• Archiwum 2017/2018

      11.07.2018 19:52
      Witamy w Nowym Roku Szkolnym 

      Rozpoczęcie Roku Szkolnego 04. 09. 2017

      Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego już za nami. Dzień 4 września na pewno przejdzie do historii, Szkoła w Kajetanowie im. Armii Krajowej otwiera nowy rozdział w swojej pracy. Swoją działalność zakończyło Gimnazjum.  Aktualnie uczniowie uczą się w siedmiu klasach. Dodatkowo przybyło w szkole maluchów, które rozpoczęły w naszych murach swoją edukację.

      Nowy oddział przedszkolny.

      W Szkole Podstawowej w Kajetanowie  otwarty został nowy Oddział Przedszkolny.   W pierwszym dniu nowego roku szkolnego 2017/2018 salę przedszkolną w obecności Dyrekcji, nauczycieli, rodziców i dzieci poświęcił i pobłogosławił ks. proboszcz Leszek Struzik. Przecięcia wstęgi dokonała wychowanka przedszkolnego oddziału – Maja. Maluchy przybyłe wraz ze swoimi  Rodzicami z radością powitały pierwsze chwile w murach szkoły, a zwłaszcza mnóstwo nowych zabawek i kolorowe wyposażenie sali przedszkolnej. Przy okazji powstania nowego oddziału przedszkolnego z piętra obok świetlicy przeniesiona została sala klasy „zero”. Obie sale starszych i młodszych przedszkolaków mieszczą się aktualnie na parterze.

      Święto Patrona

      Wczoraj obchodziliśmy po raz kolejny Święto Patrona. To coroczna szkolna uroczystość, która organizowana jest dla upamiętnienia nadania szkole imienia Armii Krajowej i przyjęcia sztandaru. Impreza przygotowywana jest z uczniami i dla uczniów  i służy wspólnej integracji, zabawie, ale przede wszystkim utrwalaniu wiedzy o Patronie. Były konkursy, wspólne zabawy, turniej wiedzy o szkole i Patronie. Wydarzenie koordynował Samorząd szkolny pod okiem Pani Pedagog Magdaleny Wyrzykowskiej. 

    • Archiwum 2016/2017

      Archiwum 2016/2017

      14.07.2017 13:54

      Święto Szkoły.
      9 września obchodziliśmy Święto Szkoły. Ten uroczysty dzień związany jest z kolejną – czwartą rocznicą nadania naszej szkole imienia Armii Krajowej. Z tej okazji uczniowie starszych klas przybliżyli pokrótce młodszym koleżankom i kolegom 50-letnią historię naszej szkoły oraz historię jej patrona.

      Z olbrzymim zainteresowaniem spotkało się ogłoszenie konkursu plastycznego pt. „Armia Krajowa – patron mojej szkoły”. Prace uczniowskie napływały przez cały tydzień, a podczas Święta Szkoły wystawione zostały na szkolnym korytarzu. Odbył się także konkurs wiedzy o patronie, który wygrali uczniowie klasy III.

      Tego dnia nie zabrakło dobrej zabawy, śpiewu i tańca. Uczniowie popisywali się swoimi talentami a nauczyciele włączyli się we wspólny taniec. Jak co roku mogliśmy liczyć na wspaniałe wypieki rodziców. Kolejka za słodkościami nie miała końca.

      Ponieważ dopisywała piękna, słoneczna pogoda, na świeżym powietrzu urządzono konkurencje sportowe oraz gry i zabawy towarzyskie.

      Wspaniałą zabawę przypieczętowała wyśmienita przekąska z grilla. 

    • Archiwum 2015/2016

      Archiwum 2015/2016

      18.08.2016 20:19

      Uroczyste obchody Września 1939

      Uroczystości pod Pomnikiem w Kajetanowie i posadzenie Dębu Pamięci

      Mszą świętą w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce, sprawowaną przez ks. Leszka Struzika rozpoczęły się obchody przypominające Żołnierzy Września 1939 r., którzy walczyli i zginęli w bitwie pod Kajetanowem. Uroczystościom towarzyszyło posadzenie Dębu Pamięci przed budynkiem Szkoły w Kajetanowie, dedykowanego porucznikowi rezerwy Walerianowi Śniadowskiemu, zamordowanemu strzałem w tył głowy przez NKWD w Charkowie 1940 r. W kościele zgromadziły się: władze samorządowe z wójtem Szczepanem Skorupskim, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kajetanowie Stanisława Skowera wraz ze społecznością szkolną, kombatanci Armii Krajowej, przedstawiciele i delegacje władz powiatowych i wojewódzkich, kilkanaście pocztów sztandarowych instytucji, organizacji patriotycznych, Straży i Wojska, szkół z terenu działających w Stowarzyszeniu Szkół Bohaterów II Wojny Światowej. Obecna była również kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, a oprawę muzyczną zapewniła Gminno - Szkolna Orkiestra Dęta z Nowin.

      W klimat tragicznych lat okupacji wprowadził zebranych występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej poświęcony w całości oficerom i inteligencji pomordowanym z rozkazu Stalina wiosną 1940 r. w Katyniu i wielu innych miejscach kaźni.  Program, zamknięty utworem „Katyń” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu absolwenta Publicznego Gimnazjum Macieja Dworaka, został przygotowany pod kierunkiem nauczyciela Pani Joanny Kołodziejczyk.  Po Mszy św. zebrani przeszli pod pomnik Bohaterów Września 1939 roku, gdzie wysłuchali wykładu Pana Marka Jończyka, który przybliżył historię bitwy pod Kajetanowem. Podkreślał, że mimo nierównej walki żołnierze Wojska Polskiego heroicznie przez trzy dni zatrzymali ofensywę żołnierzy okupanta, ponieważ dzięki ich odwadze i walce ofensywa niemiecka na północ mogła być zatrzymana na kilka dni. Zaznaczył, że ta uroczystość ma podwójną wymowę, ponieważ odbywa się ona w przybliżeniu daty rocznicy agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku.  Zarysował losy jeńców polskich oficerów i inteligencji na Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców dawnego województwa kieleckiego. Aż ponad 2 300 z nich zostało zamordowanych przez NKWD. Wyraził uznanie dla Szkoły w Kajetanowie, noszącej imię Armii Krajowej, która troszczy się o pamięć historyczną i stara się przekazywać ją następnym pokoleniom. W Apelu Pamięci wspomniano dowódców i żołnierzy walczących z hitlerowskim najeźdźcą. Delegacje władz samorządowych, instytucji i szkół złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

      Zanim na placu szkolnym posadzono Dąb Pamięci, dyrektor Szkoły Stanisława Skowera odczytała certyfikat, jaki otrzymała szkoła w związku przystąpieniem do Projektu Stowarzyszenia Parafiada „Katyń… Ocalić od Zapomnienia”. W miejscu posadzenia Dębu Dyrektor i Prezes Kieleckiej Rodziny Katyńskiej Pani Anna Łakomiec złożyły wspólnie grudkę ziemi z Katynia, którą przekazał Pan Marek Jończyk i posadziły Dąb Pamięci. – Dąb jest symbolem siły i życia. Wierzę głęboko, że kolejne młode pokolenie obecne dziś na tej uroczystości będzie kontynuowało pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej – mówiła Pani Anna Łakomiec, dziękując wszystkim organizatorom za uroczystość. Przy Dębie umieszczono pamiątkowy kamień, który przekazał Pan Piotr Adamczyk – Przewodniczący Rady Rodziców z tablicą informującą, że Dębem tym honoruje się Porucznika Waleriana Śniadowskiego. Drzewo przekazał Pan Robert Jaros. By przybliżyć młodzieży i wszystkim mieszkańcom jak wielką tragedią była Zbrodnia Katyńska, w holu została zaprezentowana specjalna wystawa. Wystawę i katalogi do niej udostępniła Kielecka Delegatura IPN z Panem Markiem Jończykiem. Dla wszystkich przygotowano również ciepły posiłek dzięki uprzejmości Prezesa Wodociągów Kieleckich Pana Henryka Milcarza.

    • Archiwum 2014/2015.

      Archiwum 2014/2015.

      18.08.2016 20:25

      Delegacja naszej szkoły na uroczystości nadania sztandaru Gimnazjum w Łącznej.

            Poczet sztandarowy Szkoły w Kajetanowie  wraz z Panią Dyrektor Stanisławą Skowerą uczestniczył  5 września w uroczystościach przekazania sztandaru Gimnazjum im. Armii Krajowej Korpusu Jodła w Łącznej  oraz odsłonięcia pomnika upamiętniającego partyzanta AK Bolesława Boczarskiego ps. Jurand dowódcy  oddziały broniącego radiostacji w Łącznej.

         Świętowanie rozpoczęło się poświęceniem sztandaru podczas Mszy św. w kościele w Łącznej przez dziekana  dekanatu zagnańskiego – ks. Kazimierza Idzika w obecności : parlamentarzystów świętokrzyskich, władz samorządowych, dyrekcji szkoły, uczniów i rodziców, kombatantów i licznie reprezentowanych pocztów sztandarowych oddziałów  Armii Krajowej, organizacji patriotycznych, harcerskich, zaprzyjaźnionych szkół zrzeszonych w Świętokrzyskim Stowarzyszeniu Szkół  partyzantów Armii Krajowej oraz  strażaków. W homilii rodak i absolwent szkoły w Łącznej ks. Piwowarczyk z  parafii szydłowieckiej apelował do młodego pokolenia i nauczycieli by pielęgnowali wartości,  jakim była wierna Armia Krajowa.

         Dalsza część uroczystości odbywała się na placu przed szkołą. Sztandar szkoły został zaprezentowany przez Dyrektora Gimnazjum w Łącznej zgromadzonym, a następnie przekazany uczniom Gimnazjum, którzy złożyli ślubowanie .  Władze samorządowe różnego szczebla, dyrektorzy szkoły , przedstawiciele kombatantów  z terenu gminy Łączna wbili pamiątkowe gwoździe w drzewce sztandaru.  Przed odsłoniętym i poświęconym pomnikiem delegacje władz samorządowych, IPN, organizacji harcerskich, dyrektorzy szkoły, młodzież i krewni  Bolesława Boczarskiego „Juranda” złożyli wiązanki kwiatów i wieńce. Walczących i poległych za Ojczyznę podczas II wojny światowej uhonorowano podczas Apelu Poległych.  Historię oddziału” Juranda” przybliżył  zebranym sędzia Andrzej Jankowski .

         Uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program słowno-muzyczny przypominający historię Armii Krajowej i walki zgrupowań partyzanckich w Górach Świętokrzyskich. Na wszystkich uczestników uroczystości czekała wojskowa grochówka.

    • Archiwum 2013/2014

      Archiwum 2013/2014

      18.08.2016 19:55

      2012 - Rokiem Janusza Korczaka

      Janusz Korczak- właściwie Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktorlub Pandoktor(ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie,  zm. 5 sierpnia lub 6 sierpnia 1942 w Treblince) – lekarz, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny; jako Żyd-Polak poczuwał się do podwójnej identyfikacji narodowej.

      Prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. Zainicjował pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym.

      W 2012 r. przypadają dwie ważne rocznice związane z postacią Janusza Korczaka - 70. rocznica śmierci w obozie zagłady w Treblince i 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie (obecnie Jaktorowskiej). We wrześniu Sejm podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

      "Dzieci - to przyszli ludzie. Więc dopiero będą, więc jakby ich jeszcze nie było. A przecież jesteśmy: żyjemy, czujemy, cierpimy." 
       

      "Umysł dziecka - las, którego wierzchołki lekko się poruszają, gałęzie splatają, liście drżąc dotykają."

      "Dziecko małe , lekkie, mniej go jest. Musimy pochylić, zniżyć ku niemu."

      Janusz Korczak

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie
      • (041)30-11-513
      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie, Zabłocie 1, 26-050 Zagnańsk 26-050 Zabłocie Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie (nr tel.. 41 30 11 513, adres e-mail: spkajetanow@zagnansk.pl). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: e-mail: inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
      • (041)30-11-513
    • Logowanie