielka), Amelia Werbczak (Demeter), Patrycja Wiech (Mama, Atena), Natalia Zagórska (Artemida),  Maja Zielińska (Hera) - wzięła udział w III Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Szkolnych organizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Uczniowie szkoły wystąpili w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach z przedstawieniem pt. „Lekcja Mitologii”.

            Scenariusz, opisujący przygodę zwykłej nastolatki – Karoliny, z bogami greckimi, napisały uczennice klasy VI, a mianowicie: Maja Kosałka, Oliwia Papros, Natalia Szykuła, Amelia Werbczak oraz Natalia Zagórska. Grupą, w trakcie działań teatralnych, opiekowały się  nauczycielki - Karolina Gregorczyk-Rożkowicz oraz Elwira Rogalska. Piękne kolumny w stylu doryckim przygotowała nauczycielka plastyki Ewelina Wolder.

            Uczniowie wrócili do szkoły z pięknym pucharem, dyplomem, a także  wspomnieniami, które zostaną z nimi na długi, długi czas. Przegląd ten obudził w młodzieży głód dalszego rozwoju w kierunku artystycznym, a co za tym idzie, chęć wzięcia udziału w przeglądzie w następnym roku, tym razem jednak z jeszcze lepszym rezultatem.

        • Jednoczymy się dla wsparcia osób w spektrum autyzmu
          • Jednoczymy się dla wsparcia osób w spektrum autyzmu

          • Rozpoczynamy obchody miesiąca świadomości autyzmu. 

            Placówki na Słowiku: Niepubliczne Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem Słowicza Ferajna, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Terapeutyczno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Kielcach oraz Niepubliczna Szkoła Podstawowa Droga do sukcesu -  zapraszają naszą szkołę do wzięcia udziału w Marszu dla Autyzmu.

            Celem wydarzenia jest jednoczenie się w działaniu, aby wyrazić wsparcie i solidarność wobec osób w spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja do wyrażenia zrozumienia dla osób z zaburzeniami autystycznymi oraz do promowania akceptacji i tolerancji w społeczeństwie. 

            Główny marsz zorganizowany przez Placówki dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem na Słowiku odbędzie się dnia 12 kwietnia 2024 roku, w tym dniu dołączymy i my. 

            Symbolem autyzmu jest obecnie kolorowy znak nieskończoności. Jednocześnie nasze placówki kładą nacisk na kolory: niebieski, czerwony, zielony i żółty. Zachęcamy zatem wszystkich uczestników do ubrania się głównie na niebiesko lub kolorowo, nawiązując do akcji autisticNOToutsider oraz do zabrania ze sobą balonów w wyżej wymienionych barwach, aby jeszcze wyraźniej okazać wsparcie. 

            Dodatkowo, mile widziane będą transparenty z hasłem #autisticNOToutsider oraz słowami wsparcia i akceptacji dla osób z autyzmem. 

            Wierzymy, że nasza wspólna inicjatywa przyczyni się do budowania świadomości i akceptacji wobec osób z autyzmem, a także pozwoli nam razem pokazać, że jesteśmy silniejsi, kiedy działamy razem. 

            Szykujemy się na piątek, 12 kwietnia 2024r. 

            Filmy przygotowane przez kadrę oraz uczniów z placówek na Słowiku: https://liblink.pl/OrA2eL1hoD - odbiór świata za pomocą zmysłów 

            https://liblink.pl/ZTqvisYMUY - autyści o autyzmie.

        • ŻYCZENIA WIELKANOCNE
          • ŻYCZENIA WIELKANOCNE

          • Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych, spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, wszelkiej pomyślności i radości dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły. Niech nadchodzące Święta będą czasem serdecznych spotkań w gronie rodziny.  

                                                                                               

            Dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy obsługi

        • Wyjątkowi goście w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie. Uczniów odwiedzili Cezary Surgiel i Szymon Wiaderny z KS Iskra Kielce
          • Wyjątkowi goście w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie. Uczniów odwiedzili Cezary Surgiel i Szymon Wiaderny z KS Iskra Kielce

          •      Wyjątkowi goście zawitali do Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie. We wtorek 26 marca 2024r. królowały w szkole  żółto – biało - niebieskie barwy. Na spotkanie z uczniami przybyli reprezentanci dwudziestokrotnego mistrza Polski w piłce ręcznej i finaliści ostatniej edycji Ligi Mistrzów - Cezary Surgiel i Szymon Wiaderny z KS Iskra Kielce.

                Uczniowie gromkimi brawami przywitali wchodzących do sali gimnastycznej mistrzów. Już podczas powitania emocje sięgnęły zenitu. Szczypiorniści - jak sami przyznali później - mogli poczuć się jak w Hali Legionów przed najważniejszymi meczami.

            Spotkanie zaczęło się od przedstawienia gości.

            Szymon Wiaderny to od sezonu 2022/23 lewoskrzydłowy zawodnik KS Iskra Kielce. 

            Wychowanek KS Iskra Kielce. Swoją karierę sportową rozpoczął u trenera Rafała Bernackiego. W 2022 r. ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Kielcach, gdzie rozwijał się pod okiem trenera Zygmunta Kamysa.

            W sezonie 2021/22 zdobył z klubem Mistrzostwo Polski w Kategorii Juniorów, gdzie został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.

            W kwietniu 2022 r. podpisał pięcioletni kontrakt z zespołem KS Iskra Kielce 

            Sukcesy

            • Sezon 2021/22 – Powołanie do Młodzieżowej Reprezentacji Polski w Piłce Ręcznej
            • Sezon 2021/22 – Mistrzostwo Polski Juniorów (MVP Turnieju Finałowego
            • Sezon 2022/23 – Brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata (Super Globe)
            • Sezon 2022/23 – Mistrzostwo Polski PGNIG SUPERLIGA MĘŻCZYZN
            • Sezon 2022/23 – Srebrny medal Ligi Mistrzów

             

            Cezary Surgiel to od 2019 lewoskrzydłowy zawodnik KS Iskra Kielce 

            Wychowanek KS Iskra Kielce. Jego pierwszym trenerem był Tomasz Litwin, kolejnym Aleksandr Litowski. Początkowo występował na środku rozegrania, później zaczął grać jako lewoskrzydłowy. W 2019 został włączony do seniorskiej drużyny kieleckiego klubu. W Superlidze zadebiutował 5 października 2019 w wygranym meczu z MKS-em Kalisz. W sezonie 2019/2020, w którym rozegrał w lidze siedem meczów i zdobył 21 goli,  wywalczył z kieleckim klubem mistrzostwo Polski. W sierpniu 2020r., po odejściu z zespołu Mateusza Jachlewskiego, podpisał z klubem pięcioletnią umowę. Z kieleckim klubem wywalczył również Puchar Polski. Ponadto w sezonie 2020/2021 Cezary Surgiel  zadebiutował w Lidze Mistrzów, a 14 października 2020 w wygranym meczu z Mieszkowem Brześć zdobył swojego pierwszego gola w tych rozgrywkach.

            W 2021 wraz z reprezentacją Polski U-19 uczestniczył w mistrzostwach Europy U-19 dywizji B, w których w czterech meczach rzucił dziewięć bramek.

            Sukcesy:

            • Superliga2019/2020, 2020/2021
            • Puchar Polski2020/2021

            Spotkanie poprowadził Pan Wojciech Głowacki - specjalista do spraw marketingu w kieleckim klubie.

               Po prezentacji nasi goście znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań zadawanych przez uczniów naszej szkoły. Zawodnicy opowiadali o psychologii sportu, tajnikach treningu, roli stresu przedmeczowego, sposobach jego redukowania, przedmeczowych rytuałach, drodze do sukcesu oraz pasjach i marzeniach. Uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób przygotowują się do spotkań, jakich poświęceń wymaga zawodowe uprawianie sportu, a także czy kibice na trybunach działają na nich mobilizująco.

               Znakomici sportowcy zachęcali uczniów naszej szkoły do podejmowania aktywności fizycznej i dbania o własną kondycję fizyczną. Uprawianie sportu doskonale pobudza ciało i umysł. Rozładowuje nagromadzone napięcie i stres, pomaga poukładać w głowie ważne sprawy oraz nabrać odpowiedniego dystansu do otaczającego nas świata. Już podczas treningu rozwijają się mechanizmy strategicznego myślenia, kreatywność i zaradność, które z pewnością zaowocują w dalszym życiu.

               Na zakończenie spotkania uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia ze znanymi zawodnikami, była także okazja, żeby zdobyć autografy  od zawodników Mistrza Polski KS Iskra Kielce.

        • PODSUMOWANIE AKCJI WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI
          • PODSUMOWANIE AKCJI WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI

          • W zbiórce elektrośmieci udało nam się pozyskać 710 kg elektroodpadów. W zamian za dostarczony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzymała bon na kwotę 107 zł, która zasiliła konto Rady Rodziców. Akcja miała na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami.Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do kolejnych ekologicznych działań w naszej szkole.

            Koordynator: Paulina Jarząbek

        • Kiermasz wielkanocny i konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną.
          • Kiermasz wielkanocny i konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną.

          • Szybko zbliżają się Święta Wielkanocne. Szkoła jak co roku, przygotowuje z tej okazji piękne dekoracje świąteczne. Prace wykonywali uczniowie naszej szkoły w ramach konkursu na najładniejszą ozdobę wielkanocną. Najpiękniejsze pracę zostały wyróżnione.

            20 marca 2024r. zostały rozdane nagrody za najładniejszą ozdobę wielkanocną. Lista nagrodzonych uczestników konkursu:w kategorii oddziały przedszkolne:

            1 miejsce - Weronika Wiech

            2 miejsce - Antonii Żołądek

            3 miejsce - Natalia Budzisz i Wiktoria Zawada 

            Wyróżnienie: Laura Kołakowska i Aleksandra Kot 

            W  kategorii klasy I -  III  

            1 miejsce -  Wiktoria Wiśniewska i Sandra Szcześniak

            2 miejsce - Aleksandra Bracha i Igor Moćko

            3 miejsce - Julia Pulut i Kacper Zawada

            Wyróżnienie: Weronika Sadłocha i Barbara Chmiel

            W kategorii klasy IV-VIII

            1 miejsce  -  Patrycja Wiech i Filip Żołądek

            2 miejsce - Aleks Bernaciak i Ryszard Smacki

            3 miejsce - Mają Zielińska i Kacper Góra

            Wyróżnienie: Bianka Kołakowska i Kacper Moćko

            Gratulujemy jeszcze raz laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu. 

            W dniach 20 - 22.03.2024r. odbył się kiermasz wielkanocny. Na stoisku można było kupić stroiki wielkanocne, palmy wykonane różnymi technikami. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły i nie tylko.

             Wszystkim życzymy zdrowych,radosnych Świąt Wielkanocnych, radości i wiosennego nastroju.

            Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Wolontariatu, Świetlica

        • Światowy Dzień Zespołu Downa
          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów. Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Jest to też symbol tolerancji i akceptowania różnorodności.

            Dziękujemy uczniom Naszej Szkoły za włączenie się w akcję po raz kolejny.

        • Nasza uczennica - Zofia Świat, finalistką Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego
          • Nasza uczennica - Zofia Świat, finalistką Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

          • W Wojewódzkim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XXXIII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskmi im. Wandy Łyczkowskiej organizowanym przez Samorządową Szkołę Podstawową im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach. Uczestniczyła w nim jako finalistka konkursu nasza uczennica klasy III Zosia Świat. Najpierw przeszła eliminacje szkolne, a następnie powiatowe. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

            Dwudziesta trzecia edycja konkursu pod hasłem „Świętokrzyskie wierszowanie” zachęcała do opanowania pamięciowego utworów lub fragmentów utworów poetyckich, których tematem lub motywem była historia, tradycja, kultura, walory przyrodnicze, folklor oraz sztuka regionu świętokrzyskiego.

            Konkurs był objęty Patronatem Honorowym: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów.

        • Warsztaty wielkanocne
          • Warsztaty wielkanocne

          • W dniach 15.03.2024r. przedszkolaki i uczniowie klas I-III naszej szkoły brali udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych po raz pierwszy pod kierunkiem Pań Koła Gospodyń ,,Lubrzaneczki’’, które rozpoczęło działalność w tym roku. Do koła należą mieszkanki naszych miejscowości: Kajetanowa i Zabłocia. Piękna nazwa koła gospodyń wywodzi się od nazwy rzeczki Lubrzanki, która przepływa w pobliżu.

            Podczas warsztatów mali uczestnicy mieli okazję zdobyć nowe umiejętności, poznając tradycyjne ozdoby wielkanocne.

            Dzieci wykonywały wielkanocną kurkę, która wymagała dużej inwencji twórczej. Mimo, że praca zajęła wiele czasu i wysiłku, to jednak dała wiele satysfakcji.

            Wykonane świąteczne kurki świetnie się prezentują i wprowadzają w atmosferę Świąt Wielkanocnych. Zaangażowanie Pań prowadzących oraz uczniów sprawiło, że z niecierpliwością czeka się na świąteczny czas.

            Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Paniom, które przeprowadziły warsztaty wielkanocne.

            Mamy nadzieję, że to wydarzenie przyniosło wiele radości. Zapraszamy na kolejne wspólne spotkania.

          • Przedstawienie pt. „Mali Partyzanci AK” w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie po raz drugi wystawili przedstawienie pt. „Mali Partyzanci AK”, tym razem w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce. Występ mieli okazję zobaczyć wierni, którzy przybyli na Mszę Świętą o godz. 10.00, 10 marca 2024 r.

            W występie wzięli udział: Igor Pulut (Dziadek), Tomasz Dziedzic (Michał), Stanisław Jarząb (Jaś – młodszy Dziadek), Patrycja Wiech (Marcelka), Oliwia Papros (Lutka), Maja Kosałka (Władka), Natalia Szykuła (Antka), Julia Strodulska (Żołnierz AK), Amelia Werbczak (Żołnierz AK, Mama Jaśka), Julia Katanowska (Harcerka Zbyszka, Żołnierz AK), Konrad Cieplicki (Żołnierz Niemiecki I).

            Scenariusz autorstwa pani Karolina Gregorczyk-Rożkowicz powstał na podstawie książki Józefa Rella pt. "Harcerska droga do partyzantki".

            Kolorytu przedstawienia dodawała wspaniała oprawa świetlna przygotowana przez proboszcza parafii ks. Marka Bladego, który zainicjował to wydarzenie w kościele.

            W dniu wystąpienia Grupy Teatralnej, przed każdą Mszą i po niej, wolontariusze zbierali pieniądze na kosztowną rehabilitację i protezę dla Nikoli z Mąchocic Kapitulnych, która straciła nogę w nieszczęśliwym wypadku samochodowym.

        • Przedstawienie pt. „Mali Partyzanci AK” z okazji rocznicy powstania Armii Krajowej oraz Święta Żołnierzy Wyklętych
          • Przedstawienie pt. „Mali Partyzanci AK” z okazji rocznicy powstania Armii Krajowej oraz Święta Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca 2024 roku z okazji rocznicy powstania Armii Krajowej oraz Święta Żołnierzy Wyklętych szkolna Grupa Teatralna „Zawsze Otwarci” wystawiła półgodzinne przedstawienie pt. „Mali Partyzanci AK”.

            W występie wzięli udział: Igor Pulut (Dziadek), Tomasz Dziedzic (Michał), Stanisław Jarząb (Jaś – młodszy Dziadek), Patrycja Wiech (Marcelka), Oliwia Papros (Lutka), Maja Kosałka (Władka), Natalia Zagórska (Harcerka Zbyszka), Natalia Szykuła (Antka), Julia Strodulska (Żołnierz AK), Amelia Werbczak (Żołnierz AK, Mama Jaśka), Maja Zielińska (Żołnierz AK), Julia Katanowska (Żołnierz Niemiecki I), Konrad Cieplicki (Żołnierz Niemiecki II).

            Młodzi aktorzy przedstawili historię młodego Jaśka – harcerza, który wraz ze swoimi przyjaciółmi chciał dołączyć do partyzantów AK w trakcie II wojny światowej. W tym celu dzieci okradały niemieckich żołnierzy z broni i amunicji. Brawurowe zachowania dzieci miały swoje konsekwencje w przyszłości.

            Scenariusz autorstwa pani Karolina Gregorczyk-Rożkowicz powstał na podstawie książki Józefa Rella pt. "Harcerska droga do partyzantki"

          • Etap szkolny XXIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego im. Wandy Łyczkowskiej

          • Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim im. Wandy Łyczkowskiej organizowanym przez Samorządową Szkołę Podstawową im. Wandy Łyczkowskiej w Ostojowie oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Kielcach. Dwudziesta trzecia edycja pod hasłem „Świętokrzyskie wierszowanie” zachęcała do opanowania pamięciowego utworów lub fragmentów utworów poetyckich, których tematem lub motywem była historia, tradycja, kultura, walory przyrodnicze, folklor oraz sztuka regionu świętokrzyskiego.

            W etapie szkolnym konkursu wzięło udział jedenaścioro uczniów z dwóch grup wiekowych (I-III oraz IV-VI): Julia Pulut, Filip Pulut, Daria Grabowska (I), Aleksandra Bracha (II), Amelia Zarzecka, Zofia Świat (III), Mikołaj Szewczak (IV), Patrycja Wiech (V), Maja Kosałka, Oliwia Papros, Natalia Zagórska (VI). Pierwsze miejsca zajęli Zofia Świat (III) oraz Mikołaj Szewczak (IV), tym samym to właśnie oni dostali się do następnego - powiatowego etapu konkursu. Jury w składzie: Stanisława Skowera (dyrektor), Monika Chaba oraz Katarzyna Adamczyk nagrodziło drugim miejscem Darię Grabowską (klasa I) i Natalię Zagórską (VI), natomiast trzecim – Amelię Zarzecką (III) oraz Maję Kosałkę (VI).

            Konkurs nie należał do najłatwiejszych, tym bardziej gratulujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli się nauczenia wiersza autorów regionalnych. Natomiast Zofii Świat oraz Mikołajowi Szewczakowi życzymy wygranej w dalszych etapach konkursu.

          • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

          • Dnia 10 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski pt. „Dla Ciebie, Polsko”. Uczniowie brali udział w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-III oraz IV-VIII.

            W konkursie, w grupie wiekowej 7-9 lat, bezkonkurencyjna okazała się Zofia Świat (III). Drugie miejsce otrzymała Anna Kot (III), natomiast trzecie miejsce ex aequo Wojciech Zieliński (II) i Karol Rozin (III). Ponadto czworo uczniów zasłużyło na wyróżnienie: Piotr Liszka (II), Julia Jarząb (I), Leon Bogucki (I), Tomasz Kosałka (I).

            W drugiej grupie wiekowej najlepiej zaprezentowała się Maja Kosałka (VI), tuż za nią uplasował się Mikołaj Szewczak (IV). Na trzecie miejsce zasłużyli ex aequo Natalia Zagórska (VI) oraz Stanisław Jarząb (V). Jury w składzie: pani dyrektor Stanisława Skowera, Monika Chaba (nauczycielka j. polskiego – organizator wydarzenia), Karolina Gregorczyk-Rożkowicz (nauczycielka j. polskiego) oraz Katarzyna Dobrowolska (nauczycielka historii) wyróżniło jeszcze w tej kategorii wiekowej: Hannę Liszkę (IV), Tomasza Dziedzica (V), Adama Budzisza (VII).

            O godzinie 11:11, jak co roku, wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Polski w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.

        • "DEBATA”,
          • "DEBATA”,

          • UCZNIOWIE KLASY IV i V 20 MARCA UCZESTNICZYLI W ZAJĘCIACH z programu rekomendowanego "DEBATA”, które przeprowadziła Pani Dorota Mączka - Trener, edukator, socjoterapeuta.

             

            Cel programu to: „wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków przed ich inicjacją alkoholową, ochrona młodych ludzi przed negatywnymi konsekwencjami związanymi ze spożywaniem alkoholu oraz przed rozwojem innych zachowań ryzykownych. 

            Program ma charakter krótkiej interwencji profilaktycznej z wykorzystaniem interaktywnych metod dialogu motywującego”.

            „Program profilaktyczny "DEBATA" opiera się na koncepcji tzw. substancji "torujących drogę" która mówi o tym, że młodzież używa określonych substancji psychoaktywnych w sposób fazowy. Oznacza to, że najpierw sięgają oni po te substancje, które są dla nich najłatwiej dostępne, czyli zazwyczaj są to słabsze napoje alkoholowe. Zazwyczaj część z tych osób idzie później o krok dalej i zaczyna sięgać po papierosy oraz mocniejsze alkohole. To z tej grupy zazwyczaj pochodzą osoby, które używają marihuany lub leków o działaniu psychoaktywnym, z kolei spośród nich wyłania się grupa osób zażywających inne narkotyki. 

            Program "DEBATA" ma więc na celu opóźnienie wieku inicjacji alkoholowej, a to z kolei powinno przyczynić się do ochrony młodych ludzi przed negatywnymi konsekwencjami związanymi ze spożywaniem alkoholu oraz przed rozwojem innych zachowań ryzykownych”. 

             

            „Elementy programu: Program DEBATA oparty jest przede wszystkim na pracy uczniów. W czasie spotkania wykorzystywane są aktywne metody prowadzenia zajęć, takie jak burza mózgów, praca w grupach oraz „świadectwo trzeźwości” w czasie którego prowadzący wyjaśnia czym jest i co daje dobrowolna wolność od alkoholu.

            Założenia:

            · Przekazanie wiedzy na temat środków psychoaktywnych i zmniejszenie ryzyka związanego z konsekwencjami ich zażywania

            · Modyfikacja niewłaściwych przekonań normatywnych związanych z używaniem środków psychoaktywnych oraz wykreowanie prawidłowych

             · Wzmocnienie postawy abstynencji i promocja zdrowego stylu życia

            · Umożliwienie wczesnej interwencji w przypadku młodych ludzi korzystających z alkoholu incydentalnie”.

             

            Źródło: (http://domeritum.pl/debata)

             

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie
      • (041)30-11-513
      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie, Zabłocie 1, 26-050 Zagnańsk 26-050 Zabłocie Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie (nr tel.. 41 30 11 513, adres e-mail: spkajetanow@zagnansk.pl). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: e-mail: inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
      • (041)30-11-513
    • Logowanie