12 czerwca 2026 r. uczniowie klasy I-III aktywnie włączyli się w obchody Dnia Pustej Klasy. Mimo zapowiadanego deszczu byliśmy odpowiednio przygotowani, zwarci i gotowi do nauki na świeżym powietrzu, pozostawiając tego dnia pustą salę lekcyjną.
Tegoroczne hasło Dnia Pustej Klasy zwracało szczególną uwagę na potrzebę codziennego ruchu i bliskości natury. Coraz więcej badań wskazuje, że dzieci spędzają zbyt dużo czasu w pomieszczeniach i przed ekranami, a zbyt mało na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać ten dzień na naukę, zabawę i ruch w naturalnym otoczeniu.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od założenia obozu na szkolnym boisku. Powstała tam przytulna „baza” z kolorowej chusty oraz miękkich, piankowych mat. Następnie wybraliśmy się na krótki spacer po okolicy, podczas którego zbieraliśmy patyki różnej długości potrzebne do dalszych zajęć.
Pogoda sprawiła nam miłą niespodziankę. Choć rano niebo było zachmurzone, już wkrótce pojawiło się piękne słońce, które towarzyszyło nam do końca dnia. Po powrocie do naszej bazy uczniowie wykonywali zadania matematyczne. Korzystając z zebranych patyków, układali figury geometryczne, mierzyli ich boki oraz obliczali obwody. Nauka matematyki w terenie okazała się ciekawa i angażująca.
Nie zabrakło również aktywności ruchowych. Tego dnia poznaliśmy zasady polskiej gry w ringo. Uczniowie dowiedzieli się, że jej twórcą był znany szermierz i dziennikarz Włodzimierz Strzyżewski, który opracował ją w 1959 roku. Z czasem ringo rozwinęło się w pełnoprawną dyscyplinę sportową, a dziś organizowane są nawet mistrzostwa Polski, Europy i świata. Gra dostarczyła wszystkim wiele radości, a jednocześnie pozwoliła ćwiczyć koordynację ruchową, refleks i współpracę.
Po emocjonującej grze w ringo przyszedł czas na poznanie zasad gry w boule. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczyli się celnych rzutów i zasad fair play. Prawdziwą wisienką na torcie okazały się jednak wspólne rozgrywki z uczniami klas 1 i 2. Chłopcy rywalizowali na boisku piłkarskim, natomiast dziewczynki brały udział w różnorodnych grach i zabawach ruchowych.
Szczególnie dużo śmiechu i radości dostarczyły konkurencje związane z przenoszeniem wody. Wspólna zabawa, doping kolegów i koleżanek oraz zdrowa rywalizacja sprawiły, że wszystkim dopisywały doskonałe humory.
Na zakończenie tego wyjątkowego dnia każdy uczestnik zamienił się w artystę. Uczniowie ozdabiali swoje koszulki kolorowymi napisami, rysunkami i wzorami, tworząc niepowtarzalne projekty. Finałem Dnia Pustej Klasy był wspólny bieg przez tor przeszkód przy dźwiękach piosenki „Biegać, skakać, latać, pływać...”. Własnoręcznie ozdobione koszulki, uśmiechy na twarzach i mnóstwo pozytywnej energii były najlepszym podsumowaniem dnia pełnego ruchu, kreatywności i nauki poprzez zabawę.
Dzień Pustej Klasy po raz kolejny udowodnił, że szkoła może być miejscem aktywnego odkrywania świata, a nauka na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści. Kontakt z naturą, ruch, współpraca oraz wspólna zabawa sprawiły, że był to dzień pełen pozytywnych emocji, nowych doświadczeń i niezapomnianych wspomnień.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszego Dnia Pustej Klasy 2026!
Ewelina Wolder