• Archiwum 2022/2023
      • Archiwum 2022/2023

      • 27.08.2023 18:39
      • Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie

        To była wyjątkowa uroczystość dla Szkoły Podstawowej Armii Krajowej w Kajetanowie. Placówka świętowała jubileusz 60-lat istnienia i dziesięć lat nadania imienia i sztandaru.

        Na placu szkolnym 9 września zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych (będący mieszkańcami gminy Zagnańsk) i samorządowych z wójtem Gminy Wojciechem Ślefarskim, poczty sztandarowe Koła nr. 1 ŚZŻ Armii Krajowej, wszystkich szkół z terenu gminy wraz z dyrektorami,  absolwenci i przyjaciele szkoły, przedstawiciele organizacji kombatanckich, mieszkańcy, uczniowie i nauczyciele, goście.

        Mszy św. w intencji społeczności szkolnej przewodniczył bp Marian Florczyk. Homilię  poświęcił Patronowi  Szkoły - Armii Krajowej i wartościom, jakim wierni byli żołnierze AK, zawartym w zawołaniu ze sztandaru – „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Te słowa wraz z czwartym hasłem – „Nauka” - jak przypomniał wszystkim - widnieją również na sztandarze Szkoły w Kajetanowie, co ma zobowiązywać  uczniów i nauczycieli do wierności najważniejszym wartościom, z którymi szli w życie żołnierze AK. Uczniom wyjaśniał kim ma być człowiek honoru, porównując jego postawę ze średniowiecznym rycerzem i etosem żołnierzy AK,  którzy byli jak rycerze.   – Człowiek honoru wie, że trzeba stawać w obronie dobra, słabszych, że trzeba im się poświęcać – mówił. Wyjaśniał również, że właśnie taką postawą koledzy i koleżanki mają wykazywać się wobec  słabszych i niepełnosprawnych uczniów. - Jestem przekonany, że im pomagacie, że nie przechodzicie obojętnie wobec nich. Pamiętajcie, macie być małymi rycerzami honoru - mówił.

        Po Mszy św. gratulacje i podziękowania Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu uczniom i rodzicom  złożyli: wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik, dwaj wiceprzewodniczący Sejmiku woj. świętokrzyskiego Mieczysław Gębski i Henryk Milcarz, w imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty starszy wizytator Renata Jędrzejewska, starosta Powiatu Kieleckiego Mirosław Gębski, wójt Gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski, radni Gminy, Sołtys Jan Adach z radną Urszulą Jończyk, dyrektorzy szkół z terenu gminy, kombatanci żołnierze AK, dr Marek Jończyk z IPN w Kielcach, Przyjaciele Szkoły i absolwenci, którzy dziękowali swoim nauczycielom.

        W czasie programu artystycznego mali i starsi uczniowie przypomnieli o początkach edukacji w  Kajetanowie - począwszy od starań mieszkańców przed wybuchem wojny o naukę dzieci, po budowę szkoły, jej rozwój,  aż po czasy obecne. Recytowali wiersze oddające klimat i grozę wojny, przybliżyli w  poetyckim słowie przesłanie Armii Krajowej,  wykonywali układy taneczne o wymowie patriotycznej oraz o tolerancji i szacunku dla słabszych. Odtańczyli również uroczyście Poloneza. 

         Dyrektor Szkoły Stanisława Skowera,  w podziękowaniu za różnoraką pomoc szkole,  uhonorowała najbardziej zaangażowane osoby tytułem „Przyjaciel Szkoły”. Wyróżnieni zostali: Piotr Adamczyk, Anna Adamiec, Ks. Marek Blady, Anna Fąfara, Joanna Kołodziejczyk, Agnieszka Pękala i Agata Sykulska.

        Podkreślała wkład pracy swoich poprzedników dyrektorów, wspominała tych, których już nie ma wśród nas. Mówiła o osiągnięciach szkoły w zakresie dobrych wyników egzaminów kończących edukację, dziękując przy tym Gronu Pedagogicznemu za poświęcenie i pracę z uczniami.

        Zaznaczyła, że ostatnie dziesięć lat przyniosło wiele pozytywnych zmian w szkole,  zwłaszcza dzięki udanym inwestycjom, które czynią ze szkoły funkcjonalną i nowoczesną placówkę. Wciąż marzeniem szkoły pozostaje nowe boisko. Gorąco podziękowała gościom za przybycie, a władzom samorządowym, rodzicom uczniów, sponsorom, partnerom, lokalnym przedsiębiorcom za wsparcie materialnie organizacji uroczystości.

        Na finał dzieci w niebo wypuściły gołębie, które symbolizują ich marzenie, aby wszystkie dzieci - te w  Polsce i w Ukrainie mogły się uczyć, rozwijać i żyć w bezpiecznej Ojczyźnie.

        Jubileusz zakończył się odśpiewaniem „Stu lat” dla szkoły w Kajetanowie, a potem na wszystkich czekała słodka niespodzianka - urodzinowy tort. Na poczęstunek - ciasta  przygotowali rodzice uczniów a  pierogi – panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zabłociu i Kajetanowie. Gości i delegacje władz zaproszono na obiad. Każdy z nich na pamiątkę otrzymał okolicznościową publikację przygotowaną z okazji jubileuszu.

        W murach szkoły z jubileuszową dekoracją można było zobaczyć wystawę obszernie prezentującą 10 ostatnich lat pracy, nauki i wydarzeń z życia szkoły w obiektywie oraz prace konkursowe uczniów.  Wspomnieniom i rozmowom nie było końca…

        Katarzyna Dobrowolska

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

        Nowy rok szkolny 2022/2023 w dniu 01 września 2022r. rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 8.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce. Następnię po Mszy Św. rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2023 o godzinie 9.15 w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie.

         

        W 83. rocznicę bitwy pod Kajetanowem

        W Kajetanowie w Gminie Zagnańsk mieszkańcy każdego roku we wrześniu gromadzą się przy pomniku upamiętniającym krwawy bój Żołnierzy Wojska Polskiego z Niemcami na początku okupacji.

        Uroczystości 11 września w 83. rocznicę bitwy pod Kajetanowem zgromadziły wiele osób: władze państwowe, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, dyrektorów i nauczycieli szkół z terenu  Gminy Zagnańsk, wojsko, młodzież i dzieci, liczne poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, szkół z terenu szkoły, ochotniczych straży pożarnych.  Uroczystości rozpoczęła krótka akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie. Uczniowie w programie słowno-muzycznym przypomnieli o głębokim patriotyzmie i bohaterskiej postawie żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli z najeźdźcą, oddając swoje życie w obronie najważniejszych wartości. 

        Mszę św. w intencji walczących za Ojczyznę  w kościele Matki Bożej Częstochowskiej sprawował ks. proboszcz Marek Blady.

        Po Mszy św., w czasie wykładu, historyk Kieleckiej Delegatury IPN dr Marek Jończyk przybliżył zebranym koleje bitwy. 3 września 1939 r. naczelny wódz Wojska Polskiego - marszałek Edward Rydz-Śmigły wydał rozkaz utworzenia Grupy Operacyjnej „Kielce”, której zadaniem miało być utworzenie linii obrony w oparciu o łańcuch Łysogór na północ od Kielc i stawienie oporu nacierającej od południa niemieckiej 2. Dywizji Lekkiej. Grupa „Kielce” miała prowadzić walki opóźniające do czasu zorganizowania obrony przez 3. i 12. Dywizje Piechoty w rejonie Skarżyska.  Dowódcą mianowany został I oficer do zleceń w sztabie Naczelnego Wodza płk dypl. Kazimierz Glabisz, zaś jego zastępcą - a od 7 września również faktycznym dowódcą - ppłk dypl. Bronisław Kowalczewski. I choć można mówić o wygranej Polaków w tej bitwie, to ze  strategicznego punktu widzenia, cel - mimo że częściowo - został jednak osiągnięty. Grupa „Kielce” stosunkowo niewielkimi siłami zahamowała ofensywę niemieckiej 2. Dywizji Lekkiej, dając tym samym czas na organizację polskiej obrony w rejonie Skarżyska i Iłży oraz przepraw na Wiśle. Podkreślał, że ofiara żołnierzy nie była daremna. Z tego pokolenia rodziły się kolejne, które już w powojennej Polsce walczyły o wolność i suwerenność Ojczyzny. Dzięki inicjatywie parafii, gminy, mieszkańców Kajetanowa w 2013 r. odsłonięto pomnik w Kajetanowie ku czci Żołnierzy Września 1939 roku poległych w bitwie i  dodał, że zgłaszają się potomkowie rodzin walczących tutaj i dziękują za tę pamięć mieszkańcom ziemi zagnańskiej.  

        Przy pomniku w Kajetanowie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Przybyły na uroczystość Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych i poseł RP podziękował wszystkim zgromadzonym za pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Września. Senator Krzysztof Słoń podkreślał, że ta coroczna obecność i pamięć buduje naszą tożsamość. Dyrekcji SP im. AK w Kajetanowie, uczniom i mieszkańcom podziękował także za udział w uroczystości w okolicznościowym liście – Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty, reprezentowany przez starszą wizytator Renatę Jędrzejewską. W imieniu Starosty Powiatu Kieleckiego głos zabrał wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kamil Piasecki. Za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości dyrekcji  SP w Kajetanowie, pracownikom Gminy wdzięczność wyraził także zastępca wójta Gminy Zagnańsk Stanisław Stępień.  Modlitwę za poległych żołnierzy poprowadził proboszcz Marek Blady.

        W czasie Apelu Poległych wspomniano wszystkich bohaterskich dowódców kampanii obronnej 1939 roku, który zginęli z rąk niemieckich. Wojsko oddało salwę honorową. Na zakończenie parlamentarzyści, delegacje władz państwowych, samorządowych, kombatanckich,  dyrektorzy szkół i  uczniowie oddali hołd poległym, składając wiązanki kwiatów i wieńce przy obelisku.

        Następnie wszyscy obecni zostali zaproszeni do szkoły na ciepłą grochówkę sponsorowaną przez Wodociągi Kieleckie oraz pyszne ciasto przygotowane przez radną Urszulę Jończyk i sołtysa Jana Adacha.

        Katarzyna Dobrowolska

         

        Europejski Tydzień Sportu 2022 #BeActive

        Właśnie trwa Europejski Tydzień Sportu

        W 2022 roku obchody Europejskiego Tygodnia Sportu przypadają na okres od 23 września (piątek) do 30 września (piątek).

        Europejski Tydzień Sportu organizowany jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2015 roku, a jego hasłem jest - Bądź aktywny (#BeActive). Wydarzenie odbywa się we wszystkich krajach członkowskich i promować ma sport na różnych poziomach, a zwłaszcza tym powszechnym. Według badania Eurobarometru z 2014 roku liczba osób, które twierdzą że nie uprawiają sportu ani razu w tygodniu wzrosła do 46 procent w całej Europie. Kampania ma pomóc zmienić złe nawyki.

        Europejski Tydzień Sportu to impreza dla wszystkich i to niezależnie od umiejętności. Ważne są tu tylko chęci. Pokazujemy, że nie ma złego wieku żeby zacząć trenowanie oraz że zawsze w różnych formach można kontynuować swoją przygodę ze sportem. To nie musi już być sport wyczynowy, ale ten powszechny. 

         

        Dystrybucja preparatu stabilnego jodu w sytuacji wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

        Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do samorządów w całej Polsce przekazane zostały tabletki z jodkiem potasu. Podejmowane działania to standardowa procedura stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

        • Informujemy, że w obecnej chwili nie występuje żadne zagrożenie radiacyjne, zaś sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.

          Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poda komunikat w mediach ogólnopolskich i lokalnych. Dopiero wówczas rozpocznie się dystrybucja tabletek z jodkiem potasu. W przypadku zagrożenia skażeniem radiacyjnym będą one wydawane mieszkańcom Gminy Zagnańsk w siedmiu punktach rozmieszczonych na terenie gminy:

          Obecnie Urząd Gminy nie wydaje tabletek z jodkiem potasu.

          Kiedy należy przyjmować tabletki z jodkiem potasu?

          Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Podanie leku do 8 godzin po wystąpieniu skażenia nadal jest korzystne.

          Tabletki z jodkiem potasu znajdują zastosowanie w przypadku potwierdzonego skażenia radioaktywnego. Nie można ich przyjmować profilaktycznie i na własną rękę, bo można sobie zaszkodzić. Nieuzasadnione przyjmowanie jodku potasu może skutkować niedoczynnością tarczycy, nadczynnością tarczycy, podrażnieniem układu pokarmowego czy reakcjami alergicznymi.

          Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia.

           

          Dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach

          Przeciwwskazania

          W sytuacji wystąpienia zagrożenia radiacyjnego mieszkańcy Gminy Zagnańsk tabletki z jodkiem potasu odbiorą w punktach dystrybucji.

           

          Broszura_informacyjna.pdf

          1. Samorządowy Zespół Ośrodków Zdrowia w Zagnańsku - ul. Spacerowa 8 B.
          2. NZOZ „Nasza Przychodnia” Elżbieta Beska-Mróz - Samsonów 24.
          3. Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku - ul. Turystyczna 59.
          4. Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Samsonowie - Samsonów 24.
          5. Szkoła Podstawowa w Kajetanowie - Zabłocie 1.
          6. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zagnańsku - Chrusty 60.
          7. Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie – Tumlin Węgle ul. Grodowa 2.
          • Noworodki i niemowlęta do 1 miesiąca życia -¼ tabletki (12,5 mg jodu)
          • Dzieci od 1 miesiąca do 3 lat - ½ tabletki (25 mg jodu)
          • Dzieci od 3 lat do 12 lat - 1 tabletka (50 mg jodu)
          • Dorośli (do 60 lat) i dzieci powyżej 12 lat - 2 tabletki (100 mg jodu)
          • Kobiety w ciąży i karmiące piersią - 2 tabletki (100 mg jodu)
          • uczulenie na jodek potasu
          • nadczynność tarczycy
          • zaburzenia naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią)
          • opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa

        W dniu 27 września na terenie naszej szkoły prowadzone będą zajęcia dla przedszkolaków i uczniów. Dla  uczniów rozegrane zostaną igrzyska  prowadzone w formie gier i zabaw. 

         

        Klasowy Dzień Chłopaka

        Dnia 30 września uczniowie klasy II, korzystając z jesiennej pogody, uczestniczyli w ognisku klasowym. Dzięki uprzejmości rodziców jednej z uczennic, wesoło spędzali czas na świeżym powietrzu. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od pieczenia kiełbasek. Na dzieci czekały niespodzianki, chłopcy i dziewczyny bawili się w grupach poszukując skarbów, a pod koniec spotkania jedli pyszne ziemniaki z ogniska. Zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości.

        Dziękujemy zaangażowanym rodzicom Sandry Szcześniak za pomoc w zorganizowaniu ogniska.

        dzien_chlopaka_klasa_II.odt

         

        Ślubowanie klasy pierwszej

        Jedną z najpiękniejszych tradycji naszej szkoły jest ślubowanie klas pierwszych.

        W przeddzień Święta Edukacji Narodowej, 11 października, pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie. 

        Tę ważną w życiu każdego ucznia chwilę, uświetnili swoją obecnością mili goście: ks.  Marek Blady – Proboszcz Parafii pw. MB Częstochowskiej. Pani Urszula Jończyk i Pan Marcin Fąfara – radni Gminy Zagnańsk, Grono Pedagogiczne Szkoły, rodzice i uczniowie naszej szkoły. Wszystkich zebranych, w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, powitała Pani Dyrektor Stanisława Skowera.

        Uroczystość poprowadzili uczniowie czwartej klasy: Patrycja Wiech i Staś Jarząb, byli wychowankowie Pani Edyty Pastuszko, a obecnie wychowawczyni klasy pierwszej. Nad częścią artystyczną czuwała wychowawczyni klasy pierwszej. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci uczniowie przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności.

        Pierwszoklasiści udowodnili, że zasłużyli na miano uczniów Szkoły im. AK w Kajetanowie. W uroczystym programie artystycznym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie oraz taneczne. Wykazali się wiedzą, jak być wzorowym uczniem, jak należy zachowywać się grzecznie na przerwach, jak być uprzejmym wobec siebie, jak kochać Ojczyznę.

        W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor Stanisława Skowera dokonała symbolicznego pasowania na ucznia i wręczyła uczniom  odznakę i legitymację szkolną. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny.

        Samorząd szkolny w imieniu uczniów całej szkoły wręczył pierwszoklasistom drobne upominki. Przybyli goście życzyli pierwszoklasistom samych sukcesów, przyjaźni w tej szkolnej przygodzie. Wspaniała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Uroczystość ta na długo zostanie w pamięci wszystkich, ale szczególnie najważniejszych, bohaterów tego dnia, czyli uczniów klas I.

        Z okazji Święta Edukacji Narodowej Dyrektor Szkoły Stanisława Skowera wręczyła nauczycielom i pracownikom obsługi dyplomy uznania i podziękowała im za dotychczasowe zaangażowanie i pracę. Uroczystość umiliły  najmłodsze dzieci przedszkolne, przygotowane przez Panie: Elwirę   Rogalską i Dagmarę Drogosz, śpiewając z wielkim zaangażowaniem piosenkę dla nauczycieli z okazji ich święta. Cała uroczystość została uwieczniona na pamiątkowych fotografiach.

        Wychowawczyni klasy pierwszej bardzo dziękuje Pani Ewelinie Wolder, Justynie Staszewskiej za pomoc w przygotowaniu pięknej dekoracji, a także dziękuje za wszelką pomoc koleżeńską podczas przygotowania całej uroczystości. Pierwszakom zaś życzy samych sukcesów w murach naszej szkoły!

         

                                                          Wychowawca kl. I E. Pastuszko

         

         

        DRUKARKA 3D

        W następną sobotę, tj. 29.10.2022 r. w godzinach 10.00-14.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów z klas 6 - 8 na zajęcia związane z obsługą drukarki 3D, programów służących do tworzenia własnych projektów oraz wydruku 3D. Zajęcia muszą się odbywać w kilkugodzinnym bloku, gdyż opracowanie projektów i wydruk zajmuje dużo czasu.Zgłoszenia chętnych uczestników prosimy kierować przez dziennik librus do pani Agnieszki Przepióry. Liczba miejsc ograniczona. ZAPRASZAMY !!!

         

        Szkolne Koło Wolontariatu

        W październiku Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska w Dyminach. 

        Do akcji, jak co roku dołączyły dzieciaki z oddziałów przedszkolnych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Udało się uzbierać mnóstwo karmy, dzięki czemu bezdomne psy i koty będą mogły przetrwać zbliżającą się zimę. Akcja uczy dzieci i młodzież szacunku oraz odpowiedzialności w stosunku do zwierząt.

        Nasi darczyńcy jak zwykle okazali wielkie serca wobec naszych milusińskich. W Naszym działaniu pomogła Pani Agnieszka Kołakowska - nauczyciel wspomagający w klasie IV, organizując dużą zbiórkę klasową i dostarczając dary do  Schroniska w Dyminach.

        Wszystkim kochającym i wspierającym zwierzęta gorąco dziękujemy!

         

        Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, nie rozmawiaj z obcym

        W dniu 16 listopada odbyły się zajęcia dla dzieci z klasy I oraz oddziałów przedszkolnych, prowadzone przez funkcjonariuszy prewencji policji na temat Bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz Nie rozmawiaj z obcym. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni pogadanką i zadowoleni z wizyty Policjantów.

         

        Dzień Tolerancji

        W Naszej szkole obchodziliśmy Dzień Tolerancji.Młodzi. Wolontariusze przedstawili uczniom klas IV - VIII prezentację na temat:  Czym jest Tolerancja. Wszyscy w tym Dniu ubrali się na zielono.

         

        Program profilaktyczny CUKIERKI.

        W oddziale przedszkolnym (kl. 0) oraz w klasie I został zrealizowany przez Pedagoga - Program profilaktyczny CUKIERKI. Jest on oparty na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak Cukierki. Cele programu:przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi; rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

         

        !!! OGŁOSZENIE !!!

        • Z okazji zbliżających się Świąt Bożonarodzeniowych- Świetlica Szkolna wraz z Samorządem Uczniowskim zaprasza wszystkich
          uczniów Naszej Szkoły do wzięcia udziału w konkursie Bożonarodzeniowym pt.: „Najpiękniejsza Ozdoba Bożonarodzeniowa”,
                       którego celem jest stworzenie pracy plastyczno-przestrzennej, wykonanej z różnorodnych materiałów.
                     
          Pośród uczniów, którzy wezmą udział w konkursie wyłonimy zwycięzców w kategorii:


          Podpisaną prace(imię, nazwisko, klasa) należy dostarczyć na świetlicę do dnia 12 grudnia 2022r. Rozstrzygnięcie konkursu
           i wręczenie nagród odbędzie się w piątek 16 grudnia podczas uroczystych jasełek! 

          Ozdoby Bożonarodzeniowe będą wystawione i sprzedawane na szkolnym kiermaszu w dniach od 15.12.2022r. do 19.12.2022r.                    

          Cały dochód z kiermaszu zostanie przekazany na pomoc uczniom z Naszej Szkoły z problemami zdrowotnymi.

          konkurs_Bozonarodzeniowy.docx.pdf

          • Przedszkole „0a” , „0b”
          • Uczniowie klas 1-3
          • Uczniowie klas 4-8

         

        Zapytanie ofertowe - dostawa produktów spożywczych

         

        Ważna informacja:

        Na stronie BIP Urzędu Gminy w Zagnańsku znajduje się ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY CENOWEJ na zadanie p.n.: Dostawa artykułów żywnościowych dla Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie na okres styczeń - czerwiec 2023r.

        Poniżej link do zaproszenia:

        https://zagnansk.biuletyn.net/?bip=2&cid=1015&id=3994

        Termin składania ofert upływa dnia 20 grudnia 2022 r. o godz. 12.00

         

        Jasełka Bożonarodzeniowe

        Zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego

        Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy

        Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym

        życzą Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz pracownicy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie.

         

        „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”

        Tegoroczny konkurs Bożonarodzeniowy dobiegł końca. Podczas uroczystych jasełek nagrodziliśmy laureatów. Ilość prac konkursowych była zdumiewająca a wyłonienie zwycięzców nie należało do najprostszej czynności. Tym samym komisja konkursowa „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa” przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

        Oddziały przedszkolne:

        • I miejsce Wojciech Kołda & Natalia Budzisz
        • II miejsce Weronika Wiech
        • III miejsce Daria Grabowska

        Wyróżnienie otrzymali również: Tomasz Kosałka, Laura Kołakowska, Lena Król, Igor Moćko.

        Uczniowie klas I-III:

        • I miejsce Sandra Szcześniak & Szymon Budzisz
        • II miejsce Szymon Chmiel
        • III miejsce Bianka Kołakowska

        Wyróżnienie otrzymali również: Alicja Salwa, Marcin Dziedzic.

        Uczniowie klas IV-VIIII:

        • I miejsce Nikodem Wolder
        • II miejsce Maja Adamiec
        • III miejsce Patrycja Wiech

        Wyróżnienie otrzymali również: Tomasz Dziedzic, Nikola Wychowaniec, Natalia Salwa, Maja Kosałka, Amelia Werbczak, Filip Pytel.

        Serdeczne gratulacje i podziękowania dla wszystkich, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie!

        Konkurs_Bozonarodzeniowy_-_nagrodzeni.docx

         

        O BABCI I DZIADKU SŁÓW KILKA …

        Niedawno obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej w Kajetanowie postanowili uhonorować najstarszych członków rodzin i przedstawić program artystyczny. Pełne miłości i dobrych życzeń wiersze i piosenki sprawiły gościom wiele radości.

        Na koniec dzieci zatańczyły walca z „Nocy i dni”, który wzbudził zachwyt i wzruszenie.

        Panował miły i serdeczny nastrój.  Miłym zakończeniem spotkania był wspólny poczęstunek okraszony prezentami dla naszych gości.

        dzien_babci_i dziadka_klasa_II.docx

         

        Dzień Babci i Dziadka w SP w Kajetanowie

        ” Są takie dwa dni – jedyne dni w roku,

        To święto Babci i Dziadka, łza się kręci w oku,

        O tym ważnym święcie dobrze pamiętamy

        I dla naszych Gości widowisko mamy”.

         

        Dzień Babci i Dziadka jest już na stałe wpisany w kalendarz uroczystości naszej szkoły.

        Dni poprzedzające to ważne święto obfitowały w liczne próby oraz prace nad prezentami dla dziadków.

        W tym roku uroczystość Dnia Babci i Dziadka odbywała się w dniach od 24 do 26 stycznia 2023r

         Na zaproszenie dzieci przedszkolnych i uczniów klas1-3 przybyli licznie babcie i dziadkowie, aby obejrzeć swoje wnuczęta podczas występów. Wszystkie dzieci przygotowywały się starannie i z niecierpliwością wyczekiwały występu. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły dla swoich bliskich, aby w ten szczególny sposób okazać im szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

        ,,Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie’’... przedstawienie do wiersza ,,Rzepka’’ Juliana Tuwima przygotowały dla swoich Dziadków i Babć uczniowie z klasy 1. Inscenizacje uczniowie przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni Edyty Pastuszko i Pani Sylwii Kmieć.


        Goście z dumą i ze wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek.  Program artystyczny przepełniony był śpiewem, tańcem, muzyką, ale przede wszystkim gorącymi całusami.

         Pierwszaki przekazały również seniorom moc najpiękniejszych życzeń.

        Po części artystycznej wnuczęta wręczyły własnoręcznie wykonane laurki i prezenty. Dużą radość dla dzieci jak i dziadków sprawiły wspólne tańce przy pięknych walcach i piosenkach. Aby uwiecznić ten wyjątkowy czas w klasie pierwszej odbyła się sesja fotograficzna każdego wnuka z zaproszonymi babciami i dziadkami, a na zakończenie uroczystości wspólne pamiątkowe zdjęcie.

         

         Babcie i Dziadkowie ugoszczeni zostali słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

         Babcie i dziadkowie z dumą i uśmiechem opuszczali nasze szkolne mury.

                                                                                                                                                    Edyta Pastuszko wych. kl.1

        Dzien_Babci_i_Dziadka_w_SP_w_Kajetanowie_-_klasa_I.docx

         

        Dzień Babci i Dziadka w Zerówce

        Na zaproszenie dzieci z Zerówki, 26 stycznia do naszej szkoły przybyli Babcie i Dziadkowie, aby obejrzeć swoje wnuczęta podczas występów. Dzieci przygotowały piękne wiersze, piosenki i tańce. Po części artystycznej ukochane wnuki, w dowód pamięci i miłości, wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty, a następnie zaprosiły na przepyszny tort.

        Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Babciom i Dziadkom za obecność w tym szczególnym dniu i jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

        DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

        25 stycznia odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wnuczęta uczciły to święto składając dziadkom i babciom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki, przygotowały prezenty. Pani dyrektor przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami składając im serdeczne życzenia. Dopełnieniem uroczystego spotkania był tort a dzieci odśpiewały „Sto lat” swoim Babciom i Dziadkom.

        Dziękuje wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w uświetnienie tej uroczystości.

        Dagmara Drogosz

         

        14 lutego 2023r. – I Gminny Turniej Szachowy im. Majora Zbigniewa Mielczarka o Puchar Wójta Gminy Zagnańsk sposobem uczczenia 81 rocznicy powstania Armii Krajowej w szkole w Kajetanowie

        14 lutego 1942r. to data przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W tym dniu już od 12-tu lat w naszej szkole, której patronem jest Armia Krajowa, pamiętamy o bohaterskich żołnierzach największej podziemnej armii w czasach II wojny światowej.

              We wtorek 14 lutego 2023 r. o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie odbył się  I Gminny Turniej Szachowy im. Majora Zbigniewa Mielczarka o Puchar Wójta Gminy Zagnańsk. W Turnieju, który otworzyli Wójt Gminy Zagnańsk pan Wojciech Ślefarski oraz pani dyrektor szkoły Stanisława Skowera wzięli udział uczniowie – reprezentanci wszystkich pięciu szkół gminy. Pan Wójt pogratulował organizatorom, pochwalił ideę turnieju, wyraził nadzieję na kontynuację zawodów w kolejnych latach oraz poinformował uczestników, że zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych będą reprezentować Gminę Zagnańsk na Turnieju Szachowym w zaprzyjaźnionej Gminie Czarna (woj. podkarpackie).

            Zawody skierowane zostały do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Zagnańsk. Uczniowie mogli rywalizować ze sobą bez względu na posiadany ranking czy poziom gry.

            Celem turnieju była popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży oraz wyłonienie indywidualnych mistrzów gminy Zagnańsk szkół podstawowych. Ta niezwykle pasjonująca, wymagająca  logicznego myślenia gra planszowa, której współczesne zasady ukształtowały się jeszcze w średniowieczu, przyciąga niczym magnes coraz to młodszych graczy. Podczas rozgrywania partii szachowych widać było na twarzach dzieci radość, pozytywne emocje oraz skupienie uwagi.

        Zawody przeprowadzone były w trzech kategoriach wiekowych, na dystansie pięciu partii, po 10 minut na zawodnika:

        • klasy 0 – II  (8 uczniów),
        • III – V (18 uczniów)
        • VI – VIII (14 uczniów).  

            Nad ich przebiegiem czuwali nauczyciele – opiekunowie ze wszystkich pięciu szkół: Jacek Staniec, Roman Piskulak, Izabela Salwa, Anna Gębska oraz Jolanta Barucha.

            Turniej zakończył się około godziny 12.00. Pan Stanisław Stępień – zastępca Wójta Gminy Zagnańsk wspólnie z rodziną żołnierza AK śp. pana majora Zbigniewa Mielczarka (Państwo Robert i Katarzyna Mielczarek) wręczyli puchary, dyplomy i drobne upominki zwycięzcom poszczególnych grup turniejowych. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w wydarzeniu, dla wszystkich też przewidziany był słodki poczęstunek w stołówce szkolnej.

            Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują władzom gminy za pomoc w dowiezieniu uczniów z terenu gminy do Kajetanowa, ufundowanie pucharów, dyplomów i nagród dla uczestników turnieju. Panu Wójtowi dziękujemy za objęcie patronatem naszego wydarzenia. Dziękujemy również Państwu Mielczarkom za przekazanie cennych pamiątek po zmarłym dziadku, który był wielkim przyjacielem naszej szkoły przez ostatnie lata.

        Oto wyniki w poszczególnych grupach wiekowych:

        Klasy 0 – II:

        1 miejsce – Filip Wróblewski – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie

        2 miejsce – Marcin Górzyński – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku

        3 miejsce – Norbert Wydra – Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

        Klasy III – V:

        1 miejsce – Wojciech Skarbek – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie

        2 miejsce – Ignacy Cadera – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie

        3 miejsce – Jakub Dudek – Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie

        Klasy VI – VIII:

        1 miejsce – Jakub Kowalski – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie

        2 miejsce – Miłosz Skarbek – – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie

        3 miejsce – Olaf Nowaczek – – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie

         

        Organizatorzy Turnieju

        turniej_szachowy_14_luty_2023_

         

        Uczciliśmy pamięć 81. rocznicy powstania Armii Krajowej

        Międzyszkolny Gminny Turniej Szachowy im. Majora Zbigniewa Mielczarka,   mural pamięci Armii Krajowej  – „Z miłości do Polski – Armia Krajowa” z waletynkami dla największej podziemnej armii w okupowanej Europie,  udział w uroczystościach przy pomniku Armii Krajowej w Kielcach delegacji szkolnej oraz niezwykła żywa lekcja historii z „Jodłą” – złożyły się na tegoroczne obchody 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Nasza szkoła pamiętała o Patronie.

            W środę 15 lutego w murach naszej szkoły gościł  Prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” pan Dionizy Krawczyński. Godzinne wystąpienie z pokazami zaangażowało wszystkich uczniów. Prezes „Jodły” opowiadał ze swadą o tajnikach umundurowania żołnierzy polskich w II Rzeczpospolitej, w którym nie było żadnych przypadkowych elementów, o uzbrojeniu żołnierzy, poważnych i brawurowych akcjach dywersyjnych Armii Krajowej. Po lekcji zapewne nikt nie będzie miał wątpliwości jak rozpoznać mundur galowy i  polowy i co to jest furażerka? Dowiedzieliśmy się m.in. jakie akcje przeprowadzało AK w regionie i jak walczyła kawaleria w wojnie obronnej?

           Uczniowie poznali techniki walki polskich ułanów II RP, elementy uzbrojenia kawalerzysty. Nie zabrakło anegdot i ciekawostek m. in. o majorze Henryku Dobrzańskim ps. Hubal walczącym przeciw Niemcom m.in. w naszych okolicach, o Marszałku Józefie Piłsudskim i jego ukochanej Kasztance, ale i o roli zwierząt w oddziałach polskich w czasie wojny, ze szczególnym naciskiem na niezapomnianą maskotę II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa – czyli niedźwiedzia Wojtka. Prezes odpowiedział cierpliwie na wszystkie pytania ciekawych uczniów.  Tłumaczył uczniom, że historia nie jest zamkniętą kartą i nie należy jedynie do przeszłości. Wciąż odnajdywane są mogiły poległych żołnierzy, którzy latami czekali na godny pochówek, wciąż nie znane są losy wielu bohaterów, w tym miejsce złożenia ciała Majora Hubala. Dlatego może być fascynując, warto ją badać, odkrywać i  znać.

           Spotkanie rozpoczyna cykl żywych lekcji historii ze Stowarzyszeniem „Jodła”.  Z inicjatywy dyrektor Stanisławy Skowery będą się one odbywały w naszej szkole raz na dwa miesiące.

         

        Spektakl profilaktyczny „Wspomnienia narkomanki”

        22 lutego 2023r. uczniowie klasy VII i VIII obejrzeli spektakl pt. „Wspomnienia narkomanki”, który powstał w oparciu o książkę Barbary Rosiek pt.„Pamiętnik narkomanki”.

        Przedstawienie opierało się na monologu bohaterki „Pamiętnika”, który opatrzony został komentarzem wchodzącego na scenę narratora.

        Opowiada ono historię dziewczyny uzależnionej od narkotyków. Składa się z fragmentów pamiętnika, które ukazują jakie spustoszenie w organizmie i w psychice młodej dziewczyny robią narkotyki.

        Bohaterowie przedstawienia podają także statystyki dotyczące uzależnień od środków psychoaktywnych w Polsce.

        Aktorom udało się doskonale trafić do uczuć publiczności. Młodzież z dużym zainteresowaniem i skupieniem obejrzała spektakl, a wykonawcy zostali nagrodzeni brawami. 

        To pouczający spektakl i przestroga przed ryzykiem uzależnienia od narkotyków.

         

        III miejsce Alicji Salwy w konkursie "Bombka w kolorach autyzmu"

        Z okazji  Europejskiego Tygodnia Autyzmu Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce zorganizowało konkurs  plastyczny dla  przedszkoli i  klas 1-3. Pt. „ Bombka w kolorach autyzmu”

        1 grudnia 2022 r.   zostały zawiezione przez  uczennice Laurę i Biankę bombki zrobione przez naszych uczniów. Aż 40 różnokolorowych, z symbolami kojarzącymi się z autyzmem bombek wzięło udział w konkursie z naszej szkoły! 5  grudnia jury wyłoniło zwycięskie prace.

         III miejsce zdobyła Alicja Salwa z klasy 3. Wszystkie bombki, które brały udział w konkursie ozdobiły drzewko choinkowe przed siedzibą KTA  w Kielcach. Serdecznie gratulujemy Alicji oraz wszystkim,  którzy wzięli udział w konkursie. Życzymy niesłabnącego  zaangażowania w konkursy plastyczne w przyszłości.

        https://www.facebook.com/Krajowe-Towarzystwo-Autyzmu-Oddzia%C5%82-Kielce-261810773912862/videos/przedstawiamy-wyniki-konkursu-bombka-w-kolorach-autyzmu-%EF%B8%8F-kochani-dzi%C4%99kujemy-wam/1497635724052930/

        Ewelina Wolder opiekun konkursu

         

        Informacja o harmonogramie rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie na rok szkolny 2023/2024

        Na stronie gminy http://www.zagnansk.pl Kryteria i terminy postępowania rekrutacyjnego w dniu 27 stycznia 2023 roku zostały ogłoszone Kryteria i terminy postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Zagnańsk na rok szkolny 2023/2024.

        Znajduje się tam również harmonogram rekrutacji. Przypominamy, że rekrutacja trwa od 1 marca do 14 marca 2023r.

         

        Zabłocie, 16.02.2023r.                                                                          Dyrektor szkoły Stanisława Skowera

         

        „ KRAJOBRAZ: DOŚWIADCZAM W PEŁNI” wyniki konkursu

        W związku z Dniem Krajobrazu, który przypada na 20 października 2022 roku, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach zorganizował  wojewódzki konkurs plastyczny pn. „KRAJOBRAZ: DOŚWIADCZAM W PEŁNI” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Udział w konkursie polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej ten krajobraz, który przykuł uwagę dziecka i najbardziej mu się spodobał oraz na wykonaniu trzech zdjęć na tle różnych krajobrazów województwa świętokrzyskiego.

        22 listopada 2022 r. ogłoszono wyniki konkursu plastycznego. Komisja Konkursowa ze względu na wysoki, porównywalny poziom, postanowiła wyłonić:

        − 5 finalistów i przyznać im 5 równorzędnych nagród bez ustalania kolejności miejsc oraz 5 wyróżnień i przyznać im 5 równorzędnych upominków bez ustalania kolejności miejsc:

         Anna Adamczyk uczennica klasy 3 znalazła się w gronie zwycięzców !

        W dniu 8 grudnia 2022r. w siedzibie Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach odbyło się uroczystego podsumowanie konkursu. Organizatorzy z wielkim uznaniem dziękowali wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie za ich wielkie zaangażowanie w tworzeniu prac oraz rodzicom dzieci, którzy również przyczynili się do  powstania tych prac. Przeprowadzono warsztaty w robieniu leśnych mydełek glicerynowych,  przygotowano słodki poczęstunek.  Wręczenie nagród poprzedziły fanfary .

        Nagrodą  jaką otrzymała Ania był voucher dla  50 osób z naszej szkoły  na jednodniową wycieczkę do nowo powstałego CENTRUM EDUKACYJNO-PRZYRODNICZEGO W UMIANOWICACH – „NIDARIUM” gm. Kije, która obejmuje usługę transportową i catering oraz jednodniowe warsztaty przyrodnicze składające się z części terenowej i stacjonarnej. Ponadto dzieci otrzymały gry planszowe oraz książki przyrodnicze. Gratulujemy wspaniałego sukcesu! Organizatorom konkursu dziękujemy za serdeczną i miłą atmosferę.

        Ania nagrodę odebrała w towarzystwie wychowawczyni oraz taty

        Ewelina Wolder opiekun konkursu.

         

        Akademia Bezpiecznego Puchatka

        1 marca Uczniowie klasy I wzięli udział w programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka zrealizowanym przez Pedagoga specjalnego – Magdalenę Wyrzykowską.

        Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I  szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Porusza też temat prawidłowych relacji rówieśniczych oraz umiejętności radzenia sobie z emocjami.

        Jest on opracowany przez psychologów, metodyków i ekspertów od efektywnego uczenia się oraz  zatwierdzony przez Policję.

        Zakończony Ogólnopolskim Testem Bezpieczeństwa, który rozwiązali uczniowie.

        Dzieci wezmą również udział w konkursie na temat zasad Bezpieczeństwa, których nauczyli się w czasie zajęć.

        Akademia_Bezpiecznego_Puchatka.docx

         

         

        81. rocznica przemianowania ZWZ w Armię Krajową– obchody w Kielcach 14 lutego 2023 r.

        We wtorek, 14 lutego br. o godz. 12.00 na Skwerze im. Stefana Żeromskiego przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach odbyły się  w uroczystości 81. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Nasza szkołę dumnie reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie Natalia Salwa, Natalia Szewczak, Nikodem Wolder, Mikołaj Curyło i Sztandar Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie. Uczniowie byli pod opieką p. Katarzyny Adamczyk i Eweliny Wolder. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, a także przedstawiciele służb mundurowych  oraz szkół z województwa świętokrzyskiego.

         Z okazji 81. rocznicy utworzenia podziemnej armii znicze zapłonęły  na grobach i przy pomnikach Armii Krajowej w całym regionie.  Nasz delegacja  również włączyła się  w  tę ogólnopolską akcję „Żołnierska Pamięć" i zapaliła znicze na uroczystościach oraz w szkole w hołdzie poległym żołnierzom.

         

        Obchody 81. rocznicy powstania AK w naszej szkole

        Osiemdziesiąt jeden lat temu, 14 lutego 1942 roku, z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przemianowany w Armię Krajową. Aby uczcić ten dzień uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w kilku wydarzeniach, które złożyły się w piękną mozaikę obchodów celebrujących powstanie naszego przyszłego patrona.

        Tego dnia na szkolnym holu stanęła edukacyjna wystawa poświęcona historii Armii Krajowej oraz informacjom dotyczącym Żołnierzy Wyklętych (1 marca obchodzimy dzień poświęcony właśnie tym niedocenionym wcześniej antykomunistycznym podziemnym członkom oddziałów partyzanckich). Szczególnie przyciąga uwagę środkowa część ekspozycji, wyrażająca za pośrednictwem walentynek zaangażowanie uczniów całej szkoły. To nawiązanie do święta zakochanych oraz wydarzeń historycznych jest inicjatywą nauczyciela wczesnoszkolnego i plastyki - Eweliny Wolder.

            Częścią obchodów, na stałe już wpisaną w harmonogram działań szkoły, jest Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Zagnańsk. Zawodom patronuje imiennie Major Zbigniew Mielczarek – niedawno zmarły (2021 r.), kombatant, żołnierz AK, wieloletni Prezes Zarządu Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy AK, aktywista zasłużony dla regionu, pasjonat, inicjator nadania imienia Armii Krajowej naszej szkole. Turniej otworzył wójt gminy Wojciech Ślefarski wraz ze Stanisławą Skowerą –dyrektorem szkoły w Kajetanowie. Na rozgrywkach nie mogło zabraknąć wnuka mjra Zbigniewa Mielczarka, który dopingował uczniów i przywiózł nagrody. Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły – Jakub Dudek (klasa IV) zajął 3. miejsce w turnieju, w kategorii klasowej III-V. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w innych rozgrywkach szachowych.

             14 lutego, o godz. 12.00 na Skwerze im. Stefana Żeromskiego przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach nie mogło zabraknąć naszego pocztu sztandarowego. Na uroczystości związanej ze wspomnianą rocznicą dumnie reprezentowali naszą szkołę uczniowie: Natalia Salwa, Natalia Szewczak, Nikodem Wolder, Mikołaj Curyło, pod opieką nauczycielek Katarzyny Adamczyk i Eweliny Wolder. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, a także przedstawiciele służb mundurowych oraz szkół z województwa świętokrzyskiego.

             Z okazji 81. rocznicy utworzenia podziemnej armii znicze zapłonęły  na grobach i przy pomnikach Armii Krajowej w całym regionie. Nasz delegacja również włączyła się w tę ogólnopolską akcję „Żołnierska Pamięć" i zapaliła znicze na uroczystościach oraz w szkole w hołdzie poległym żołnierzom.

            Zwieńczeniem tegorocznych obchodów było godzinne spotkanie uczniów z bardzo lubianym przez nich Dionizym Krawczyńskim - prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, scenarzystą i lektorem. W trakcie małej rekonstrukcji historycznej dzieci dowiedziały się między innymi o subtelnościach związanych z kompletowaniem munduru wojskowego. Ta pełna dygresji przygoda z historią zapadła uczniom w pamięć, świadczyły o tym ich entuzjastyczne reakcje. Kolejne spotkanie z tym pełnym pasji człowiekiem odbyło się 9 marca. Dionizy Krawczyński ponownie poprowadził spotkanie, tym razem dotyczyło ono ogromnej roli kobiet w szpiegowaniu wrogów w trakcie II wojny światowej.

        Artykul_81._obchody_AK_.docx

         

        XXII Wojewódzki Konkurs Recytatorski im. Wandy Łyczkowskiej

         Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się etap szkolny XXII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego im. Wandy Łyczkowskiej organizowany przez Publiczną Bibliotekę Wojewódzką oraz Samorządową Szkołę Podstawową im. Wandy Łyczkowskiej  w Ostojowie. W konkursie wzięło udział 21 uczniów z naszej szkoły (10 dzieci z klas 0-3; 7 z klas 4-6 i 4 z klas 7-8). Jury w składzie: Monika Chaba, Anna Pawlik i Karolina Gregorczyk-Rożkowicz wyłonili najlepszych recytatorów z każdej grupy wiekowej. Do etapu powiatowego konkursu zakwalifikowały się: Anna Kot (kl. II), Maja Kosałka (kl. V), Natalia Salwa (kl. VII). Drugie miejsce zajęli: Piotr Liszka (kl. I), Hanna Liszka (kl. III), Oliwia Papros (kl. V), Patrycja Wiech (kl. IV), natomiast trzecie miejsce oraz wyróżnienia otrzymali: Zofia Świat (kl. II), Aleksander Moćko (kl. I), Nikola Motyczyńska (kl. I), Julia Strudzińska (kl. IV), Natalia Szewczak (kl. VII), Agata Kot (kl. VIII) i Maja Ślewa (kl. VIII).

            W nagrodę wszyscy uczniowie, którzy brali udział w konkursie recytatorskim, spotkali się z cenionymi, bardzo doświadczonymi aktorami - Mirosławem i Teresą Bielińskimi (wcześniej profesjonaliści byli głównie znani z pracy na rzecz Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, obecnie jednak ich działalność skupia się na założonym przez siebie Teatrze TeTaTeT). Aktorzy przeprowadzili z uczestnikami konkursu warsztaty z dykcji oraz interpretacji wiersza.     

           Z wielką radością informujemy, że nasza uczennica Natalia Salwa dostała się do etapu wojewódzkiego konkursu recytatorskiego. Gratulujemy i życzymy finałowego miejsca w konkursie. Wyniki poznamy już 23 marca br.

        XXII_Wojewodzki_Konkurs_Recytatorski_im.docx

         

        Wycieczka do Oblęgorka

        10 marca uczniowie klas 4-8 wraz z wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi wybrali się na jednodniową wycieczkę do dawnej posiadłości Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Główną atrakcją tego dnia było zwiedzanie pałacyku, który obecnie pełni funkcję muzeum upamiętniającego życie i twórczość noblisty. Posiadłość pisarza to prawdziwa skarbnica prezentów, które otrzymał pisarz w podzięce za swoją pracę. Historie z nimi związane ciekawiły i zachęcały do wnikliwego zwiedzania domu Sienkiewicza. Młodsze roczniki otrzymały dodatkowo solidną porcję wiedzy o genezie powstania kultowej powieści dla dzieci „W pustyni i w puszczy”, natomiast starsze zmierzyły się z tematyką historyczną „Quo vadis”.

           Po zakończeniu edukacyjno-polonistycznej części wycieczki przyszedł czas na odpoczynek pod wiatą, przy ognisku. Szkoła została bardzo miło ugoszczona przez rodzinę Sienkiewiczów. Prawnuczka noblisty, Anna Dziewanowska umilała czas posiłku młodzieży różnymi ciekawostkami z życia rodziny. Dodatkowo pogoda, ciepła i słoneczna – chyba specjalnie zamówiona przez kierowniczkę wycieczki, Agnieszkę Przepiórę, sprzyjała rozmowom i zabawom na świeżym powietrzu.

           Ostatnim punktem programu wycieczki były warsztaty plastyczne w Sienkiewiczówce. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób prawidłowo malować farbami akwarelowymi na drewnianych deseczkach. Prace młodych artystów zadziwiały różnorodnością tematyczną i kolorystyczną (patrz Galeria zdjęć).

            Po podwieczorku nauczyciele i uczniowie, bogatsi o wiedzę na temat pisarza ich lektur, powrócili do szkoły w Zabłociu.

        Wycieczka_do_Oblegorka.docx

         

        Dzień Kobiet klas I-III

        Dnia 8 marca 2023 roku uczniowie klas I-III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Geoparku w Kielcach w ramach świętowania Dnia Kobiet.

        Pierwszą część wycieczki zaczęliśmy od zwiedzania wystawy „Podwodna stacja badawcza CHRONOS”. Zapoznaliśmy się z najważniejszymi środowiskami i organizmami, które zamieszkiwały w dewonie obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Specjalnie przygotowane dioramy z modelami dawnych żyjących organizmów wprowadziły uczniów w świat płytkich lagun, raf i głębokich mórz, które przed 359 milionami lat pokrywały te tereny. Artystyczne wyobrażenie dewońskiego świata podbudowane zostało danymi naukowymi i skamieniałościami stanowiącymi jego zapis kopalny.

        Uczniowie zapoznali się z głównymi procesami geologicznymi, które kształtowały obszar Gór Świętokrzyskich na podstawie plansz, animacji multimedialnych oraz eksponatów geologicznych.  

        Podczas naszej wędrówki po Stacji Badawczej Chronos dotarliśmy do czasów, w których pojawiły się pierwsze tetrapody.  Niezwykłego odkrycia dokonano w kamieniołomie Zachełmie. Polscy naukowcy znaleźli tropy najstarszego zwierzęcia chodzącego na czterech nogach. Stworzenie nazwano Tetrapod, żył 400 milionów lat temu, kiedy Polska leżała w tropikach. Wyglądem przypominała nieco dzisiejszą salamandrę. Tropy tetrapoda to najnowsza atrakcja naszej gminy Zagnańsk, ale również wystawy.

        Ciekawym elementem wycieczki była Wirtualna wycieczka po najdłuższej świętokrzyskiej jaskini – Chelosiowej Jamie.

        Braliśmy także udział w seansie filmowym kina 5D. Futurystyczna „Kapsuła  Czasu„ pomogła                                    w wielozmysłowej wędrówce przez miliony lat ewolucji naszej planety.

        Największe emocje wywołało spotkanie z najgroźniejszym drapieżnikiem panującym w morzach                             i oceanach całego świata od syluru do końca dewonu- rybą pancerną (Dunkleosteus), której szczątki znaleziono właśnie w Górach Świętokrzyskich.

        W ten sposób zakończyła się nasza wyprawa, wszyscy z uśmiechami  wróciliśmy do szkoły. Serdecznie dziękujemy uczniom za uczestnictwo i wzorowe zachowanie, a  nauczycielom za opiekę nad uczestnikami.

        Wszystkim kobietom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.

         

        Zarządzenie Nr 6/2022/23 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej z dnia 15.03.2023r.

        Zarządzenie Nr 6/2022/23 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej z dnia 15.03.2023r. w sprawie powołania komisji rekrutacyjnych ds. rozpatrzenia wniosków o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2023/24

        Na podstawie: Zarządzenia Nr 31/2023 Wójta Gminy Zagnańsk z dnia 26 stycznia 2023 w sprawie określenia terminów postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Zagnańsk na rok szkolny 2023/24zarządza się co następuje:

        1. Powołuje się komisję rekrutacyjną ds. rozpatrzenia wniosków o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego w składzie:

        1.Drogosz Dagmara - przewodnicząca komisji

        2.Rogalska Elwira - członek komisji

        3.Wyrzykowska Magdalena - członek komisji

        2. Powołuje się komisję rekrutacyjną ds. rozpatrzenia wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej w składzie:

        1.Wolder Ewelina - przewodnicząca komisji

        2.Rogalska Elwira - członek komisji

        3.Wyrzykowska Magdalena - członek komisji

        3. Komisje przeprowadzą proces rekrutacyjny zgodnie z kryteriami obowiązującymi na terenie gminy Zagnańsk, a z przeprowadzonego procesu rekrutacji sporządzą protokół wg otrzymanego wzoru. Protokół z posiedzenia komisji wraz z załącznikami przewodniczący komisji przekazuje do dyrektora szkoły w terminie określonym w zarządzeniu Wójta Gminy Zagnańsk.Zabłocie, 15 marca 2023Dyrektor szkołyStanisława Skowera

         

        OGŁOSZENIE!

        Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych- świetlica szkolna zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie Wielkanocnym pt.: „Najpiękniejsza Palma Wielkanocna”.
        Pośród uczniów, którzy wezmą udział w konkursie wyłonimy zwycięzców! 
        J

        Podpisane prace należy dostarczyć do opiekunów świetlicy do dnia 29 marca 2023r. (środa). Rozstrzygnięcie konkursu  i wręczenie nagród odbędzie się w piątek 31 marca w sali gimnastycznej naszej szkoły.

        Palmy Wielkanocne będą wystawione i sprzedawane na szkolnym kiermaszu, który odbędzie się w:
        czwartek 30 marca i w piątek 31 marca. A cały dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zorganizowanie imprezy z okazji Dnia Dziecka! 
        J
         

                                                      Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do twórczego zaangażowania!

        OGLOSZENIE.KONKURS_WIELKANOCNY_2023.docx

         

        Zajęcia z projektowania i druku 3D

        Od października w naszej szkole odbywają się cykliczne spotkania dotyczące nauki projektowania własnych modeli i drukowania ich na drukarce 3D.

           Zainteresowani uczniowie zapoznali się z mechanizmem działania drukarki 3D, nabyli podstawy tworzenia kształtów i projektowania 3D, poznali cały procesu powstawania przedmiotu 3D, począwszy od pomysłu, poprzez program graficzny,a kończąc na wydruku na drukarce Banach 3D. Własnoręcznie przygotowane i wydrukowane przedmioty uczniowie zabrali do swoich domów.

           W ten sposób proponujemy naszym uczniom nowy wymiar edukacji, która rozwija wyobraźnię przestrzenną, w sposób praktyczny uczy nowoczesnych technologii, a tym samym zapewnia dobry start w przyszłość.

        Zajęcia prowadzi pani Agnieszka Przepióra.

         

        Robotyka

        Od września 2022 roku uczniowie klasy szóstej i siódmej uczestniczą w co tygodniowych zajęciach robotyki z elementami programowania pt. „Programuję – bawię się i uczę”.  Zajęcia prowadzone są dla wszystkich w/w uczniów, którzy wykazują ciekawość w jaki sposób można zastosować komputer i jego oprogramowanie. Uczniowie w czasie zajęć odkrywają sposoby porozumiewania się komputera z Robotem Makeblock mBot - S Explorer Kit, wydawania mu odpowiednich poleceń, nie tylko za pomocą gotowych aplikacji, ale tworząc własne na bazie programów takich jak Scratch oraz mBlock. W czasie tych zajęć uczniowie mają szansę na rozwijanie kreatywności, m.in. za pomocą logicznego i strategicznego myślenia, wyobraźni, pamięci, orientacji przestrzennej, rozwiązywania problemów, koncentracji uwagi – koniecznych do wykorzystania podczas zajęć.

            W ramach zajęć robotyki z elementami programowania starsi uczniowie zaprezentowali się przed młodszymi kolegami i koleżankami naszej szkoły.

        Zajęcia prowadzi pan Jacek Staniec

         

        Akcja "Kolorowe skarpetki" – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

        W tym roku dzień 21. marca w naszej szkole był kolorowy nie tylko z racji powitania wiosny. To Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – dzień, w którym cała społeczność szkolna przyłączyła się do akcji mającej na celu poszerzanie wiedzy i świadomości na temat Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa oraz podtrzymywanie idei tolerancji, wyrozumiałości i szacunku wobec innych osób. 

         W naszej szkole z tej okazji odbyła się akcja "Kolorowe skarpetki".

        Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa nasi Uczniowie, jak również Nauczyciele wzięli udział w wyzwaniu, które polegało na założeniu jak najbardziej kolorowych skarpetek nie do pary.

        Uczniowie licznie przystąpili do akcji i samodzielnie zaprojektowali „kolorową skarpetkę”. Zebraliśmy 98 kolorowych skarpetek, z których utworzyliśmy łańcuch przyjaźni.

        Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie.

         

        Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom.

        • 21 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Organizatorem Turnieju był Zarząd Gminny OSP z komendantem gminnym druhem Dariuszem Życińskim. Puchary dla zwycięzców ufundował Wójt Gminy Zagnańsk Wojciech  Ślefarski, natomiast nagrody dla wszystkich uczestników turnieju przygotowało Nadleśnictwo Zagnańsk. 

          Na turnieju spotkali się, wyłonieni w eliminacjach szkolnych, uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Zagnańsk: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Zagnańsku, Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Samsonowie, Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Tumlinie oraz Szkoły Podstawowej im. AK w Kajetanowie. Uczestnicy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: I grupa wiekowa – klasy I – IV szkoły podstawowej, II grupa wiekowa – klasy V – VIII szkoły podstawowej.

          Ponadto na turniej przybyli:

          Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali przedstawiciele Zarządu Miejskiego PSP w Kielcach:

          Wszystkich przybyłych gości powitała Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie Stanisława Skowera. Wójt gminy oraz komendant gminny OSP życzyli wszystkim uczestnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników.

          Po pisemnym teście i poczęstunku dla uczestników odbyła się pasjonująca dogrywka decydująca o zajęciu I miejsca w starszej grupie wiekowej.

          Ostateczne wyniki eliminacji gminnych przedstawiają się następująco:

          I grupa wiekowa – klasy I – IV:

          II grupa wiekowa – klasy V – VIII:

          Uczniom za zajęcie trzech pierwszych miejsc w każdej z grup wiekowych puchary wręczył Wójt Gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski, natomiast zdobywcy pierwszych miejsc w obu grupach będą reprezentowali gminę Zagnańsk w eliminacjach powiatowych turnieju.

          OpracowałaStanisława Skowera

          • Katarzyna Dudek i Iwona Karyś-Szostek – przedstawicielki Nadleśnictwa Zagnańsk
          • Grażyna Wawszczak – OSP Zagnańsk-Chrusty, członek Zarządu Wojewódzkiego OSP
          • Robert Salwa – komendant OSP w Samsonowie
          • Bryg. mgr inż. Szymon Górski
          • St. asp. mgr Ilona Skowron
          1. Natalia Bartuszek  - ZSPiP w Samsonowie
          2. Mikołaj Szwed – ZSPNr2iP w Zagnańsku
          3. Lena Moskal – ZSPiP w Tumlinie
          4. Maksymilian Gumuła – ZSPiP w Samsonowie
          5. Patryk Gałęziowski – ZSPiP w Tumlinie
          6. Kacper Durlik – ZSPiP w Samsonowie

         

        NADSZEDŁ DZIEŃ RADOSNY - POWITANIE WIOSNY !

         "Marzanno, Marzanno, ty zimowa Panno,

        Zimę żegnamy i wiosnę witamy"

        Dnia 22 marca uczniowie klas I-III i przedszkolaki naszej szkoły świętowały nadejście wiosny.  Do nadejścia wiosny   i pożegnania zimy przygotowywały się w przeddzień wykonując w klasach marzannę - symbol zimy. Tak przygotowani i   uśmiechnięci wyruszyły na spacer oczywiście z kukłą marzanny na honorowym miejscu po naszej okolicy. Kolorowym pochodem oznajmiły wszystkim mieszkańcom Zabłocia o nadejściu wiosny.  Po drodze szukano pierwszych oznak wiosny.

         Na znak pożegnania zimy dokonano symbolicznego spalenia marzanny na boisku szkolnym.

         Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

         

                                                                                                                                                    Edyta Pastuszko

        artykul_wiosna.docx

         

        KOMUNIKACJA BEZ PRZEMOCY „JĘZYK ŻYRAFY” MARSHALLA ROSENBERGA

        23 marca uczniowie klas II-IV uczestniczyli w rekomendowanym programie profilaktyczno -wychowawczym: „JĘZYK ŻYRAFY” z elementami programu „Magiczne kryształy”.

        Uczniowie aktywnie uczestniczą w dwugodzinnych zajęciach warsztatowych umożliwiających porozumienie się w  sytuacjach, nawet w tych najbardziej krytycznych. To tzw. Porozumienie Bez Przemocy, inaczej  „język współczucia”. Metoda ta opracowana i nazywana również komunikacją empatyczną lub językiem serca, została stworzona przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga. Wyróżnia ona dwa style porozumiewania się: empatyczny - żyrafy i agresywny - szakala. Dlaczego wybrano akurat te zwierzęta? Szakal jest raczej oczywisty. Określenie samo w sobie ma już wydźwięk pejoratywny. Natomiast żyrafę wybrano symbolem dzięki długiej szyi (widzi znacznie dalej od innych zwierząt) i ogromnemu sercu (ma największe serce spośród wszystkich ssaków).  Szakal chce zdecydowanie dominować w swoim otoczeniu. Oczekuje, że wszyscy będą spełniać jego żądania. Nie respektuje zdania innych. Atakuje poszczególne jednostki, ale nie indywidualne czyny. Sądzi po pozorach, kieruje się opiniami, rozmawia z poziomu ocen i pouczeń. Nieustannie krytykuje i rani. Z kolei żyrafa jest jego całkowitym przeciwieństwem. Symbolizuje szczerość, umiejętność słuchania, współczucie i chęć zrozumienia rozmówcy. Nie krytykuje innych. Jasno mówi o własnych uczuciach i oczekiwaniach, reagując jednocześnie na uczucia i potrzeby bliźnich.

             Program uczy dzieci takiego sposobu komunikacji, aby być w dobrych relacjach ze sobą, z drugą osobą i ze światem.

         

        „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”

        Filip Pytel i Natalia Salwa laureatami wojewódzkiego konkursu „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”.

            27marca 2023 r. miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie” zorganizowanego przez Delegatury IPN w Kielcach, pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

            Filip Pytel z klasy 5 został zwycięzcą konkursu i zajął 1 miejsce. Natalia Salwa z klasy 7 zdobyła miejsce 3.

            Gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

        Ewelina Wolder opiekun konkurs.

         

        Kiermasz Wielkanocny

        W dniach 30. - 31. marca 2023 r. ma miejsce kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez Uczniów, Rodziców i Nauczycieli naszej szkoły. Rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego Najpiękniejsza Palma Wielkanocna oraz wręczenie nagród, nastąpi w piątek 31. marca w sali gimnastycznej.

        Dochód ze sprzedaży, zostanie przeznaczony na organizację imprezy z okazji Dnia Dziecka, która odbędzie się w dniu 1.czerwca 2023 r.

        Dziękujemy za udział w konkursie oraz zaangażowanie w tworzenie ozdób świątecznych!

         

        Kwiecień Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu

        Harmonogram akcji:

        1. ubierz się na niebiesko w poniedziałek 03.kwietnia 2023 r.

        2. w dniach 03.-05.kwietnia wykonaj pracę plastyczną ze swoją ręką w barwach lub symbolice autyzmu (odrysuj dłoń na kartce, wytnij, pomaluj dwustronnie, przekaż wychowawcy lub organizatorom podpisaną rękę, która następnie zawiśnie obok kolorowych skarpetek).

        3. konkurs plastyczny dla Krajowego Towarzystwa Autyzmu Świat spektrum autyzmu - organizowany w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-3 na papierze i 4-8 w programie graficznym). Prace składamy do 14.kwietnia, wyniki 19.04.2023 r. - regulamin poniżej.

        4. klasowe konkursy fotograficzne tematyczne A - jak autyzm (z przyjaciółmi) organizowane przez cały kwietniowy miesiąc. Oczekujemy pomysłów od uczniów i wychowawców ;) Zdjęcia wykona p. A. Kołakowska5.

        Wręczenie nagród laureatom odbędzie się w dniu 21/04/2023 r. o godzinie 17.30 podczas koncertu podsumowującego miesiąc wiedzy o autyzmie w Dom Środowisk Twórczych Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach, ul. Zamkowa 5

        A - jak autyzm z KTA Kielce 2023 - krótki filmik https://liblink.pl/9obnypnIyY

        Organizatorami miesiąca ASD są Specjaliści i Nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne naszej szkoły.

        Zachęcamy do włączenia się w tegoroczne akcje.

        Regulamin_konkursu_KTA.pdf

         

        Pożegnaliśmy Annę Urszulę Woźniak – Przyjaciela Naszej Szkoły

        1 kwietnia 2023r. w Bazylice katedralnej odbyły się uroczystości pogrzebowe za śp. Annę Urszulę Woźniak – działaczkę patriotyczną, która od grudnia 2015 roku była Przyjacielem Szkoły w Kajetanowie i często odwiedzała naszą społeczność. W pogrzebie uczestniczyła delegacja szkoły na czele z panią dyrektor Stanisławą Skowerą.

        Pani Anna Urszula Woźniak zmarła 24 marca w wieku 70 lat po ciężkiej chorobie. Zapamiętamy jej zaangażowanie i udział w wielu uroczystościach patriotycznych w Kielcach i regionie, w różnych miejscach pamięci związanych z bohaterami II wojny światowej, służbę w poczcie sztandarowym, jej sprężysty energiczny marsz na czele pocztów sztandarowych, dbanie po detale ceremoniału, by uroczystości przebiegały godnie. Pani Anna była także uczestniczką Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

        Wyrażamy Jej wdzięczność, że od 2012 roku, czyli od czasu przyjęcia przez naszą szkołę imienia Armii Krajowej, wielokrotnie odwiedzała naszą placówkę, spotykała się z dziećmi i młodzieżą. W czasie tych wizyt przekazywała tradycje patriotyczne ze Stowarzyszeniem Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”,  dzieliła się pasją do historii. Opiekowała się również kombatantami Armii Krajowej jako wiceprezes Koła ŚZ Żołnierzy AK, śpiewała w chórze „Żołnierskie Echa”. To była jej służba Niepodległej.

        Pani Anno, dziękujemy, zostaniesz w naszych sercach.

         

        Podsumowanie konkursu wielkanocnego

        W ostatni piątek marca, tuż przed niedzielą palmową w naszej szkole miało miejsce wręczenie nagród uczniom, którzy wzięli udział w organizowanym przez świetlicę szkolną konkursie na: „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo palm wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Wszystkie palmy wielkanocne wykonane były bardzo starannie i estetycznie. Ich różnorodność, pomysłowość zasługują na wielkie uznanie i duże brawa

         

        Warsztaty wielkanocne w naszej szkole

        W czwartek 30 marca 2023r. gościliśmy w Szkole Podstawowej im. AK w Kajetanowie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Florianki”. Panie w regionalnych strojach wprowadziły dzieci w świąteczny nastrój przeprowadzając warsztaty wielkanocne.

         W warsztatach wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III. Przedszkolaki i uczniowie pod okiem Pań wykonywały piękne zawieszki w kształcie jajka.

        Dzieci z dużym zaangażowaniem ozdabiały papierowe jajka zamieniając je w piękne, kolorowe pisanki. Efekty można było podziwiać po zakończonych zajęciach. Uwieńczeniem wspólnej pracy było pamiątkowe zdjęcie uczniów z Floriankami. Bardzo dziękujemy za przybycie i za kultywowanie tradycji i zwyczajów Świąt Wielkanocnych.

        Warsztaty_Wielkanocne_2023.docx

         

        "Radość świętowania" - wielkanocny występ

        5 kwietnia 2023r., w przeddzień Triduum Paschalnego, wszyscy uczniowie i nauczyciele, a także ks. Marek Blady, spotkali się w sali gimnastycznej, aby obejrzeć małe przedstawienie pt. „Radość świętowania” w wykonaniu członków koła teatralnego: Julii Stodulskiej (Dziewczynka z Koszyczkiem), Patrycji Wiech (Chórzystka), Barbary Michty (Dekoratorka), Mai Zielińskiej (Dekoratorka)  – klasa IV, Natalii Salwy (Dziewczyna z Cateringu), Natalii Szewczak (Chórzystka) , Gabrieli Tracz (Dekoratorka)  – klasa VII oraz Agaty Kot (Prezenterka), Mai Ślewy (Prezenterka)  i Klaudii Szcześniak (Operatorka kamery) – klasa VIII. Bardzo piękną oprawę muzyczno-wokalną do występu przygotowała cała klasa II oraz uczniowie klasy IV – Natalia Bogucka i Stanisław Jarząb  pod wodzą wychowawczyni młodszych dzieci Anny Pawlik. Elementy dekoracji przygotowały dzieci przedszkolne, zerówka, uczniowie klas V i VI. Nad dekoracją oraz wystrojem rekwizytów czuwały nieocenione nauczycielki: Ewelina Wolder i Sylwia Kmieć. Całokształt widowiska uchwyciła swoim fotograficznym okiem Agnieszka Kołakowska.

                    Tematami przewodnimi przedstawienia były zwyczaje wielkanocne oraz refleksja nad współczesnym obchodzeniem świąt Wielkanocnych. Występ miał charakter komediowy, choć pojawiały się także momenty zadumy. Nie obyło się bez nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przedstawienie zakończyło się symbolicznym oblaniem wodą.

                    Korzystając z obecności wszystkich uczniów, zostały oficjalnie ogłoszone wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Słowo na Widelcu”. Jedenaścioro uczniów naszej szkoły zostało finalistami konkursu: Piotr Liszka, Zofia Świat, Anna Kot, Hanna Liszka, Patrycja Wiech, Maja Kosałka, Oliwia Papros, Natalia Salwa, Natalia Szewczak, Maja Ślewa, Agata Kot, natomiast aż dziewięcioro z nich zostało wyróżnionych w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy wszystkim recytatorom i życzymy dalszych sukcesów w interpretacji słowa.

         

        • FINAŁOWY TYDZIEŃ PHO3NIX W SZKOLE W Kajetanowie 17.04.2023r.- 21.04.2023r.
        • PONIEDZIAŁEK
        • Stacje zadaniowe
        • I stacja  SIŁA, WYTRZYMAŁOŚĆ
        • Zwis na drążku
        • Robienie pompek
        • Najdłużej robiona „deska”
        • Kozłowanie piłki
        • Żonglowanie piłka nożną
        • II stacja
        • Steper
        • Hula hop
          • WTOREK

            Rowerowy i hulajnogowy zawrót głowy

            Miejsce boisko szkolne

            Chętni przynoszą swoje hulajnogi lub rowery

             

            ŚRODA

            Sportowy talent show!

            Karatecy, judocy, tancerze, piłkarze, badmintoniści, koszykarze, piłkarze ręczni prezentujcie się!

             

             

            CZWARTEK

            Między klasowe igrzyska

            Igrzyska  klasowe w przebiegnięciu jak największej liczby okrążeni wokół naszego boiska w ciągu 3 przerw 5 min.

            Skoki przez skakankę na czas -  60 s.

             

            PIĄTEK

            O 9.15 Bijemy rekord Pho3nix Active School !

            Wszyscy uczniowie szkoły, przedszkole i szkolna „zerówka” robią pajacyki przez 2 minuty na boisku szkolnym.

         

        Dzień Słodkości - podsumowanie

        Dzień Słodkości dobiegł końca. Bardzo smacznie i słodko urozmaicił nam czwartkowy pobyt w szkole. Dziękujemy serdecznie za pomoc i zaangażowanie kulinarne wszystkim rodzicom, nauczycielom i uczniom naszej szkoły. Dziękujemy w szczególności rodzicom z trójek klasowych, klasy: I, III, IV. Mamy nadzieję, że zebrane środki przybliżą nas do zorganizowania niezapomnianego Dnia dziecka dla naszych uczniów.

         

        "Czyste Góry Świętokrzyskie"

        "Czyste Góry Świętokrzyskie", czyli wielkie sprzątanie naszego regionu! W piątek 21 kwietnia na terenie naszej gminy odbyła się akcja sprzątania szlaków turystycznych zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną. Uczniowie klasy 4 i 5 wraz z opiekunami, panią Agnieszką Przepiórą i panem Jackiem Stańcem, sprzątali swoją małą ojczyznę, przemierzając trasę począwszy od szkoły a skończywszy przy pomniku 4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Na zakończenie dzisiejszej akcji wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pieczoną kiełbaskę na terenie Ruin Huty Józef w Samsonowie. Wójt gminy Zagnańsk, pan Wojciech Ślefarski osobiście podziękował młodzieży za udział w tym przedsięwzięciu. Główny celem inicjatywy jest edukacja ekologiczna młodych mieszkańców regionu połączona z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury, których efektem będą "czyste" Góry Świętokrzyskie.

         

        Dzień Ziemi.

        W tym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zadbaliśmy o kwiatki wewnątrz oraz na zewnątrz budynku naszej szkoły. Od rana uczniowie wszystkich klas z wychowawcami i nauczycielami z wielkim zaangażowaniem zajęli się przesadzaniem kwiatków z parapetów ( w każdej doniczce pojawiła się świeża ziemia). Dodatkowo uczniowie i przedszkolaki obsadzili również dwie rabatki przed głównym wejściem do budynku. Wszystkim chętnie pomagali pracownicy obsługi. Teraz przekraczając bramy szkoły jesteśmy witani przez urocze bratki i niezapominajki, a w środku towarzyszą nam odświeżone paprotki, kwiaty szable i inne. W ten sposób kolejny raz cała szkolna społeczność zajęła się upiększaniem naszej wspólnej przestrzeni, a przede wszystkim włączyła się w pomoc przyrodzie i matce Ziemi.

         

        Szkoła w Kajetanowie wygrywa!

        Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w akcje propagujące świadomość zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jedną z nich był wojewódzki konkurs plastyczno - graficzny, w którym zajęliśmy pierwsze oraz drugie miejsce.Uczniowie chętnie przystąpili do konkursu dla Krajowego Towarzystwa Autyzmu pt. "Świat w spektrum autyzmu". Głównym celem powyższego konkursu, było propagowanie świadomości i szerzenie wiedzy dotyczącej tematyki spektrum autyzmu. Zdobyliśmy zaszczytne miejsca, a laureatkami zostały dziewczynki z klasy III: Bianka Kołakowska i Hanna Liszka. Uwieńczeniem obchodów był koncert podsumowujący miesiąc wiedzy autyzmu, organizowany przez KTA w Domu Środowisk Twórczych w dniu 21. kwietnia. Program koncertu obfitował w występy wokalno - artystyczne, zabawy i konkursy o emocjach. Kulminacją spotkania było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego połączone z wręczeniem nagród laureatom, jedną z nich były kubeczki z własnymi pracami.Gratulacje dla uczennic!

         

        Klasa 3 pamięta!

        Trzynastego kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku mija 83 rocznica okrutnego rozkazu Stalina i innych przywódców Wszechrosyjskiej Komunistycznej Partii (bolszewików) zamordowania pozostających w rękach sowieckich polskich jeńców wojennych i więźniów politycznych.

        Uczniowie klasy 3 zapalili znicz pamięci przy tablicy oraz „Dębie pamięci” poświęconym zamordowanemu w Charkowie w 1940 roku Walerianowi  Śniadowskiemu.

        Cześć Jego Pamięci!

        https://mapapamieci.net/kajetanow-dab-pamieci/

         

        2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

             Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Pierwotnie decyzją Senatu 2 maja miał być Świętem Orła Białego, jednak Sejm przemianował go na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków. W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

            Poza Polską, święto flagi państwowej obchodzone jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

         

        Konstytucja 3 Maja

             Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu. Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją Konstytucja 3 maja 1791r. dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako "Ustawa Rządowa", Konstytucja wprowadzała w Rzeczpospolitej wolności wyznania, jednak religią panującą pozostawał katolicyzm. Na mocy Konstytucji 3 maja zmieniono również następujące elementy: Polska stała się monarchią parlamentarną, Likwidacji uległa odrębność urzędów Polski i Litwy; Zniesiono liberum veto wolne elekcje, konfederacje; była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

         

        Kalina Rozin laureatką ogólnopolskiego konkursu „ Hubal”!

        28 kwietnia 2023 r.  podczas uroczystego apelu w Kościele Bł. Karoliny Kózkówny w Biskupcu  został rozstrzygnięty VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczno-Literackim „Hubal”,  w którym kategorii klas 1-3 Kalinka Rozin uczennica klasy 3 naszej szkoły zajęła III miejsce!    

        Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły  wykonali i przesłali aż 25 prac na ten konkurs, który był inspiracją do zainteresowania się dzieci  postacią majora H. Dobrzańskiego pseud. „Hubal”. Legendarny „Hubal” walczył  również na terenie naszego województwa świętokrzyskiego.

        Na konkurs plastyczny wpłynęło 271 prac z całej Polski.

        Kalinka otrzymała imienny puchar i inne nagrody rzeczowe oraz dumnie reprezentowała naszą szkołę podczas uroczystości związanych z  majorem Dobrzańskim w kościele w Biskupcu. W tym celu razem z tatą przejechali ponad 400 km.  Kalinka dostała największe owacje, bo jako jedyna spoza SP2 w Biskupcu przyjechała na odbiór nagród.

        Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Dobrzańskiego pseud. „Hubal” w Biskupcu w województwie warmińsko- mazurskim.

        Gratulujemy Kalince i życzymy jej dalszych sukcesów!

        Opiekun konkursu- Ewelina Wolder

         

        Link z  wydarzenia- https://biskupiec.pl/sp2/?p=1812#

         

        Konstytucja 3 maja - apel z przedstawieniem

        Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja jest ważnym świętem narodowym. Z tej okazji uczniowie klasy IV przygotowali dla całej szkoły przedstawienie inscenizujące to ważne dla nowoczesnej Polski, polityczne wydarzenie. Stanisław Jarząb wcielił się w rolę Stanisława Augusta Poniatowskiego, Tomasz Dziedzic marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, natomiast Dawid Kozieł, Maja Zielińska, Patryk Piwowar oraz Kacper Góra jako posłowie uroczyście i jednomyślnie, jak historia nakazuje, zgodzili się na przyjęcie konstytucji. Całą historię opowiedziały nieocenione narratorki Julia Stodulska oraz Maja Adamiec, natomiast entuzjazm z sukcesu politycznego okazywali obywatele ówczesnej Warszawy, w roli - Patrycja Wiech i Natalia Adamiec. Oprawę muzyczną przygotowali, wraz ze swoją wychowawczynią,  Anną Pawlik, uczniowie klasy II. Dekoracja do przedstawienia powstała pod czujnym okiem nauczycielki plastyki -  Eweliny Wolder, pieczę nad merytorycznością występu trzymała nauczycielka historii - Katarzyna Dobrowolska, natomiast nad całością czuwała Karolina Gregorczyk-Rożkowicz, nauczycielka języka polskiego. Przedstawienie zostało poprzedzone wyśpiewaniem hymnu narodowego, uroczystym wprowadzeniem i wyprowadzeniem sztandaru szkoły.

        Zapraszamy do zapoznania się z całą galerią zdjęć z apelu (fot. Monika Chaba).  

         

        Kwiecień miesiącem świadomości spektrum autyzmu

        • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie po raz kolejny włączyła się w akcje propagujące świadomość zaburzeń ze spektrum autyzmu. 2. kwietnia międzynarodowo obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu, z tej okazji przez cały miesiąc prowadzone są liczne kampanie i lekcje, przybliżające uczniom i rodzicom temat zaburzenia ASD (Autism Spectrum Disorder).

          Na wysokości organizacyjnego zadania, stanęli wszyscy nauczyciele współorganizujący proces kształcenia, realizując tym samym swoją dwubiegunową rolę rozwijania integracji i edukacji włączającej.

          Warto wymienić działania, jakie miały miejsce w harmonogramie obchodów:

          Miesiąc świadomości dobiega końca, teraz czas wdrożyć teorię w praktykę, tak aby naszym uczniom o specjalnych potrzebach, stworzyć optymalne warunki do rozwoju, nauki i terapii, będąc jednocześnie razem ze szkolną społecznością.

          • 3. kwietnia Szkoła rozświetliła się w błękitnych barwach, w tym dniu wszyscy chętni założyli niebieskie ubrania i mieli wykonywane fotografie,
          • w czasie lekcji nt. spektrum, uczniowie wykonywali różne prace, a wynikiem było stworzenie szkolnej galerii pełnej niebieskich rączek w barwach i symbolice ASD, zachętą grafik i informacji Fundacji „Prodeste” rodzice dzieci z autyzmem otrzymywali wsparcie emocjonalne oraz merytoryczne,
          • Szkoła z udziałem klasy IV wzięła udział w kampanii autisticNOToutsider, z pomocą której również szerzona jest wiedza i świadomość na temat spektrum. Kampania została przygotowana dla placówek specjalistycznych na Słowiku, gdzie naukę i terapię otrzymują osoby w spektrum,
          • nauczyciele współorganizujący podjęli się szkolenia, biorąc udział w pierwszej w regionie Słowiczej konferencji „na Ty z auTYzmem” organizowanej przez placówki na Słowiku z okazji obchodów 20-lecia powstania Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Terapeutyczno – Wychowawczego w Kielcach,
          • uczniowie przystąpili również do konkursu plastyczno - graficznego dla Krajowego Towarzystwa Autyzmu pt. „Świat spektrum autyzmu”. Głównym celem powyższego, było propagowanie świadomości i szerzenie wiedzy dotyczącej tematyki spektrum autyzmu. Nasza szkoła zdobyła dwa pierwsze miejsca, a laureatkami zostały dziewczynki z klasy III, Bianka Kołakowska i Hanna Liszka,
          • całości towarzyszyła fotograficzna akcja „A jak Autyzm” organizowana przez KTA, do której szkoła cyklicznie dołącza począwszy od 2020 roku,
          • uwieńczeniem obchodów był koncert podsumowujący miesiąc wiedzy autyzmu, organizowany przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu w Domu Środowisk Twórczych w dniu 21. kwietnia. Program koncertu obfitował w występy wokalno - artystyczne, zabawy i konkursy o emocjach. Kulminacją spotkania było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego połączone z wręczeniem nagród laureatom. Gratulacje dla uczennic!

         

        Głosowanie Pho3nix Active School rozpoczęło się!!!!

        Drodzy uczniowie rodzice , nauczyciele,  wujkowie, dziadkowie , babcie, przyjaciele  naszej szkoły głosujecie i zaangażujcie w to głosowanie jak największą liczbę osób!

        Walczymy o nagrody!

        START GŁOSOWANIA od dnia 17 maja 2023 r. od godz. 00:01 KONIEC: do dnia 24 maja 2023 r. do godz. 23:59.

        Głosowanie jest bezpłatne.Bezpośredni link do filmu naszej szkoły

        https://pho3nix-kids.com/polska/pho3nix-active-school/?video-id=5893

        Z jednego adresu mailowego można oddać jeden głos na wybrany film.Swój głos należy potwierdzić klikając link aktywacyjny, który zostanie wysłany na wskazany adres email.

        Liczy się każdy głos !!!

         

        WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

          19 maja uczniowie klasy I uczestniczyli w rekomendowanym programie profilaktyczno -wychowawczym: „JĘZYK ŻYRAFY” . Uczniowie brali aktywny udział w godzinnych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez Panią Dorotę Mączkę, umożliwiających porozumienie się w  sytuacjach, nawet w tych najbardziej krytycznych. To tzw. Porozumienie Bez Przemocy, inaczej  „język współczucia”. Metoda ta opracowana i nazywana również komunikacją empatyczną lub językiem serca, została stworzona przez amerykańskiego psychologa Marshalla B. Rosenberga.  Program uczy dzieci takiego sposobu komunikacji, aby być w dobrych relacjach ze sobą, z drugą osobą i ze światem.

           Natomiast uczniowie klas V, VI i VII uczestniczyli w warsztatach na temat „Sposobów radzenia sobie ze stresem i trudnym emocjami”.

         

        • Konkursy przedmiotowe                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Uroczyste podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych odbyło się we wtorek, 18 kwietnia 2023 r. w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Kuratorium Oświaty w Kielcach wraz ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowało w tym roku szkolnym konkursy z dziesięciu przedmiotów. Laureaci zostali nagrodzeni medalami podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Tytuł laureata zwalnia z pisania części egzaminu z przedmiotu, którego dotyczył konkurs. Ułatwia również przyjęcie do szkoły średniej.

          •       W tym roku tytuł laureata wywalczył Nikodem Wolder z języka angielskiego.

            Nikodem Wolder został również laureatem tegorocznej XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „FOX” zdobywając 3 wynik w Polsce.

                 Również Hanna Liszka uczennica klasy 3 zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „FOX”.


                 W uroczystej gali podsumowującej konkursy przedmiotowe uczestniczyły: dyrekcja szkoły oraz nauczycielka prowadząca ucznia Izabela Michalska-Sejud.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!


            Izabela Michalska-Sejud

         

         

        Piracki Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie

         

        Drodzy Piraci i Piratki!
        Już 1 czerwca w naszej szkole odbędzie się prawdziwe szaleństwo, czyli Piracki Dzień Dziecka! Na pokładzie tego wydarzenia będą czekać na Was niezapomniane przygody i wiele atrakcji.
        Dla małych i dużych piratów przygotowaliśmy zabawy 
        z doświadczonymi animatorkami, gry i zabawy sportowe, pokaz mody pirackiej, słodki poczęstunek.

        Nie przegapcie okazji, aby spędzić niezapomniany dzień pełen przygód i niesamowitych wrażeń. Do zobaczenia na pokładzie! Ahoj, załogo!
        Drodzy_piraci_i_piratki.doc

         

        • "Zdrowa rodzina bez uzależnień"
        • Uczniowie naszej szkoły zostali laureatami w konkursie pt. "Zdrowa rodzina bez uzależnień" zorganizowanym przez UG w Zagnańsku podczas Gminnych Dni Profilaktyki na festynie w Kaniowie.
          •  

            I miejsce zajęła Bianka Kołakowska z kl. III w swojej kategorii wiekowej.

            I miejsce w kategorii klas IV-VIII zajął Rafał Smacki z kl. VIII,

            II miejsce Oliwia Papros z klasy V,

            III miejsce Klaudia Szcześniak z kl. VIII.

         

        Konkurs ekologiczny na zebranie największej ilości plastikowych zakrętek.

         

        Nauczyciel Przyrody -  Pani Paulina Jarząbek i Pedagog Magdalena Wyrzykowska zorganizowały konkurs ekologiczny na zebranie największej ilości plastikowych zakrętek.

        Wspólnymi siłami udało się uzbierać aż 9 - 120-litrowych worków zakrętek, które zostaną przekazane Fundacji Błękitny Promyk Nadziei z Jędrzejowa- na akcję Misiek Zdzisiek zbiera Zakrętki, która wspiera rehabilitację chorych dzieci.

        Uczniowie, którzy zostali zwycięzcami tego konkursu to:

        W kategorii kl. I-III:

        I miejsce: Wojciech Zieliński kl. I

        II miejsce: Łucja Bernaciak kl. II

        III miejsce: Hanna Liszka kl. III

        W  kategorii kl. IV-VIII:

        I miejsce:  Patrycja Wiech kl. IV

        II miejsce: Filip Pytel kl. V

        III miejsce: Bartłomiej Pedrycz kl. VI

        Pozostali uczniowie zostali wyróżnieni za udział w konkursie dyplomami i pochwałami z zachowania.

         

        Piraci z Karaibów opanowali szkołę w Kajetanowie

        To był wyjątkowy dzień - pełen przygód, niespodzianek, atrakcji i frajdy. A wszystko  dla naszych kochanych uczniów z okazji Dnia Dziecka, który w tym roku przebiegał pod hasłem piratów.

        Nasza szkoła w tym dniu wyglądała jak piracka wioska. Uczniowie wraz z rodzicami dołożyli wiele, starań, aby w stroju oddać piracki charakter zabawy. Po szkole przechadzali się mali i więksi piraci, nawet niektórzy nauczyciele dali się wciągnąć w zabawę, co można  podpatrzeć na fotoreportażu. Cała szkoła również udekorowana była w stylu pirackim – ( piękne dekoracje zawdzięczamy paniom ze świetlicy, z przedszkola i zerówki i uczniom).  Pirackie trendy można było podpatrzeć w modowym pokazie.

        Aktywnie i razem

        Uczniów połączyła wspólna zabawa. Przy pięknej pogodzie mali i więksi przeciągali linę, grali w piłkę siatkową i nożną, badmintona, ping-ponga. Mierzyli się w rozgrywkach planszówek, ćwicząc refleks, spostrzegawczość, skojarzenia, wiedzę. Można było zagrać w gumę.  W konkurencje w różnych kategoriach wkładali wiele serca i wysiłku, tak że nawet Jack Sparow by im pozazdrościł. Otrzymywali drobne upominki, dyplomy, niespodzianki.  Były też rozgrywki w popularnym quizie interaktywnym cahoot. Panie animatorki świetnie prowadziły różne zabawy. Najmłodszym najwięcej frajdy oczywiście sprawiły bańki mydlane wyczarowane z piany, animacje z chustą, tornado, limbo i tor przeszkód etc.

        O bezpieczeństwie można uczyć przez teatr

         Na głodnych i zmęczonych czekały kiełbaski z grilla, pyszne napoje, słodycze, które serwowali  pracownicy szkoły: Anna Stępień, Agata Piwowar, Milena Bracha oraz Władysław Stefański.

        Dzień Dziecka rozpoczął  się od wspaniałego przedstawienia  pod kierunkiem i w reżyserii pani Karoliny Gregorczyk- Rożkowicz – nauczycielki języka polskiego. Wspaniała gra młodych aktorów zachwyciła małych i dużych widzów, grono pedagogiczne i gości. Tematyka koncentrowała się wokół prawdziwej przyjaźni i dobrych relacji i znajomości zasad bezpieczeństwa przez najmłodszych. A o bezpieczeństwie trzeba stale przypominać. Warto dodać, że przedstawienie było przygotowane na Przegląd Teatralny w Wojewódzkim Domu Kultury, w którym nasi uczniowie zdobyli czwarte miejsce.

         Wielką popularnością cieszyło się malowanie buzi w motywy pirackie, zwierząt, postaci z bajek i baśni. Tutaj niezastąpiony był talent i zaangażowanie pani Magdy Wyrzykowskiej.  Na sali  gimnastycznej uczennice zaprosiły wszystkich do zumby i wspólnego tańca. Na finał Dnia Dziecka pojawił się wielki tort, który był słodką niespodzianką dla wszystkich dzieci.

        A jeśli ktoś chce przeżyć te chwile jeszcze raz i powspominać klimat Dnia Dziecka, to mamy piękny fotoreportaż dzięki pani Agnieszce Kołakowskiej.

        Organizatorkami i koordynatorkami wydarzenia były pani Magda Wyrzykowska, Anna Biskupska-Rak, Sylwia Kmieć, Paulina Jarząbek oraz Katarzyna Adamczyk  przy współpracy i zaangażowaniu nauczycieli wychowawców przedszkola, zerówki, klas I-VIII  i wspomagających , życzliwości Pani Dyrektor oraz rodziców naszych uczniów. Piracki Dzień Dziecka to efekt wielu wysiłków, zwłaszcza szkolnego Kiermaszu Charytatywnego z okazji świąt Wielkanocnych z mnóstwem ozdób i Dnia Słodkości. Środki wtedy zebrane zostały w całości przeznaczone na Dzień Dziecka.

         

        Konkurs "Mistrz dyktand"

        W imieniu portalu edukacyjnego Dyktanda.pl oraz platformy Zday.pl, serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w trzeciej edycji konkursu "Mistrz dyktand".

        Konkurs polega na rozwiązywaniu dyktand w serwisie Dyktanda.pl. Uczestnicy zdobywają punkty za każde poprawne rozwiązanie oraz za szybkość odpowiedzi. Ranking punktowy określa zwycięzcę konkursu.

        Każdy uczestnik, który zajmie pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej wygra półroczny dostęp do serwisu edukacyjnego ZDAY. Serwis https://zday.pl/ jest platformą e-learningową zawierającą materiały w formie lekcji wideo.

        Obecnie trwa trzecia edycja konkursu, w poprzednich dwóch edycjach wzięło udział ponad 10 000 uczestników. W celu zapewnienia fair play konkurs został podzielony na 4 grupy wiekowe.

        Weź udział konkursie i rywalizuj z innymi użytkownikami o miano Mistrza dyktand!

        Konkurs startuje 30.05.2023 i trwa do 12.06.2023

        Zasady uczestnictwa w konkursie

        - Koniecznie zapisz się do konkursu używając przycisku “Zapisz się do konkursu”, zanim zaczniesz rozwiązywać dyktanda. Inaczej Twój wynik nie pojawi się w rankingu!

        - Po zapisaniu się należy wejść w zakładkę "Dyktanda", oraz rozwiązywać dowolne dyktanda (tylko pisemne są wliczane do punktacji).

        - Uczestnicy małoletni według prawa właściwego dla swojego miejsca zamieszkania muszą uzyskać zgodę rodzica lub innego opiekuna na uczestnictwo w Konkursach oraz otrzymania Nagród.

        - Osoba fizyczna może brać udział w Konkursach tylko i wyłącznie jako jeden określony Uczestnik.

        Konkursy są dostępne pod adresem: https://dyktanda.pl/lista-konkursow

                                                                                             Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.

         

         

        Egzamin na kartę rowerową uczniów szkoły w Kajetanowie

        W dniu 06.06.2023 r. odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową dla uczniów klasy IV SP im. Armii Krajowej w Kajetanowie. Egzamin przeprowadzony został na nowoczesnym obiekcie w miasteczku ruchu drogowego wchodzącym w skład tzw. Skate Parku w Zagnańsku. W manewrach uczestniczyło 17 uczniów, którzy musieli w sposób prawidłowy włączyć się do ruchu, pokonać jazdę po zwężonym odcinku łuku, zaliczyć slalom oraz stosować się do znaków poziomych i pionowych umiejscowionych na trasie przejazdu.

        Egzamin odbywał się w przyjaznej atmosferze przy pięknej pogodzie równolegle z grupą uczniów z Zespołu Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku, którzy nawzajem sobie dopingowali.

        Dziękuję Pani Agnieszce Kołakowskiej za ogromną pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia oraz wykonanie fotoreportażu z przebiegu egzaminu.

        Sylwester Jończyk

         

        Jakub Szewczak wyróżniony!

         Drugiego czerwca  2023 r. Jakub Szewczak z klasy 6 został wyróżniony w konkursie fotograficznym pn.„Geologiczne zakątki Powiatu Kieleckiego”,  który był organizowany w ramach programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie”, w roku szkolnym 2022/2023.                             

             Na konkurs wpłynęło 86 prac z 14 szkół. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół podstawowych kl. IV-VIII.  Z naszej szkoły wpłynęło 10 zdjęć. Konkurs miał na celu upowszechnienie wiedzy o geologii powiatu kieleckiego. Miał zachęcić uczniów do odkrywania niezwykłych zakątków geologicznych naszego regionu.

             Fotografie nadesłane na konkurs przez  naszych uczniów przedstawiały ciekawe zakątki  m.in "Kręgi Kamienne"- rezerwat geologiczno-archeologiczno-przyrodniczy w północno-zachodniej części Wzgórz Tumlińskich   wraz z Górą Grodową i najciekawszą część rezerwatu  tzw. "piaskowce tumlińskie", Kamieniołom Zachełmie , wyróżnioną fotografię zrobioną przez Jakuba Szewczyka „Rezerwat Przyrody Zachełmie” ze śladami tetrapoda.

           Podczas spotkania uczestniczy mogli wysłuchać ciekawej prezentacji dotyczące geologii regionu świętokrzyskiego, którą przygotowała Katarzyna Łątka - Geolog Powiatowy.

        Gratulujemy Jakubowi i życzymy dalszych sukcesów.

        Opiekun konkursu- Ewelina Wolder

         

         

        Kolejne sukcesy naszych uczniów

        W dniu 05.06.2023r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tumlinie odbył się konkurs piosenki angielskiej SING WITH US.

        W konkursie brały udział cztery szkoły z gminy Zagnańsk. Uczestnicy konkursu byli oceniani pod względem poprawności językowej jak i umiejętności wokalnych wykonywanych utworów. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: I – klasy 1-3, II – klasy 4-6, III – klasy 7-8.

        Poziom uczestników zarówno pod względem językowy jak i wokalnym był bardzo wysoki, dlatego tym bardziej cieszą dwa pierwsze miejsca i jedno drugie zdobyte przez naszych uczniów.

        Pierwsze miejsce w kategorii klas 1-3 wyśpiewał Karol Rozin - uczeń klasy 2.

        Pierwsze miejsce w kategorii klas 4-6 wyśpiewała Maja Kosałka – uczennica klasy 5.

        Drugie miejsce w kategorii klas 7-8 przypadło Natalii Szewczak – uczennica klasy 7.

        Opiekun językowy uczniów – Izabela Michalska-Sejud

        Opiekun muzyczny uczniów – Anna Pawlik

        Gratulujemy zwycięstwa naszym uczniom jak i ich opiekunom.

         

        Nagroda Ani – Wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

        6 czerwca odbyła się długo wyczekiwana wycieczka, która była nagrodą Ani Adamczyk z klasy 3 w konkursie  zorganizowanym przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach dla klas I-III szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego.

        W dniu 08 grudnia podczas  finału konkursu pn. „KRAJOBRAZ: DOŚWIADCZAM W PEŁNI” Ania Adamczyk jako jedną z nagród otrzymała Voucher na wycieczkę do Umianowic: warsztaty, przejazd autokarem oraz śniadanie  i obiad dla 50 uczniów z naszej szkoły oraz opiekunów.

        We wtorek 6 czerwca  uczniowie klasy I, II i III wraz z opiekunami  wyjechali  do Umianowic, miejscowości położonej w sąsiedztwie delty Nidy.

        Po przyjeździe  na miejsce czekała na nas pani Agnieszka Krzysztowska, która była nasza głównym  opiekunem tego dnia. Podzieliliśmy się na dwie grupy i ruszyliśmy na warsztaty w terenie.

        Grupa pierwsza wraz z panem, który jest w ośrodku  opiekunem drapieżnych ptaków  szukała za pomocą lornetek  ptaków zamieszkujących pobliskie tereny leśne oraz obszary przybrzegowe Nidy. Przywitał nas śpiew skowronka, słowika, gołębia „ cukrówki”. Nad naszymi głowami pojawiły się trzy szybujące bociany białe.  Wysłuchaliśmy informacji o  trybie życia sokoła wędrownego, zięby.

        Druga grupa w tym czasie oglądała zagrodę, w której mieszkają koniki polskie oraz krowy. Odważni karmili zwierzęta  marchewką i jabłkami.

        Po warsztatach zostaliśmy zaproszeni na śniadanie na trawie.

        Następnie pani opowiadała o roślinności na   okalającym  nas terenie.  Pokazywała jak wygląda  i opowiadała o właściwościach  glistnika jaskółcze ziele, o żółtych irysach rosnących dziko tylko na tych terenach  i wielu innych rosnących  tam ziołach.

        Potem po  starym torowisku kolejki wąskotorowej przeszliśmy do ośrodka.  Zwiedziliśmy starą stację kolejową w Umianowicach , która została odnowiona i w przyszłości będzie służyła jako lodziarnia.

        Odwiedziliśmy stajnię oraz pastwisko z kozami sandomierskimi, owcami wrzosówki i rodzimymi owcami ciemnogłówkami.

        Ponadto w ogromnym akwarium podziwialiśmy różne gatunki ryb żyjące w Nidzie m.in. klenie, okonie, płotki, karasie, liny, ryby kozy oraz  przedstawiciela gadów: żółwia błotnego. Wysłuchaliśmy wykładu o  tym, że jest zagrożony wyginięciem.

        Kolejnym punktem naszej wyprawy był pobyt w sokolarni, gdzie zdobywaliśmy wiedzę  o zwyczajach sokołów. Opiekun drapieżnych ptaków znajdujących się w wolierach na terenie Ośrodka przedstawił pięknego sokoła pustułkę, który zaprezentował nie tylko efekty tresury, ale też przywiązanie do swojego tresera.

        Następną atrakcją było zwiedzanie odnowionej wieży ciśnień, która aktualnie pełni funkcję wieży widokowej, z której można prowadzić obserwacje przyrodnicze – szczególnie ornitologiczne, czy tez podziwiać piękne widoki związane z Ponidziem. Nasz przewodnik, podobnie, jak okazało się inni pracownicy Ośrodka, to prawdziwi pasjonaci, którzy przedstawiali nam wiele ciekawostek związanych          z omawianymi miejscami, w tym dotyczące kolejki wąskotorowej, która w przyszłości ma znów jeździć w tym miejscu po wyremontowanym torowisku szerokości oczywiście 750 mm.

        Na koniec wszyscy zjedliśmy wspólnie przepyszny obiad.

        Bardzo  dziękujemy  pracownikom ośrodka za serdeczne przyjęcie, wyjątkowe atrakcje, profesjonalizm, ogromną zaangażowanie w przekazywaniu  wiedzy, o tym jedynym w swoim rodzaju, cudownym miejscu na mapie naszego województwa.

        Podziękowanie kierujemy do Ani Adamczyk. Raz jeszcze dziękujemy Aniu za wspaniałą możliwość  wspólnego obcowania z  przyrodą, którą tak kochasz i tyle o niej wiesz!

        Opiekun konkursu -  Ewelina Wolder

         

        Obchody Dnia Pustej Klasy

        16 czerwca 2023 r. w całej Polsce obchodzony jest dzień pustej klasy. Nasza szkoła po raz trzeci bierze udział  w tej akcji. Klasy 2-8 wraz z opiekunami tym razem wybrały się na rajd pieszy połączony z lekcją przyrody do  Zachełmiu. W trakcie marszu każdy uczestnik prowadził obserwacje i uzupełniał przyrodnicze bingo. Po dotarciu na miejsce zaczęło się klasowe poszukiwanie leśnych skarbów. Każda klasa układała na ziemi zwierzę  z  szyszek, gałązek, kamyków, liści. Następnie przeszliśmy do miejsca, gdzie bobry zrobiły żeremie.  Na koniec odbył się spacer wokół zbiornika wody,  po którym pływały dzikie kaczki, a na płytkiej wodzie rosły grążele. Wszyscy wrócili do szkoły zmęczeni, ale zadowoleni z obcowania z przyrodą.

         

        Mali Wielcy Odkrywcy

         W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z oddziału przedszkolnego w SP im. Armii Krajowej w Kajetanowie wzięły udział w programie Mali Wielcy Odkrywcy, organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu było propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Zajęcia były pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji. Program podzielony był na trzy etapy. Pierwszy etap dotyczył poznawania wynalazków takich jak na przykład zegar, koło czy kołowroty oraz ich działania. Drugi etap dotyczył poznawania kuchennych eksperymentów. Dzieci dowiedziały się między innymi, jak powstaje ciasto, zrobiły ciecz nienewtonowską czy balony sensoryczne. Trzeci etap dotyczył poznawania powietrza. Dzieci poznały właściwości powietrza oraz możliwości wykorzystania wiatru. Dowiedziały się, jak działają płuca i dlaczego oddech jest ważny. Dzięki prostym, ale zaskakującym doświadczeniom dzieci dowiedziały się, jak ważne jest powietrze dla każdego człowieka oraz jakie stwarza możliwości. W trakcie zajęć nie zabrakło także czasu na kreatywne i innowacyjne odkrywanie zdolności przedszkolaków. Na koniec programu dzieci otrzymały medale i dyplomy.

        Dagmara Drogosz

        Justyna Staszewska

         

        Podsumowanie roku szkolnego w Zerówce

        To był bardzo ciekawy i intensywny rok szkolny. Dzieci od początku roku szkolnego uczestniczyły w licznych programach profilaktycznych, akcjach społecznych i charytatywnych, imprezach szkolnych, warsztatach, konkursach plastycznych i wycieczkach. Dzięki tym wydarzeniom rozwijały swoje zainteresowania i talenty, uczyły się optymistycznego spojrzenia na świat, przyrodę i drugiego człowieka. Dzieci miały okazję do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, uczyły się  współpracy, integracji z całą społecznością szkolną, a także budowały pozytywny obraz własnej osoby.

        Tematyka tych wszystkich wydarzeń i uroczystości była zgodna z realizacją podstawy programowej i związana była głównie z aktualnymi porami roku, kalendarzem świąt,  potrzebami otaczającego środowiska przyrodniczego i społecznego.

        Oto niektóre z nich:

        - programy profilaktyczne – „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, „Mamo, tato wolę wodę”, „Zdrowo jem, więcej wiem”, Międzynarodowy program profilaktyczno-terapeutyczny „Przyjaciele Zippiego”;

        - akcje społeczne i charytatywne – Kolorowe Skarpetki z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, udział w akcji związanej z obchodami Miesiąca Świadomości Autyzmu – rączki w barwach ASD, udział w akcji Pho3nix Active School 2023, zbieranie nakrętek, zbieranie karmy dla zwierząt ze schroniska w Dyminach;

        - warsztaty: kulinarne – babeczki dyniowe, babeczki wielkanocne, zielony koktajl ze szpinaku, lemoniada, gofry; warsztaty z robotyki z p. Jackiem; warsztaty plastyczne; warsztaty wielkanocne z Jaworzankami; warsztaty mydlarskie; warsztaty z p. stolarzem; spotkanie z p. pielęgniarką;

        - imprezy grupy – Dzień Kropki, Dzień Czekolady, Dzień Ziemi, Dzień Wody, przygotowanie Marzann, tworzenie palm wielkanocnych, Sprzątanie Świata, Dzień Sportu, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Dzień Przedszkolaka, Dzień Pluszowego Misia, Andrzejki, Mikołajki, przygotowanie świątecznych pierników, przygotowanie pisanek, Piracki Dzień Dziecka, wycieczki na teatrzyki do Exbudu w Kielcach, wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Kielcach.

        Wszystkich absolwentom Zerówki życzymy udanych wakacji i powodzenia w klasie I.

         

        Pożegnanie naszych ósmoklasistów

        Drodzy Ósmoklasiści!

        Nadszedł czas pożegnania. W murach tej szkoły spędziliście wiele lat. Mamy nadzieję, że przez ten czas wiele się nauczyliście, przeżyliście piękne chwile i nawiązaliście szczere, prawdziwe przyjaźnie. Niektóre z tych wspaniałych chwil i pięknych relacji są też i naszym udziałem.

        Dziś kończy się pewien etap w Waszym życiu. Kolejnym krokiem na Waszej drodze ku dorosłości jest szkoła, którą wybraliście i z którą związane będą nowe wyzwania. Nie bójcie się ich – kroczcie odważnie i stawiajcie im czoła!

        Życzymy Wam sukcesów i wszelkiej pomyślności we wszystkich Waszych planach i zamierzeniach. Obyście na swej drodze spotkali takie osoby, które uskrzydlą Was, ludzi, którzy będą Wam życzliwi i pomocni. Kierujcie się mądrością autorytetów, kiedy pojawią się trudności. Starajcie się otaczać takimi ludźmi, z którymi spotkania będą dla was nauką, nie zaś nauczką.

        Dziękujemy Wam za wszystkie miłe spędzone z nami chwile i obiecujemy Wam, że będziemy Was ciepło wspominać. Żywimy nadzieję, że Wy również zachowacie w pamięci wiele pięknych wspólnych przeżyć.

         

                                                                                                Uczniowie i Nauczyciele SP w Kajetanowie

         

         

        • Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023
        • Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023 rozpocznie się 23 czerwca 2023 r. o godzinie 9.15 dla klas IV - VIII oraz 11.15 dla oddziałów przedszkolnych i klas I - III. 
          • Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udadzą się do sal lekcyjnych.

            Msza Święta z okazji zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023 odbędzie o godzinie 8.00 w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce.

            Ważne. 

            Prosimy uczniów o zgłaszanie się do Pani pedagog celem ostemplowania legitymacji szkolnych. 

         

         

        • Uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023

        • 23 czerwca 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023. Pierwsza część uroczystości pożegnalnej zaczęła się Mszą Świętą o godz. 8.00 w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce. Następnie uczniowie i nauczyciele udali się w pośpiechu do szkoły (deszcz oraz ciemne chmury zwiastowały burzę, ale na szczęście nie doszło do większego załamania pogody i większość osób dotarła do budynku szkoły nieprzemoknięta).

          Druga część uroczystości zaczęła się już w szkole o godz. 9.15, miała ona charakter artystyczny. W pogodny nastrój wprawili uczniów, rodziców oraz nauczycieli mali podopieczni pani Elwiry Rogalskiej krótkim występem pt. „Bratnie dusze”. Potem wystąpili uczniowie klasy V (Maja Kosałka, Filip Pytel, Natalia Zagórska, Oliwia Papros, Amelia Webczak, Natalia Szykuła) w krótkim przedstawieniu pt. „Mit o powstaniu wakacji” pod wodzą pani Karoliny Gregorczyk-Rożkowicz. Po występach teatralnych przyszedł czas na mały koncert w wykonaniu Mai Kosałki i Natalii Szykuły. Uczennice zagrały na kaybordzie zarówno utwory klasyczne, jak i uwspółcześnione. Po koncercie instrumentalnym Maja Kosałka zaśpiewała szerszej publiczności utwór pt. „Hallelluja”, dzięki któremu zajęła I miejsce w konkursie angielskiej piosenki w Tumlinie.

           Dużo emocji wywołała część artystyczna poświęcona pożegnaniu tegorocznych ósmoklasistów. W trakcie oglądania filmu pt. „Pożegnanie z humorem”, w wykonaniu najstarszych uczniów szkoły, publiczności towarzyszyły uczucie radości, ale także smutku i nostalgii. W podziękowaniach, które miały charakter pożegnania, ze strony uczniów klas VIII, VII, a także nauczycieli nie brakowało uczuć, pozytywnych emocji.

          Po części artystycznej rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Uczniowie klasy VIII oficjalnie przekazali sztandar uczniom klasy VII. Potem Pani Dyrektor zwróciła się bezpośrednio do klas IV-VIII, następnie o godz. 11.15 do klas I-III i grup  przedszkolnych. W trakcie tej części uczniowie, nauczyciele oraz rodzice przypomnieli sobie najważniejsze dokonania uczniów w roku szkolnym 2022/23, część uczniów otrzymała dyplom z czerwonym paskiem. Nagrodzeni zostali także rodzice, którzy poświęcili swój czas i pomalowali sale szkolne na początku roku.  

                      Po zakończeniu części oficjalnej zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023 uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych, aby między innymi pożegnać się z kolegami i koleżankami przed udaniem się na zasłużone, upragnione, dwumiesięczne wakacje. 

         

        Gratulacje dla ósmoklasistów

        Z przyjemnością informujemy, że tegoroczny egzamin ósmoklasisty nasi uczniowie napisali na bardzo wysokim poziomie – powyżej średnich powiatu, województwa i Polski.

            Z języka polskiego średnia naszych uczniów wyniosła 66%, z matematyki 70% , a z języka angielskiego 76% .

           Gmina Zagnańsk również może pochwalić się wynikami uczniów wszystkich szkół, ponieważ jej średnie również są powyżej średnich powiatu, województwa i Polski.

        Gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w dalszej nauce naszym absolwentom.

                                                                   Dyrekcja wraz z kadrą pedagogiczną

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie
      • (041)30-11-513
      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie, Zabłocie 1, 26-050 Zagnańsk 26-050 Zabłocie Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie (nr tel.. 41 30 11 513, adres e-mail: spkajetanow@zagnansk.pl). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: e-mail: inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
      • (041)30-11-513
    • Logowanie