9 września społeczność gminy Zagnańsk, władze samorządowe oraz zaproszeni goście zgromadzili się na uroczystościach upamiętniających 85. rocznicę bitwy pod Kajetanowem, która rozegrała się w pierwszych dniach okupacji 5-7 września 1939 roku. Monument na pętli w Kajetanowie w hołdzie Żołnierzom Września 1939 roku odsłonięto 11 lat temu.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Kajetanowie, sprawowana przez proboszcza ks. Marka Bladego, na której zgromadzili się przedstawiciele władz Sejmiku Województwa – Mieczysław Gębski i Henryk Milcarz oraz władz samorządowych z wójtem Wojciechem Ślefarskim, z zastępcą wójta Stanisławem Stępniem, radni gminni, przedstawiciele Wojska Polskiego i organizacji kombatanckich, dyrektorzy szkół z terenu gminy, mieszkańcy i przyjaciele Szkoły w Kajetanowie, poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Zagnańsk, Wojska Polskiego, OSP i Armii Krajowej.
Zebranych w obchody wprowadził krótki program słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie pod kierunkiem p. Moniki Chaby, p. Anny Pawlik. W poetyckich motywach uczniowie namalowali słowem wojenną rzeczywistość, tragiczną okupacyjną noc, ale i bohaterstwo żołnierzy, którzy z honorem i odwagą stawiali czoła dwóm okupantom, podkreślając cenę jaką zapłacili za wolność Ojczyzny.
Po Mszy św. delegacje władz, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy przeszli pod pomnik na pętli w Kajetanowie Tutaj uroczystości rozpoczęło podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie hymnu państwowego.
Wójt Gminy Zagnańsk powitał wszystkich gości i podziękował tym, którzy przyczynili się do zorganizowania wydarzenia: pracownikom Gminy, dyrekcji i pracownikom SP im. AK w Kajetanowie oraz społeczności szkoły za coroczne przygotowanie obchodów przy pomniku w Kajetanowie.
Wdzięczność obecnym i zaangażowanym w uroczystości rocznicowe, pielęgnowanie pamięci oraz przekazywanie jej młodemu pokoleniu wyrazili również wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, w podobnym tonie wypowiadał się także prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz, radny Sejmiku, jak i wicestarosta powiatu kieleckiego Mirosław Gębski
Losy bitwy nakreślił historyk dr Marek Jończyk - przedstawiciel Kieleckiej Delegatury IPN. Przybliżył nowe wątki z historii trzydniowych zmagań siedmiu tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego walczących z niemieckim najeźdźcą w rejonie Kajetanowa, Barczy, Zagnańska, Lekomina, którzy dzielnie stawiali opór przeważającej sile wroga. Przywołał także sylwetki wybitnych dowódców, którzy brali udział w walkach, wśród nich: płk. dypl. Kazimierza Glabisza i ppłk. dypl. Bronisława Kowalczewskiego. Na koniec zaznaczył, że pamięć o tych wszystkich bohaterach, często bezimiennych – to największa wartość, którą należy pielęgnować.
Obchody zakończyły się Apelem Pamięci oraz złożeniem wieńców, wiązanek i zapaleniem zniczy przez delegacje i przedstawicieli Wojska, władz państwowych i samorządowych oraz szkół i OSP.
Dyrektor Stanisława Skowera podziękowała władzom samorządowym, obecnym gościom za obecność, nauczycielom, uczniom i rodzicom – za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości.
Finałowym akcentem spotkania był poczęstunek. Grochówkę wojskową ufundował Bank Spółdzielczy w Samsonowie, a lody – radni Marcin Fąfara i Grzegorz Król.