Aktualności

        • 86. rocznica bitwy pod Kajetanowem

        • Nowa galeria 86. rocznica bitwy pod Kajetanowem została dodana do albumu fotograficznego

          Agnieszka Kołakowska

          „Lecz przysięgaliśmy na Orła i na Krzyż… ….bo tak trzeba było”

          W 86. rocznicę bitwy pod Kajetanowem odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy Wojska Polskiego, którzy bohatersko bronili Ojczyzny i ziemi zagnańskiej przed niemieckim najeźdźcą hitlerowskim w dniach 5-7 września 1939 roku.

          Obchody rozpoczęła Msza św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej za poległych w bitwie i za Ojczyznę, którą sprawował proboszcz parafii Wiśniówka – ks. kan. Marek Blady. W nabożeństwie uczestniczyły delegacje władz państwowych i samorządowych różnych szczebli, dyrektorzy szkół z terenu Gminy Zagnańsk, licznie zgromadzone poczty sztandarowe: Wojska Polskiego, szkół, organizacji patriotycznych, Ochotniczych Straży Pożarnych, mieszkańcy, parafianie. Tuż przed Eucharystią  dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie zaprezentowały okolicznościowy program słowno-muzyczny, w którym oddały hołd bohaterom września 1939 roku.

          Po Mszy św. zebrani wysłuchali wykładu historyka Kieleckiej Delegatury IPN dr Marka Jończyka, badacza bitwy pod Kajetanowem. Nakreślił on w szerokim kontekście dramatyczne okoliczności natarcia wroga i przebieg bitwy. Analizując jej dzieje, wspomniał o bohaterskich postawach jej dowódców. Zaznaczył również, że walki w rejonie Łącznej, Dąbrowy, Zagnańska, Kajetanowa,  w których zaangażowanych było po stronie polskiej siedem tysięcy żołnierzy, prowadzone były z ogromnym poświęceniem i kosztowały wiele ofiar, ale udało się zatrzymać napór niemieckich wojsk idących na północ przez trzy dni. Nie można mówić zatem o porażce pod względem militarnym żołnierzy Wojska Polskiego, które bohatersko stawiało opór przeważającej sile wroga. Zmuszeni byli wycofać się w rejon Łącznej, Skarżyska i Starachowic, dalej kontynuowali walkę 8-9 września pod Iłżą - w jednej z najkrwawszych  bitew wojny obronnej 1939 r. – powiedział.

          - To względy strategiczne i szerszy kontekst związany z realiami wojennymi i dalszymi planami dowódców w kampanii obronnej zadecydowały o tym, że polscy żołnierze wycofali się. Ale ich przykład bohaterstwa nie poszedł na marne. Historyk podkreślał, że kontynuatorami wielkiego dzieła obrony Ojczyzny byli ich godni następcy – żołnierze Armii Krajowej, którzy walczyli w tym rejonie, a dziś ich imię nosi Szkoła Podstawowa w Kajetanowie  - wyjaśniał.  

          Pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. (mimo padającego deszczu) na pętli w Kajetanowie odbyły się dalsze uroczystości. Podniesiono flagę i odśpiewano hymn państwowy. Prowadząca uroczystość dyrektor Szkoły Podstawowej w Kajetanowie Stanisława Skowera przywitała wszystkich: delegacje władz państwowych, władze samorządowe, gości i mieszkańców.  Na uroczystość przybyli: dyrektor Biura Wojewody Świętokrzyskiego Łukasz Mucha, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz, członek zarządu Powiatu Kieleckiego Mirosław Gębski, przedstawiciel IPN Kielce Marek Jończyk, zastępca Komendanta Kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ppłk. Tomasz Kot, radni Gminy Zagnańsk z przewodniczącą Renatą Pisiakowską, przedstawiciele Nadleśnictwa Zagnańsk, dyrektorzy szkół z terenu gminy, Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Zagnańsk, uczniowie szkoły i mieszkańcy Kajetanowa i okolic.  Głos zabrał Zastępca Wójta Gminy Zagnańsk Stanisław Stępień, który podziękował społeczności Szkoły w Kajetanowie, dyrekcji, nauczycielom i uczniom za pamięć o wydarzeniach września 1939 r. Do uczestników obchodów list z podziękowaniem skierował również wojewoda świętokrzyski Józef Bryk. Delegacje władz państwowych i samorządowych, szkół złożyły przed obeliskiem wieńce i zapaliły znicze. Pamięć poległych uczczono salwą honorową. W Apelu Poległych prowadzonym wspomniano wszystkich obrońców Ojczyzny i żołnierzy bitwy pod Kajetanowem. 

          Patriotyczną uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany dla gości i mieszkańców z wojskową grochówką i pierogami ufundowany przez sponsorów: Wodociągi Kieleckie, BS Samsonów, radnych gminnych Marcina Fąfarę, Grzegorza Króla oraz sołtysa sołectwa Kajetanów Jana Adacha. Grochówkę ugotowała restauracja OSTOJA w Zagnańsku, a pierogi przygotowały panie z KGW „Lubrzaneczki”.

                                                                                                                      Katarzyna Dobrowolska

      • Rocznica powstania szkoły i przyjęcia patrona szkoły – rajd pieszy i ognisko
        • Rocznica powstania szkoły i przyjęcia patrona szkoły – rajd pieszy i ognisko

        • 9 września o godzinie 9.00 klasy II–VIII, wraz z nauczycielami, wyruszyły na ścieżkę historyczną „Na królewskim szlaku”, prowadzącą do pomnika upamiętniającego żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów AK w Siodłach. W ten sposób uczciliśmy kolejną rocznicę powstania naszej szkoły oraz nadania jej imienia.

          Piękna, niemal letnia pogoda sprzyjała wędrówce – promienie słońca dodawały energii, a chłód lasu pozwalał chwilami odpocząć od ciepła (na szczęście owady nie były uciążliwe). Po drodze minęliśmy źródło rzeki Silnicy oraz imponujący krzyż biskupi. Zatrzymywaliśmy się przy kolejnych pomnikach, by zapalić znicz i oddać hołd pamięci. Najdłuższy przystanek odbyliśmy na polanie, gdzie w sierpniu 1944 roku odprawiono uroczystą Mszę świętą dla żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów AK wyruszających do walczącej Warszawy. W centrum uwagi znalazł się tam obelisk poświęcony bohaterstwu i ofierze żołnierzy.

          Młodsze dzieci – uczniowie grup wczesnoszkolnych oraz klasa I - udały się natomiast pod pomnik znajdujący się przy pętli autobusowej.

          Całość rajdu zakończyła się wspólnym ogniskiem.

      • Nasza szkoła bierze udział w akcji „Szkoły Pełne Talentów”
        • Nasza szkoła bierze udział w akcji „Szkoły Pełne Talentów”

        • Miło nam poinformować, że nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Szkoły Pełne Talentów” organizowanej przez Lidl Polska. Dzięki temu wspólnie możemy zdobyć atrakcyjne nagrody – sprzęt edukacyjny, sportowy i pomoce dydaktyczne, które posłużą naszym uczniom.

          Każdy, kto robi zakupy w Lidlu za minimum 50 zł, w tym z przynajmniej jednym owocem lub warzywem, otrzymuje specjalny kupon – Talenciaka. Talenciaki można przekazać naszej szkole na trzy sposoby:

          • wrzucając papierowy kupon do specjalnego pudełka w szkole,

          • skanując kod QR z Talenciaka i przypisując go do naszej szkoły,

          • wpisując kod alfanumeryczny na stronie akcji lidl.pl/szkoly.

          Zbieranie Talenciaków potrwa do 31 października 2025 r..

          Zachęcamy wszystkich rodziców, uczniów i przyjaciół szkoły do włączenia się w akcję. Każdy Talenciak to realne wsparcie i szansa na rozwój talentów naszych uczniów!

      • Wyżywienie
        • Wyżywienie

        • Szanowni Państwo.

          Informujemy, że w miesiącu wrześniu stawka żywieniowa w naszej szkole przedstawia się następująco:

          śniadanie  - 15 x 3,00 zł. = 45,00 zł.

          podwieczorek  - 15 x 3,00 zł. = 45,00 zł.

          obiad porcja przedszkolna  - 15x 6,00 zł. = 90,00 zł.

          obiad pełny szkoła (I i II danie)  - 15 x 10,00 zł. = 150,00 zł.

          I danie (zupa)  - 15 x 3,00 zł. =  45,00 zł.

          II danie  - 15 x 7,00 zł .=  105,00 zł.

          Opłaty za wyżywienie dokonuje się przelewem na konto Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie (numer konta taki sam jak dotychczas):

          Nr konta:35 8512 0002 2001 0000 0143 0031

          W przelewie bankowym w polu tytułem należy wpisać imię i nazwisko dziecka oraz klasę, a wpłaty prosimy dokonywać do 10 - ego dnia każdego miesiąca.

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2025/2026
        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2025/2026

        • Nowy rok szkolny 2025/2026 w dniu 01 września 2025r. rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 8.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce. Następnię po Mszy Św. rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2025/2026 o godzinie 9.15 w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie.

      • Dzwonki od 01.09.2025
        • Dzwonki od 01.09.2025

        • 1. 7:30 - 8:15 

          2. 8:20 - 9:05

          3. 09:15 - 10:00

          4. 10:10 - 10:55

          5. 11:05 - 11:50

          6. 12:00 - 12:45

          7. 13:00 - 13:45

          8. 13:55 - 14:40

          9. 14:45 - 15:30 

          10. 15:35 - 16:20

          11. 16:25 - 17:10

      • Omdlenia - przyczyny, objawy, zagrożenia
        • Omdlenia - przyczyny, objawy, zagrożenia

        • Zapraszamy do zapoznania się z ulotką przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń

          ​​​​​​​

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie
      • Adres do e-Doręczeń
        AE:PL-16932-80710-CGDWD-27
      • (041)30-11-513
      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie, Zabłocie 1, 26-050 Zagnańsk
        26-050 Zabłocie
        Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie (nr tel.. 41 30 11 513, adres e-mail: spkajetanow@zagnansk.pl). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: e-mail: inspektor@cbi24.pl
        Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
      • (041)30-11-513
    • Logowanie