• Archiwum 2020/2021
      • Archiwum 2020/2021

      • 23.07.2021 11:19
      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
         

        Nowy rok szkolny 2020/2021 w dniu 01 września 2020r. rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 8.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce. W szkole harmonogram rozpoczęcia przedstawia się następująco:

        - godzina 9.00,  młodszy oddział przedszkolny "0"b

        - godzina 9.15,  starszy oddział przedszkolny "0"a

        - godzina 9.30, klasa I

        - godzina 9.45, klasa II

        - godzina 10.00, klasa III

        - godzina 11.00, Klasa IV

        - godzina 11.15, Klasa V

        - godzina 11.30, Klasa VI

        - godzina 11.45, Klasa VII

        - godzina 12.00, Klasa VIII

      • NAPISZ, ZAŚPIEWAJ, ZAGRAJ - BEZPIECZNY DZIEŃ Z ŻYCIA ROLNIKA

        http://SMinolta_C420090809430.pdf

         

        Dziesiątki życzeń dla szkoły w Kajetanowie z okazji Święta Patrona.

        9 września po raz kolejny świętowaliśmy rocznicę nadania Szkole imienia Armii Krajowej i przyjęcia sztandaru, które odbyły się 9 września 2011 roku.  Uroczystości miały nieco skromniejszy przebieg ze względu na pandemię, jednak i tak było to wyjątkowe wydarzenie w którym szczególnie pamiętaliśmy o naszym Patronie i o naszej szkole, które obchodziła już swoje 58 urodziny. 

        Wszystkie klasy z wychowawcami zebrały się na boisku szkolnym, gdzie nie nastąpiła ceremonia  przekazania sztandaru uczniom przez poczet sztandarowy nauczycieli. Uczniowie, przyjmując sztandar zobowiązali się go szanować i godnie reprezentować szkołę, jak i patrona – Armię Krajową.  Dyrektor Stanisława Skowera podziękowała uczniom za zaangażowanie i udział w okolicznościowym szkolnym konkursie na „Życzenia dla mojej szkoły”.  Uczniowie klas najmłodszych i starszych przygotowywali karty z życzeniami dla swojej szkoły, dzieląc się swoimi marzeniami i pragnieniami. Były na nich symbole odnoszące się do Armii Krajowej, jak i historii szkoły.  Dziesiątki oryginalnych i pomysłowych kart z różnymi życzeniami stworzyło piękną wystawę, którą można podziwiać w holu.  Za najpiękniejsze karty z życzeniami uczniowie otrzymają nagrody.

        W przeddzień święta szkoły uczniowie naszej placówki wraz z wychowawcami udali się pod pomnik Żołnierzy Września 1939 roku, by zapalić znicz pamięci i oddać hołd uczestnikom krwawej i bohaterskiej bitwy pod Kajetanowem jaka rozegrała się na początku okupacji hitlerowskiej w dniach 5-7 września.

         

        Zakończyliśmy projekt edukacyjny „Drogi do wolności”. 

        Przez cały ubiegły rok szkolny 2019/2020 uczniowie klasy VIII  ( obecnie już absolwenci) wraz z nauczycielem historii p. Katarzyną Dobrowolską brali udział w projekcie edukacyjnym „W drodze do wolności”, który realizowało Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Kielecką Delegaturą IPN. W efekcie projektu uczniowie pod okiem nauczyciela przygotowali Historyczną Grę Terenową „Kadry z okupacji”, która pokazywała politykę okupanta niemieckiego, realia życia mieszkańców w czasie II wojny światowej, miejsca pamięci związane z wojną. Niestety nie mogliśmy rozegrać gry w kwietniu 2020 r., jak to było zaplanowane.  Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie to możliwe.

        Co robiliśmy?

        Ideą projektu edukacyjnego była prezentacja kluczowych w historii polskiego narodu  wydarzeń, które ukształtowały Polskę, jako wolne niepodległe państwo i pokazanie wątków naszej historii w historycznej grze terenowej, która może w niecodzienny, atrakcyjny sposób edukować, wciągać, bawić, zaskakiwać, angażując emocje, różne zmysły, integrując wiedzę i umiejętności z wielu dyscyplin.

        W ramach projektu nasi uczniowie wraz z innymi uczniami szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z województwa uczestniczyli w siedzibie ŚCDN w cyklu konferencji i w warsztatach, które przybliżały im tematykę historycznych gier terenowych i uczyli się jak konstruować ciekawe zadania. Wspólnie dzielili się pomysłami  i inspiracjami. Mieli okazję brać udział w bardzo ciekawych wykładach i prelekcjach historyków IPN,  które przybliżały im tematykę II wojny światowej, pogłębiając ich wiedzę i zainteresowania historię najnowszą.

        Opiekunowie projektu brali zaś udział w specjalnych warsztatach związanych z narzędziami TIK ( Web Questy, Kahoot, Thinglink) poznali metody gamifikacji, uczyli się wykorzystywać myślenie wizualne na lekcjach historii), które prowadzili dla nas specjaliści z ŚCDN, z IPN oraz z Muzeum Historii Polski z Warszawy.  

        Działania projektowe uczyły nas wielu nowych umiejętności, poszerzały horyzonty uczniów i integrowały ich wokół wspólnego zadania.

        Podsumowanie projektu

        25 września w siedzibie IPN w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”  w Kielcach odbyło się konferencja podsumowująca projekt „ W drodze do wolności”. Organizatorzy omówili realizację projektu edukacyjnego. Zebrani wysłuchali wykładu historyka „Rok1945- wyzwolenie, którego nie było. W czasie konferencji zaprezentowano efekty pracy uczniów i nauczycieli – czyli powstałe historyczne gry terenowe. Dla uczczenia 100-lecia Bitwy Warszawskiej został wygłoszony wykład  „Rok 1920 wojna światów”.

        I atrakcyjne nagrody dla szkoły

        Wszystkim uczestnikom projektu, jak i ich opiekunom wręczono pamiątkowe dyplomy. Za zaangażowanie w projekcie Szkoła w Kajetanowie otrzymała od IPN w Kielcach oraz ŚCDN zestaw wspaniałych gier edukacyjnych o tematyce historycznej, z których będą mogli korzystać starsi i młodsi uczniowie, poznając dzieje naszego kraju.

         

        Organizatorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby projekt mógł być realizowany, składamy serdeczne podziękowania za wspaniałą atmosferę w trakcie projektu, merytoryczne wsparcie i wiele inspiracji.

        Opiekun projektu

        Katarzyna Dobrowolska

         

        „Program profilaktyki zintegrowanej - Archipelag Skarbów”

        W Naszej Szkole został zrealizowany „Program profilaktyki zintegrowanej - Archipelag Skarbów” przeznaczony dla uczniów  klas VII i VII. Odbyły się również warsztaty dla rodziców i nauczycieli.

        Zgodnie z założeniami profilaktyki zintegrowanej cele programu obejmują bardzo szerokie spektrum. Zostały one wyliczone poniżej według obszarów tematycznych:

        • Profilaktyka korzystania z  substancji psychoaktywnych:

        − ograniczenie używania alkoholu przez młodzież,

        − ograniczenie używania narkotyków i dopalaczy przez młodzież;

        • Wychowanie ku miłości, dojrzałemu budowaniu więzi i powiązanej z tym odpowiedzialności za swoją seksualność:

         − wzbudzenie motywacji do pracy nad własnym rozwojem w sferze budowania dojrzałych więzi,

        − zachęcenie do postaw i działań, które przygotowują do stworzenia trwałego związku opartego na wierności, miłości i szacunku,

        − podważenie obecnych w popkulturze silnie szkodliwych mitów na temat miłości i seksualności, które nadmiernie eksponują znaczenie doraźnego przeżycia fizycznego i emocjonalnego, a zbyt mało podkreślają znaczenie szacunku, wierności i odpowiedzialności,

        − ograniczenie korzystania z pornografii,

        − przeciwdziałanie skutkom seksualizacji dziewcząt, w tym zjawisku samouprzedmiotowienia (APA 20073);

        • Profilaktyka ciąż nastolatek i profilaktyka HIV/AIDS:

        − zmotywowanie młodzieży do utrzymania postawy wstrzemięźliwości seksualnej w wieku nastoletnim (w przypadku młodzieży po inicjacji seksualnej zmotywowanie do powrotu do wstrzemięźliwości)

        − poszerzenie wiedzy młodzieży na temat zakażeń przenoszonych drogą płciową i skutecznych metod zapobiegania im;

        • Profilaktyka przemocy:

        − ograniczenie natężenia przemocy rówieśniczej w formie fizycznej i słownej, a także przemocy o podtekście seksualnym,

        − wzrost wzajemnego szacunku w relacjach między chłopcami i dziewczętami, ze szczególnym podkreśleniem szacunku do dziewcząt i kobiet,

        - zmniejszenie przemocy relacyjnej (zapobieganie izolacji lub odrzuceniu osób słabszych

        lub różniących się od innych)  

        • Cele ogólnoprofilaktyczne:

        − podwyższenie kompetencji w zakresie zachowań asertywnych,

        − wzmocnienie czynników chroniących w profilaktyce (więź z rodzicami, nauczycielami, identyfikacja z własnym systemem wartości – religijnym lub świeckim).

         

        Odpłatność za posiłki w miesiącu październiku (14 dni)

        Oddział przedszkolny

        Śniadanie – 28,00 zł    

        Obiad – 49,00 zł

        Podwieczorek- 35,00 zł

         

        SZKOŁA+ kl. „0”

        Śniadanie – 28,00 zł

        Obiad dwudaniowy – 98,00 zł

        II danie –  70,00 zł

        Zupa- 28,00  zł

        Herbata- 3,00 zł ( za cały miesiąc).

        Płatne do 15 października 2020

         

        Harmonogram korzystania z szatni od 12.10.2020

        W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego oraz obowiązującymi w szkole procedurami bezpieczeństwa dla strefy czerwonej i żółtej dotyczącymi przebywania w strefach wspólnych (szatnia, korytarze, stołówka) obwiązuje następujący harmonogram przychodzenia do szkoły i przebywania w szatni:

         

        PONIEDZIAŁEK

        Godziny wejścia do szkoły i szatni

        klasa

        7:00 – 7:30

        I, II, III

        7:45 – 8:00

        V

        8:00 – 8:15

        VI

        8:20 – 8:30

        VIII

        8:35 – 8:50

        VII

        8:55 – 9:10

        IV

         

        WTOREK

        Godziny wejścia do szkoły i szatni

        klasa

        7:00 – 7:30

        I, II, III

        7:45 – 8:00

        VIII

        8:00 – 8:15

        VII

        9:45 – 10:00

        VI

        10:15 – 10:30

        IV

        10:30 – 10:45

        V

         

         

         

        ŚRODA

        Godziny wejścia do szkoły i szatni

        klasa

        7:00 – 7:30

        I, II, III

        7:45 – 8:00

        VIII

        8:00 – 8:15

        VII

        8:15 – 8:30

        VI

        8:30 – 8:45

        V

        8:45 – 9:00

        IV

        CZWARTEK

        Godziny wejścia do szkoły i szatni

        klasa

        7:00 – 7:30

        I, II, III

        7:45 – 8:00

        VIII

        8:00 – 8:15

        VII

        8:30 – 8:45

        VI

        8:45 – 9:00

        IV

        9:45 – 10:00

        V

        PIĄTEK

        Godziny wejścia do szkoły i szatni

        klasa

        7:00 – 7:30

        II, III

        7:30 – 7:45

        VII, VI

        7:45 – 8:00

        V

        8:00 – 8:15

        I

        8:45 – 9:00

        VIII

        9:45 – 10:00

        IV

         

         

        Dzwonki od 12.10.2020

        1. 7:30 - 8:15 

        2. 8:20 - 9:05

        3. 09:15 - 10:00

        4. 10:10 - 10:55

        5. 11:05 - 11:50

        6. 12:00 - 12:45

        7. 13:00 - 13:45

        8. 14:00 - 14:45

        9. 14:50 - 15:35 

        10. 15:40 - 16:25

        11. 16:30 - 17:15

         

         

        Koronawirus - jak zapobiegać zakażeniu?

        1._Plakat_ogo__lny.pdf

        2._Plakat_szpitale.pdf

        3._Plakat_rozkladowka.pdf

        4._Plakat_kwarantanna.pdf

        5._Plakat_seniorze_zadbaj_o_siebie.pdf

        6._Plakat_informacje_dla_seniorow.pdf

        7._Plakat_informacja_dla_obcokrajowco__w.pdf

        8._Plakat_zasady_kwarantanny.pdf

         

        1 listopada - Pamiętajmy o Wszystkich Świętych i Zmarłych.

        „Człowiek żyje tak długo jak trwa o nim pamięć”

                   W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych uczniowie klasy II Naszej szkoły pamiętali o tych, którzy już odeszli. Dzieci wraz z opiekunami: Edytą Pastuszko i Agnieszką Kołakowską zapaliły znicze pamięci przy pomniku Żołnierzy  Września 1939 w Kajetanowie. Poznały tragiczne wydarzenia związane z walkami jakie toczyły się w czasie wojny w naszej okolicy. Dla najmłodszych jest to prawdziwa  lekcja historii naszej małej Ojczyzny,o której nie wolno nam zapomnieć.

                                                                                                                                                         E.Pastuszko

         

        Ślubowanie uczniów klasy I.

        W dniu 16 października 2020 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klasy I. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy, taniec.

        Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonała kolorowym ołówkiem  Pan Dyrektor Stanisława Skowera. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie. Dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone przez wychowawcę klasy Ewelinę Wolder.

        Najmłodsi otrzymali również życzenia i  wspaniałe upominki.

        Kochane Pierwszaki!

        Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce.

        Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

         

        I, II, III miejsce   dla uczniów ze Szkoły w Kajetanowie w gminnym konkursie plastycznym pn.  "Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich"

        I, II, III miejsce

         dla uczniów ze Szkoły w Kajetanowie w gminnym konkursie plastycznym pn.

        "Rok bez smogu w Górach Świętokrzyskich"

         

        W kategorii klas 0-IV -  której przedmiotem  było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice z przewodnim hasłem „Cztery pory roku z OZE” z tematyką nawiązującą do  przedstawienia sposobów przeciwdziałania powstawania zjawiska smogu oraz walki z nim,  promowania i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

        III miejsce  w gminie zajęła uczennica klasy III Natalia Szykuła.

        W kategorii klas V-VIII - przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej w formie kalendarza z tematyką nawiązującą do walki ze smogiem.

         I miejsce zajął Nikodem Wolder  z klasy VI.

        II miejsce zajął uczeń Maksymilian Pękala z klasy V.

        Opiekunem konkursu była Ewelina Wolder.

        Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

         

        Konkurs plastyczny #dobrybopolski #dobryboświętokrzyski

        Konkurs plastyczny #dobrybopolski #dobryboświętokrzyski organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego pod honorowym patronatem Poseł Ziemi Świętokrzyskiej Anny Krupki został rozstrzygnięty. 21 lipca rozdano nagrody główne i wyróżnienia. Jedno z wyróżnień za swoją ciekawą pracę otrzymał uczeń klasy III naszej szkoły, Jakub Szewczyk.
        Gratulujemy.

         

        Szachy.

        Serdecznie gratulujemy Klaudii Szcześniak zajęcia III miejsca w otwartych mistrzostwach Radomia Szkół Podstawowych klas IV – VIII w szachach 2020 im. Sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

         

        Konkurs "Segregacja rewelacja" rozstrzygnięty!

        Przedmiotowy konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej działania, związane z prawidłowym segregowaniem odpadów i przeprowadzony był w dwóch etapach.
        W pierwszym etapie  szkolnym konkursu  komisja wybrała po jednej pracy z każdej grupy wiekowej, tj. klasy I, II, III, IV, V, VI, VII  i przedłożyła do udziału w drugim etapie konkursu, w którym 32 prace podlegały ocenie Komisji Konkursowej.  W wyniku oceny prac plastycznych w konkursie pn. „Segregacja rewelacja” komisja dokonała rozstrzygnięcia i przyznała następujące nagrody:   

        Grupa wiekowa klas I

        II miejsce- Hanna Liszka 

        Grupa wiekowa klas III:

        II miejsce Maja Kosałka 

         Grupa wiekowa klas IV:

         III miejsce Jakub Szewczyk 

         Grupa wiekowa klas V:

         III miejsce Wiktoria Bracha 

        Grupa wiekowa klas VI:

        I miejsce Nikodem Wolder 

        Grupa wiekowa klas VII:

         III miejsce Wiktoria Zarzecka 

        Gratulujemy!!!

        Więcej informacji i zdjęć  na stronie:

        http://www.zagnansk.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&submenu=8&menu=8&dzialy=8&akcja=artykul&artykul=7611

         

        „Razem na Święta” 2020

        „Razem na Święta” to akcja MEN, zachęcająca uczniów do niesienia pomocy innym.

        W okresie przedświątecznym wiele osób czeka na pomoc i wsparcie, dlatego Szkolne Koło Wolontariatu przyłączyło się do akcji i przygotowało świąteczną paczkę dla Seniora z produktami spożywczymi, przemysłowymi. Możliwe to było dzięki młodym darczyńcom z Naszej szkoły. Podarunek wraz z życzeniami od Uczniów i Nauczycieli zostanie przekazany potrzebującej osobie z Naszej okolicy, aby Świąteczny czas był dla niej radosny.

        Działania Młodych Wolontariuszy umacniają więzi międzypokoleniowe, budują wspólnotę  oraz kształtują u uczniów poczucie odpowiedzialności za drugą osobę. 

        Dziękujemy za Wasze Wielkie Serca!

         

        23 Gala Urtica Dzieciom

        GRATULACJE DLA KACPRA GÓRY Z KLASY II

            ZA WYJĄTKOWE PRACE PLASTYCZNE.

        26 listopada 2020 r. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbyła się 23 Gala Urtica Dzieciom.

        Gala Urtica Dzieciom to uroczyste wydarzenie połączone z licytacją charytatywną prac plastycznych wykonanych przez pacjentów dziecięcych oddziałów onkologii i hematologii. Podczas aukcji odbyła sie licytacja, aż 41prac plastycznych dzieci.

        Wśród prac znajdują się prace naszego ucznia z klasy II - Kacpra Góry.

        Praca plastyczna ,,Jaskółki i ,,Motyl” to przepiękne  prace. Praca, „Jaskółki'' została zlicytowana za 7100 zł a druga za ponad 500zł.To wspaniały wynik na tak szczytny cel.

        Dochód ze sprzedaży obrazów z całej Gali został przekazany na wsparcie 18  dziecięcych oddziałów onkologicznych i hematologicznych oraz organizację turnusów „Urtica Dzieciom Camp”.

        Transmisja live dostępna jest na Facebooku Urtica Dzieciom oraz na profilu Fundacji na YouTube.

        https://www.facebook.com/urtica.dzieciom

         Gratulujemy wykonania wyjątkowych   prac i udziału w tak ważnym wydarzeniu.

                                                                                                 Koledzy  i  koleżanki z klasy2

                                                                                                 wychowawca   Edyta Pastuszko

         

        Mikołaj

        W dniu 7 grudnia klasę VI odwiedził niezwykły gość - Mikołaj.

        Link do  filmu z tego wydarzenia:

        https://www.elfi.pl/film/76aa10154004c46c6bf5225e8fc17a931658881d/

         

        M.Bafia

         

        Podsumowanie akcji #RazemNaŚwieta

        Efekty akcji przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Udało się zebrać tak dużo darów,  że można było obdarować paczką aż 3 seniorów z Naszej okolicy.

        Do prezentów zostały dołączone kartki świąteczne z życzeniami od uczniów, rodziców                    i nauczycieli  Naszej szkoły.

        Dzieci z oddziału przedszkolnego i zerówki również przygotowały hojne podarki.

        W imieniu seniorów Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

        Dzięki Waszej dobroci ich święta będą radosne.

        wwwRazemNaSwieta_profilaktyka_(1).docx

         

        Życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

        Zdrowych, spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła

        Świąt Narodzenia Pańskiego.

        Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy.

        Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia

        w życiu osobistym i zawodowym

                                                              życzy

                                                              Dyrekcja i Grono Pedagogiczne 

                                                              Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie

         

        Rozstrzygnięcie  konkursu : „Recycling na miarę. Alarm dla Ziemi”

        Czwartego grudnia 2020r. z trzymiesięcznym opóźnieniem, dobiegł końca konkurs „Recycling na miarę. Alarm dla Ziemi”. Decyzją Kapituły konkursu realizowanego w roku szkolnym 2019/20 i 2020/21 przez Fundację VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego pod patronatem: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Sp. z. o.o.  w Promniku, Radia Kielce S.A., Kuratorium Oświaty w Kielcach, VIVE Textile Recycling Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Domu Kultury zostało przyznanych 12 równorzędnych nagród w wysokości 150 zł dla uczniów i 300 zł dla szkół do których uczęszczają nagrodzeni uczniowie z przeznaczeniem na zakupy dla pracowni plastycznych.

         Z naszej szkoły laureatami konkursu w kategorii prac z wykorzystaniem odpadów plastikowych zostali: Wiktoria Zarzecka klasa 7,  Nikodem Wolder klasa 6.

        Rozstrzygniecie__konkursu_recyling_na_miare.docx

         

        Informacja o naborze do sekcji piłki ręcznej, chłopców z klas IV i V szkoły podstawowej (roczniki 2009 oraz 2010)

        Kielce 22.01.2021r.

        Szanowni Państwo, W związku z wyjątkową sytuacją i brakiem możliwości bezpośredniego dotarcia do dzieci i rodziców, Klub Sportowy VIVE Kielce zwraca się z prośbą do Państwa o przekazanie pisma dzieciom i rodzicom poprzez dziennik elektroniczny i platformę prowadzenia zajęć zdalnych, informacji o naborze do sekcji piłki ręcznej, chłopców z klas IV i V szkoły podstawowej (roczniki 2009 oraz 2010).

        Trenerzy i numery kontaktowe:

        Dominik Czerwiński (607 987 688) oraz Tomasz Litwin (608 631 563)

        Treningi: - dla rocznika 2009: wtorki 17.30-19.00 oraz środy 15.00-16.30; Szkoła Podstawowa nr 25 ( Tomasz Litwin)

        - dla rocznika 2010:

        wtorki 17.45-19.15 (SP 34 Budynek B, Dominik Czerwiński)

        piątki 15.15-16.45 (SP 34 Budynek A, Dominik Czerwiński)

        środy 15.00-16.30 (SP 25, Tomasz Litwin),

        piątki 15.00-16.30 (SP 25, Tomasz Litwin)

        Serdecznie dziękujemy za każdy odzew.

        Ze sportowym pozdrowieniem

        KS VIVE Kielce

        prosba_do_szkol_o_umieszczenie_informacji_o_naborze_na_treningi_pilki_recznej.pdf

         

        Podsumowanie projektu „Szkolna Galeria Bohaterów Niepodległości”

        Dnia 18 stycznia podsumowaliśmy projekt dedykowany bohaterom Niepodległej, który nasza szkoła zorganizowała z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie biorący udział w projekcie wykonywali plakaty, prezentujące osiągnięcia wybranych przez siebie bohaterów niepodległości żyjących na przełomie XIX i w XX wieku. Od naszych uczniów z klas młodszych i starszych otrzymaliśmy piękne i ciekawe prace, które prezentujemy na naszej stronie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Wierzymy, że projekt przyczynił się do poszerzenia Waszych wiadomości dotyczących znaczących postaci, które wpisały się w polską historię niepodległości. 

        Komisja konkursowa wyłoniła laureatów: 

        W kategorii klas I-III  wyróżnienia otrzymali:

        Adaś Kupis i Kacper Życiński – uczniowie II kl. SP

        W kategoriach klas IV-VIII

        I miejsce zajęła Agata Kot z VI klasy

        II miejsce otrzymał Igor Pulut  z V klasy

        III miejsce zajął Maksymilian Zarębski z  V klasy

        Wyróżnienia w tej kategorii wiekowej otrzymały uczennice:

        Salwa Natalia z klasy V oraz Patrycja Janaszek  z VI klasy.

        Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy !!!

        Termin wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagród zostanie podany.

        Szkolna_Galeria_Bohaterow_Niepodleglosci.pptx

         

        Na rocznicę powstania Armii Krajowej zapraszamy uczniów do projektu

        14 lutego nasza szkoła będzie obchodziła po raz kolejny rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Chcemy przypomnieć w tym dniu Żołnierzy największej podziemnej armii w okupowanej Europie, którzy walczyli o naszą wolność i wyrazić im naszą wdzięczność. Wielu z nich odeszło już na wieczną wartę, ale my o nich będziemy pamiętać. Z okazji rocznicy powstania Armii Krajowej zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wspólnego przedsięwzięcia.

        Zróbmy mały prezent dla naszych Bohaterów. Pokażmy im, że pamiętamy. Co możesz zrobić?

        Wykonaj piosenkę patriotyczną bądź wyrecytuj jeden z utworów o tematyce poświęconej wojnie i Armii Krajowej, a wykonanie utrwal nagraniem. Nagranie prześlij do wychowawcy. Zamieścimy je na naszej szkolnej stronie internetowej.

        Na_rocznice_powstania_Armii_Krajowej_zapraszamy_uczniow_do_projektu.docx

         

        „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”

        W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Dzień Bezpiecznego Internetu: „Razem dla lepszego internetu!””. Szkolne obchody DBI realizowano w dniach 09.02.2021r do 10.02.2021r poprzez wykonanie różnorodnych zadań.

        W tak trudnych czasach związanych z pandemią Covid 19 w klasach IV-VIII na lekcjach informatyki przeprowadzono pogadanki oraz zajęcia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest netykieta i jak postępować według jej zasad surfując w Internecie. Szczególną uwagę zwrócono na problematykę zagrożeń, z jakimi uczniowie mogą spotkać się w sieci, udzielono uczniom  informacji, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Uczniowie obejrzeli film pt. „Gdzie jest Mimi?”.

        Nauczyciel Informatyki przeprowadził także w klasach I - III zajęcia dotyczące zawierania znajomości w sieci, podawania swoich danych itp. oraz wyświetlił filmy ”Zuźka i Tunio poznają Internet” i „Necio” – fajnie w Internecie, zabawa  w Internet”. 

        Dodatkowym działaniem realizowanym przez szkołę było przygotowanie przez uczniów prezentacji multimedialnych dotyczących zagrożeń ze strony Internetu tj. uzależnienie, wirusy, spam, złe treści itp.

        Podejmowane w tych dniach działania pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie oraz przybliżyły kwestie dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Zajęcia łączące naukę z zabawą i twórczością artystyczną okazały się dla uczniów ciekawe i doskonale spełniły swoją rolę edukacyjną.

        Na stronie internetowej szkoły www.kajetanow.edupage.org  została utworzona zakładka „Bezpieczny Internet", w której zostały umieszczone następujące informacje:

        •          Przydatne linki
          • PEGI - europejski system klasyfikacji gier
          • Programy filtrujące
          • Dzień Bezpiecznego Internetu
          • Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu
          • Sprawozdanie z obchodów DBI „Działajmy razem!”

         

         

        Posłuchajcie opowieści o Armii Krajowej, obejrzyjcie nagrania piosenek i wierszy naszych uczniów na 79. Rocznicę utworzenia AK

        Posluchajcie_opowiesci_o_Armii_Krajowej.docx

        14 lutego dla Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej co roku jest wielkim świętem. W tym dniu wspominamy kolejną rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.  Mieliśmy ogromny zaszczyt i szczęście, że w murach naszej szkoły zawsze gościliśmy środowisko kombatantów  oraz przyjaciół Armii Krajowej.  Uczniowie przygotowywali dla nich okolicznościowy program artystyczny, a oni – żołnierze AK dzieli się z nami swoimi niełatwymi wspomnieniami z czasów II wojny światowej.  

        Wielu z nich ich odeszło i nie ma ich pośród nas. W ubiegłym roku pożegnaliśmy z Koła nr. 1 ŚZ Żołnierzy AK :  Bogusława Sitnickiego ps. „Sęp”, Jana Dubaja ps. „Wróbel”. Zmarła również zasłużona dla środowiska kombatanckiego prezes tego Koła Pani Danuta Piotrowska-Wójcik.  Tym bardziej jesteśmy winni im pamięć i szacunek.  W tym roku ze względu na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie mogliśmy się  spotkać razem i po raz pierwszy nie będzie akademii i  nie będzie programu artystycznego na sali gimnastycznej.

        Ale społeczność Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie wraz z Dyrekcją  pamięta o Bohaterach i chce uczcić rocznicę. Przekazujemy naszym uczniów od najmłodszych do najstarszych wiedzę o historii największej armii podziemnej w okupowanej Europie.  Na rocznicę  utworzenia Armii Krajowej za pośrednictwem naszej szkolnej strony internetowej prezentujemy do linki do utworów muzycznych i wierszy partyzanckich. 

        Te piosenki partyzanckie i żołnierskie oraz poezja  wojenna , dobrze oddające zmagania Armii Krajowej o wolność oraz  obraz okrutnej nocy okupacyjnej, nagrali uczniowie – od przedszkolaków po klasę VIII SP. Wykonania utworów cierpliwie przygotowali z nimi oczywiście Wychowawcy i Nauczyciele uczący – za  ich zaangażowanie, przygotowanie i udostępnienie utworów serdecznie dziękujemy.

        Wyrażamy również wdzięczność Rodzicom naszych uczniów za współpracę w tym wspólnym przedsięwzięciu  i zaangażowanie w przygotowanie strojów oddających epokę prezentowanych utworów. 

        Wszystkich serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrań i wysłuchania utworów, jakie prezentują nasi uczniowie, przypominając nam wszystkim naszego niezłomnego Patrona – Armię Krajową.

        video-1613389424.mp4

        Piechota_-_Zerowka.mp4

        video-1613395991.mp4

        AK_2.kl._WLASCIWY.mp4

        received_476239133786833_.mp4

        video-1613117052.mp4

        video-1613384594.mp4

        video-1613228897.mp4

        video-1613228924.mp4

        video-1613231978.mp4​​​​​​

        video-1613492309.mp4

        video-1613505376.mp4

         

        Informacja o harmonogramie rekrutacji do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie na rok szkolny 2021/2022

        informacja_dla_rodzicow_przedszkolakow.docx

        Na stronie gminy www.zagnansk.pl w dniu 29 stycznia 2021 roku zostały ogłoszone Kryteria i terminy postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Zagnańsk na rok szkolny 2021/2022.

        Znajduje się tam również harmonogram rekrutacji. Przypominamy, że rekrutacja trwa od 1 do 31 marca 2021r.

        Wnioski o przyjęcie dziecka można odbierać w szkole lub samodzielnie pobrać do wypełnienia i wydrukowania  ze strony szkoły.

         

        Zabłocie, 23.02.2021

        Dyrektor szkoły

        Stanisława Skowera

        Załącznik:

        Wniosek dla rodziców o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego

        2021-22_Wniosek_dla_rodzicow_o_przyjecie_dziecka_do_oddzialu_przedszkolnego.docx

        http://www.zagnansk.pl/asp/pl_start.asp?menu=8&dzialy=8&typ=13&akcja=artykul&artykul=7688

         

        KONKURS PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

        W dniu 1 marca został rozstrzygnięty II Konkurs Piosenki i Piosenki Patriotycznej zorganizowany z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Strawczyn. Patronat honorowy nad konkursem objęli: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta kielecki Mirosław Gębski oraz wójt gminy Strawczyn Tadeusz Tkaczyk. Z racji obostrzeń przegląd odbywał się w formie online. Wzięło w nim udział aż 121 osób, a poziom konkursu był bardzo wysoki. W kategorii dzieci I miejsce zdobyły uczennice z naszej szkoły – Maja Kosałka, Oliwia Papros i Natalia Szykuła z klasy III.

         

        "Jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby Internet przestał dziś istnieć?"

        Właśnie ruszył Konkurs na wideo lub plakat! Tegorocznym tematem przewodnim Konkursu będzie pytanie: "Jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby Internet przestał dziś istnieć?" Zapraszamy do udziału dzieci ze szkół podstawowych oraz reprezentacje szkół. Atrakcyjne nagrody czekają!

        więcej informacji na  stronie:

        https://whatsyourstory.trendmicro.pl/wez-udzial-w-konkursie

         

        KONKURS PLASTYCZNY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

        8.03.2021 roku w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Łącznej został rozstrzygnięty konkurs pod hasłem ,,Ci, co upadli na kolana. Żołnierze Wyklęci - Niezłomni”. Celem konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Bardzo oryginalne i kreatywne prace wykonali nasi uczniowie z klasy II i III.

        Z naszej szkoły III miejsce zdobył Kacper Życiński z klasy II.

        Gratulujemy !

         

        XXIX TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM (15 –20 marca 2021 r.)

        Chociaż wokół Nas szaleje groźny wirus, a nauka odbywa się zdalnie to Nasza szkoła włączyła się w obchody Tygodnia Kultury Języka Polskiego organizowanego przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach pod hasłem przewodnim  „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”.

         

        XXIX TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM (15 –20 marca 2021 r.)

        Ogólna idea Projektu 

        Motyw przewodni projektu: „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury” 

        Główna idea projektu polega na stworzeniu jak najliczniejszemu gronu odbiorców (przede wszystkim uczniom ze wszystkich poziomów edukacyjnych)  możliwości uczestnictwa w ciekawych spotkaniach z językiem polskim. Spotkania te organizowane są przez szkoły, instytucje edukacji, kultury i nauki. Ich wartością jest wielka różnorodność form podejmowanych aktywności, są to: konkursy, zabawy, turnieje, slamy, spotkania z autorytetami, warsztaty, wystawy, spektakle, wykłady, recitale i koncerty, prezentacje pasji i talentów. Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej” i w działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek i osiąganie samorealizacji. 

        Tegoroczna idea Projektu: 

        Udział dzieci i młodzieży (oraz wszystkich zainteresowanych) w przedsięwzięciu realizowanym w formie ponadregionalnej debaty naukowej (seminaria, wykłady, panele dyskusyjne) nad stanem współczesnego języka młodzieżowego i wpływem młodomowy na język ogólnopolski oraz na kulturę współczesną. Młodzież weźmie udział w obserwacji młodomowy oraz zaprezentuje wyniki prowadzonych badań w wybranej przez siebie formie (młodzieżowe konferencje, prezentacje, konkursy, warsztaty, dyskusje, miniprojekty, turnieje, slamy i inne). Zgromadzony w ten sposób materiał językowy będzie stanowił podstawę do opracowania haseł w ramach Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży. Przedsięwzięcie zostanie zorganizowane w wersji online lub hybrydowej w zależności od sytuacji pandemicznej w kraju. 

        Cele ogólne Projektu: 

        • uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, 
        • stworzenie możliwości aktywnego uczestnictwa w propozycjach różnorodnych form Tygodnia, 
        • przygotowanie ucznia do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej, 
        • propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych, 
        • kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych. 

        Tegoroczne cele Projektu: 

        • przegląd najmłodszej polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej i propagowanie kultury języka ojczystego, 
        • wszechstronna analiza młodzieżowej awangardy językowej jako świadectwa zmian nie tylko językowych, ale także społeczno-kulturowych; 
        • włączenie młodzieży do aktywności naukowych, edukacyjnych i popularyzacyjnych. 

        Adresaci Projektu: 

        Uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych województwa świętokrzyskiego, nauczyciele, studenci, mieszkańcy Kielc. 

        Szczegółowy program XXIX Tygodnia Kultury Języka w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie

        TYDZIEN_KULTURY_JEZYKA_W_KAJETANOWIE_.odt

        https://wakelet.com/wake/5yFBb6euuBbbB_bXd0cXz

         

        Życzenia Wielkanocne

        eduresized_KARTKA_wielk.jpg

         

        Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

        Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest

        ustanowiony przez ONZ

        Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

        Głównym przesłaniem tego dnia jest

        podnoszenie świadomości społecznej

        na temat spektrum autyzmu,

        zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

        Z okazji  rozpoczęcia się miesiąca kwietnia -  uznanego za  miesiąc Wiedzy o Autyzmie, w naszej szkole na szybach przyklejono niebieskie serduszka, a na korytarzach wystawiono gazetki zawierające najważniejsze informacje dotyczące  trudności z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem,  mające także na celu uwrażliwienie na potrzeby osób z autyzmem.

        „Stwierdziłam, że współżycie z ludźmi jest podobne do tych szklanych drzwi. Do drzwi należy się zbliżać powoli i nie robić nic na siłę; w przeciwnym razie można je rozbić. Związki z ludźmi są podobnej natury. Jeśli robi się coś na siłę, wzajemny kontakt jest niemożliwy. Jeden gwałtowny ruch może wszystko zepsuć. Jedno złe słowo może zniszczyć miesiącami  budowane zaufanie i szacunek. „Temple GrandinByłam dzieckiem autystycznym"

        Swiatowy_Dzien_Swiadomosci_Autyzmu..doc

         

        A - jak autyzm

        A - jak autyzm, kampania na rzecz świadomości, wiedzy o autyzmie i solidarności z osobami z autyzmem, organizowana przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce. Ze względu na charakter tegorocznych obchodów Dnia Autyzmu w naszej szkole, związany z aktualnie panującą sytuacją, zachęcamy do udziału w wydarzeniu częściowo online, aby każdy z Was miał szansę dołączyć. Akcja ma na celu wspieranie i solidaryzowanie się z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Jak możesz pokazać, że jesteśmy razem?

        - ubierz się na niebiesko,

        - narysuj na swej ręce literę A - z czyjąś pomocą lub bez ;)

        - zrób sobie zdjęcie,

        - prześlij nam zdjęcie, które zostanie zamieszczone na stronie naszej szkoły,

        - następnie Wasze wywołane fotografie posłużą nam do wykonania plakatu, będącego uwieńczeniem obchodów miesiąca świadomości autyzmu.

        Zdjęcie możesz wysłać swemu Wychowawcy, bądź bezpośrednio na adres mailowy: akolakowskasp@interia.pl. Jeśli masz konto na Facebook, możesz też osobiście dołączyć do wydarzenia: 

        https://www.facebook.com/events/464444444675480/

         

        Światełko za pudełko

        Kwiecień jest miesiącem poświęconym poszerzaniu wiedzy i świadomości o spektrum autyzmu. Z tej okazji Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie włącza się w akcję dla Krajowego Towarzystwa Autyzmu pt. "Światełko za pudełko". Na terenie Szkoły prowadzona jest zbiórka gier, klocków i puzzli. Zebrane podarunki zostaną następnie przekazane Podopiecznym Poradni oraz Środowiskowego Domu Samopomocy KTA przy ul. Mieszka I w Kielcach. Uhonorowaniem akcji jest otrzymanie żarówki - symbolicznego, niebieskiego światełka, będącego wyrazem solidarności z osobami w spektrum autyzmu.Jeśli posiadasz w domu puzzle, gry czy klocki, które chcesz podarować osobom z autyzmem, możesz je przynieść do Szkoły, przekażemy je dalej. Akcja trwa do czwartku, 29. kwietnia 2021r. 30 kwietnia zebrane pudełka zawieziemy do KTA. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

         

        Ożywiona galeria obrazów na 230 rocznicę Konstytucji 3 Maja

        Z okazji zbliżającej się 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszamy chętnych uczniów klas (IV-VIII) do wspólnej zabawy z  kulturą i sztuką polską. Mistrz  Jan Matejko ( ale nie tylko ten malarz) poszukuje modeli i modelek do swoich obrazów. Może chciałbyś przedstawić genialnego Mikołaja Kopernika albo zasmuconego Stańczyka czy odważnego Rejtana, czy Marszałka Stanisława Małachowskiego, który trzyma w ręku tekst właśnie uchwalonej Konstytucji w dłoni, a może Dziewczynkę z chryzantemą?   Każdy z Was może stać się taką postacią z obrazu.

        Projekt pomoże nam poznać bliżej polskie malarstwo z jego patriotycznymi wątkami, będące cenną cześcią polskiego dziedzictwa narodowego.

        Jak to zrobić ?

        Krok 1

        Z proponowanych poniżej fragmentów obrazów wybierz dzieło malarskie polskiego malarza  i postać,  którą chciałbyś przedstawić.

        Krok drugi

        Przygotuj potrzebne do tego portretu charkatersytyczne elementy ( podobny strój, fryzurę, rekwizyty) Spróbuj uchwycić jak najbardziej podbieństwo do namalowanej postaci. W przygotowaniach nieoceniona będzie pomoc i wspópraca z rodzeństwem albo rodzicami czy dziadkamiJ

        Krok trzeci

        Kiedy masz wszystkie potrzebne elementy i jesteś gotowy, zapozuj do tego obrazu (wyraź podobne emocje) i zrób zdjęcie.

        Krok czwarty

        Prześlij zdjęcie do wychowacy. Uwaga warto podpisać dokładnie fotografię, ponieważ w przypadku zbyt dokładnego ucharkateryzwoania postaci, może być problem z jej rozpoznaniemJ

        Krok piąty.

        Efekty waszej pracy będą prezentowane na stronie naszej szkolnej stronie interneotwej w Galerii Ożywionych Obrazów powstałej na 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja.

        Zachęcamy do wzięcia udziału w tym wspólnym projekcie!

        Czas do przesłania zdjęć - do 1 maja

         

        Poniżej prezentujemy kadry obrazów, ponadto są one dostępne w internecie.

        Od góry obraz

        nr. 1 Wernyhora

        Dziewczynka z chryzantemami – Olga Boznańska

        Stańczyk – z obrazu Jana Matejki

        Rejtan – obrazu Jana Matejki

        Pożegnanie powstańca – Artur Grottger

        Ksiądz Piotr Skarga – z obrazu Jana Matejki

        Dzieci Jana Matejki – Obraz namalowany przez Jana Matejkę

        Dziewczynka w czerwonej sukience – obraz Pankiewicza

        Mikołaj Kopernik – Jan Matejko

        Hołd Pruski – Jan Matejko

        Batory pod Pskowem – fragemnt obrazu Jana Matejki

        Konstytucja 3 Maja – Jan Matejko – fragement obrazu

        Bociany - Chełmoński

        Z_okazji_zblizajacej_sie_230_rocznicy_Konstytucji_3_Maja.docx

         

        2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

        Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzony w Polsce od 2004 roku. Pierwotnie decyzją Senatu 2 maja miał być Świętem Orła Białego, jednak Sejm przemianował go na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych, które zmieniały się na przestrzeni wieków. W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

            Poza Polską, święto flagi państwowej obchodzone jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

         

        Konstytucja 3 Maja.

        Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. - spisaną ustawą tego typu. Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją Konstytucja 3 maja 1791r. dokonywała zasadniczej przemiany przestarzałego ustroju politycznego Rzeczpospolitej. Zgodnie z duchem Oświecenia wprowadziła podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Uchwalona przez Sejm Czteroletni jako "Ustawa Rządowa", Konstytucja wprowadzała w Rzeczpospolitej wolności wyznania, jednak religią panującą pozostawał katolicyzm. Na mocy Konstytucji 3 maja zmieniono również następujące elementy: Polska stała się monarchią parlamentarną, Likwidacji uległa odrębność urzędów Polski i Litwy; Zniesiono liberum veto wolne elekcje, konfederacje; była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory. Autorami Konstytucji 3 Maja byli : król Stanisław August Poniatowski , Ignacy Potocki , Hugo Kołłątaj , któremu przypisuje się ostateczną jej redakcje.

         

        Witajcie !

        Nasza Galeria Żywych Obrazów z okazji 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja powoli się zapełnia. Nadesłano już pierwsze zdjęcia modeli Jana Matejki i nie tylko…

        Do patriotycznej zabawy ze sztuką włączyła się jako pierwsza klasa IV z wychowawczynią Panią Katarzyną Adamczyk. Uczniowie zapozowali do obrazu Jana Matejki, ukazującego ten doniosły moment w naszych dziejach, który będziemy świętować 3 Maja.  Serdecznie gratulujemy czwartej klasie!

        Zachęcamy do zabawy kolejne klasy. Cieszymy się, że do projektu włączają się również uczniowie najmłodszych klas. Mamy również Nową „Dziewczynkę z chryzantemami”. Poznajecie kto to?

        Efekty przygotowań klasy IV możecie zobaczyć na naszej stronie internetowej.

         

        Informacja dla rodziców o naborze do klasy I

        Na stronie gminy www.zagnansk.pl (https://www.zagnansk.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=8&artykul=7688&akcja=artykul) w dniu 29 stycznia 2021 roku zostały ogłoszone Kryteria i terminy postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Zagnańsk na rok szkolny 2021/2022.

        Znajduje się tam również harmonogram rekrutacji. Przypominamy, że rekrutacja trwa od 10 maja do 2 czerwca 2021r.

        Wnioski o przyjęcie dziecka można odbierać w szkole lub samodzielnie pobrać do wypełnienia i wydrukowania  ze strony szkoły.

         

        Zabłocie, 07.05.2021

        Dyrektor szkoły

        Stanisława Skowera

        Załącznik:

        Wniosek dla rodziców o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej

        informacja_o_naborze_do_klasy_I.docx

        2020-21_Wniosek_dla_rodzicow_o_przyjecie_dziecka_do_klasy_I_szkoly_podstawowej.docx

        2020-21_Wniosek_dla_rodzicow_o_przyjecie_dziecka_do_klasy_I_szkoly_podstawowej.pdf

         

        Podsumowanie konkursu „Serce dla Autyzmu”

        „Serce dla Autyzmu” – pod takim hasłem odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny zorganizowany w ramach obchodów Światowego miesiąca Autyzmu. Do udziału w nim zaprosiliśmy dzieci z oddziałów przedszkolnych.

            Przedmiotem konkursu było stworzenie serca w odcieniach koloru niebieskiego – symbolu Autyzmu, wykonanej wybraną przez uczestników techniką plastyczną z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów. Głównymi celami konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności, zaspokojenia potrzeby ekspresji oraz umożliwienia im osiągnięcia sukcesu. Pragnęliśmy także zaznajomić najmłodszych uczniów z tematyką Autyzmu, dlatego konkurs poprzedzony został projekcją filmów tematycznych oraz licznymi pogadankami wychowawców z dziećmi.

               W konkursie wzięło udział 22 dzieci z oddziałów przedszkolnych. Jury w składzie: Dagmara Drogosz, Elwira Rogalska i Justyna Staszewska, zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny zwracano również uwagę na poziom aktywności twórczej, formę i ilość włożonej pracy.  Laureatami konkursu zostali: Marcin Dziedzic, Wojciech Zieliński, Julia Jarząb, Aleksandra Kot, Igor Moćko. Laureaci dostali upominki rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

         

        Podsumowanie akcji „Światełko za pudełko”

         Kwiecień w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Kajetanowie, upłynął pod znakiem licznych działań, związanych z poszerzaniem wiedzy i świadomości o spektrum autyzmu. Z okazji obchodów miesiąca autyzmu Szkoła włączyła się w akcję dla Krajowego Towarzystwa Autyzmu pt. „Światełko za pudełko” organizowanej przez Agnieszkę Kołakowską i Paulinę Jarząbek.

             Na terenie placówki przeprowadzono zbiórkę gier, puzzli i zabawek. Pomimo aktualnie panujących ograniczeń, Uczniowie nie zawiedli. Zebrano ponad 150 książek, 35 zestawów gier i klocków, ponad 60 pudełek puzzli, 25 różnych zestawów zabawek, 30 samochodzików oraz pudełko ze 130 figurkami. Łącznie w akcji wzięło udział 30 osób. Zebrane podarunki zostały przekazane Podopiecznym Poradni oraz Środowiskowego Domu Samopomocy KTA przy ul. Mieszka I w Kielcach. Uhonorowaniem akcji było otrzymanie dyplomów, długopisów oraz żarówek - symbolicznych, niebieskich światełek, będących wyrazem solidarności z osobami w spektrum autyzmu.

        Organizatorzy akcji dziękują za udział wszystkim Darczyńcom

         

        Podsumowanie kampanii „A – jak autyzm”

          Z okazji Światowego Dnia Autyzmu nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne wraz z Pedagogiem zorganizowali w szkole wiele akcji i działań związanych z poszerzaniem wiedzy i świadomości o spektrum autyzmu. Ze względu na charakter tegorocznych obchodów niektóre z nich, przeprowadzono częściowo online, aby każdy z uczniów miał szansę dołączyć. W klasach przeprowadzone zostały lekcje wiedzy i świadomości o spektrum autyzmu. Dzięki temu uczniowie mieli szansę dowiedzieć się na czym polega to zaburzenie oraz lepiej zrozumieć i odczuć problemy osób ze spektrum. Rozważali również jak pomóc uczniom, którzy są obecni w szkole i w sposób najlepszy tym samym, zmierzając do integracji.

             Szkoła wzięła udział w fotograficznej kampanii na rzecz świadomości, wiedzy i solidarności z osobami z autyzmem „A - jak autyzm”. Pomysłodawcą kampanii jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu o/ Kielce, a organizatorem Agnieszka Kołakowska. Akcja miała na celu wspieranie i solidaryzowanie się z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Wiele zdjęć zostało przesłanych za pośrednictwem internetu, natomiast uczniowie uczęszczający na lekcje w trybie stacjonarnym, skorzystali z udziału w sesjach fotograficznych na terenie szkoły. Łącznie udział wzięło ponad 100 uczniów i nauczycieli. Wywołane zdjęcia zostały wykorzystane do stworzenia plakatów oraz przyozdobiły szkolne korytarze, dodając tym samym powiewu błękitu w wielu zakątkach placówki. Szkoła zanurzyła się w niebieskich sercach, które zawisły na każdym oknie.

            Dziękujemy Uczniom, Wychowankom oraz Nauczycielom Szkoły za udział w kampanii: Katarzyna Adamczyk, Paulina Jarząbek, Sylwia Kmieć, Agnieszka Kołakowska, Justyna Staszewska, Magdalena Wyrzykowska

         

        „Tydzień ulgi” – kampania UJ

        Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie wraz z 1800 innymi placówkami w całej Polsce, dołącza do kampanii organizowanej przez Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pandemia i społeczna izolacja to szczególnie trudny czas dla uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich.

            "Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do dyrektorów i dyrektorek, nauczycieli i nauczycielek – podarujmy młodzieży tydzień bez sprawdzianów i zadań domowych. Wszystko to po to, aby obniżyć stres towarzyszący dzieciom na co dzień i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek” – wyjaśnia prof. Aleksandra Gruszka -Gosiewska, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ. Startujemy z kampanią Tydzień ulgi, w której zachęcamy szkoły do tygodnia bez sprawdzianów, odpytywania i zadań domowych.

           Wszyscy zasługujecie na tydzień wytchnienia! Wszystko to po to, aby obniżyć stres i zadbać o dobrostan psychiczny uczniów, uczennic, nauczycieli i nauczycielek” W naszej szkole przyjęliśmy wyzwanie na tydzień ulgi w dniach 17.maja – 21.maja 2021 r.

        Link do kampanii:

        https://psychologia.uj.edu.pl/tydzien-ulgi

         

        I i III miejsce oraz dwa wyróżnienia  w konkursie IPN o Armii Andersa dla naszych uczniów

        Nikodem Wolder – z klasy VI z miejscem pierwszym oraz Patrycja Janaszek klasy VI z miejscem trzecim zostali laureatami wojewódzkiego konkursu „Andersowcy – z Buzułuku przez Aleksandrię i Bolonię po wolną Polskę” zorganizowanym przez  Kielecką Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej  Wyróżnienia w konkursie zdobyły uczennica klasy V Natalia Salwa i  Agata Kot z klasy VI. Serdecznie Gratulujemy naszym uczniom!

        Konkurs realizowany był dla upamiętnienia 80.  rocznicy powstania Armii Andersa.

        Opiekunem konkursu w szkole była nauczycielka historii pani Katarzyna Dobrowolska, a konsultantem plastycznym była pani Ewelina Wolder - nauczycielka plastyki. W ramach przygotowań uczniowie wzięli udział w specjalnej lekcji historii dedykowanej pamięci Armii Andersa. Poznali losy bohaterskich żołnierzy spod Monte Cassino, Bolonii i Ankony, którym towarzyszył ich nieodłączny przyjaciel - niedźwiedź Wojtek. Losy II Korpusu Polskiego który przeszedł „szlak nadziei” spotkały się z zainteresowaniem uczniów. Do IPN przesłane zostały prace plastyczne pięciorga uczniów, spełniających wszystkie kryteria wymagane w konkursie, ale prac było więcej.   Dwie prace zdobyły główne nagrody ( I i III miejsce) i dwie prace otrzymały dwa wyróżnienia. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom i wyróżnionym gratulujemy!

         

        Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 18 maja w siedzibie IPN w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” w Kielcach.

        Nagrody i dyplomy uczestnikom wręczyli: naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielce dr Rafał Urbański oraz Łukasz Maj ze Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach, którzy podziękowali uczniom, opiekunom i rodzicom za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie pięknych prac konkursowych.

         

        Tydzień ulgi - certyfikat UJ dla naszej Szkoły

        Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaświadcza, że w trosce o dobro uczniów i uczennic ta szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej Tydzień ulgi. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej otrzymała certyfikat o powyższej treści, potwierdzający udział w akcji w dniach 17 - 21 maja 2021 roku. Nasza placówka znalazła się pośród 2 tysięcy szkół z całej Polski, które przystąpiły do programu. Wykaz można sprawdzić na mapie: https://liblink.pl/ziI1OCVpdiCelem kampanii było obniżenie stresu związanego z powrotem dzieci i młodzieży do szkół po przewie związanej z pandemią. Więcej szczegółów można przeczytać pod adresem: http://liblink.pl/CfY37D1fMf

        Dziękujemy

         

        Cała Polska Czyta Dzieciom

        W dniach 26.05.-02.06.2021r. grupy przedszkolne z naszej placówki wzięły udział w corocznym Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, którego pomysłodawcą i patronem jest Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

        W tym roku akcja odbywała się pod hasłem:” Lubimy czytać polskich autorów”. Nasze przedszkolaki zapoznały się z twórczością: Jana Brzechwy, Czesława Janczarskiego, Grzegorza  Kasdepke, Wojciecha Widłaka. Na zakończenie akcji dzieci usłyszały bajkę Henryka Sienkiewicza, której przesłanie i ostatnie słowa brzmiały: „ Bądź dobry!”.

        Tym samym wypełniona została szczytna misja tej kampanii czytelniczej- wspieranie rozwoju emocjonalno-społecznego oraz kształtowanie postaw moralnych u młodych odbiorców literatury.

         

        koordynator akcji

         

        „ Oszczędzam wodę- walczę z suszą”

        Paweł Kozieł uczeń klasy 7 naszej szkoły zdobył wyróżnienie w kategorii klas 4-7 w konkursie plastycznym pn.„ Oszczędzam wodę- walczę z suszą” w ramach edycji Programu edukacji ekologicznej dla Powiatu Kieleckiego pn. „Dla Ziemi, dla siebie” w roku szkolnym 2020/2021. 15 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów  z rąk Starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego  oraz członka Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusza Ściany Starostwie Powiatowym w Kielcach. Praca Pawła  zawierała hasła zachęcające do oszczędzania wody w życiu codziennym oraz dbania o jej czystość, np.: używaj prysznica zamiast kąpieli w wannie, nie zmywaj naczyń, nie myj rąk i zębów pod ciągłym strumieniem wody, łap i wykorzystuj deszczówkę czy zakładaj kwietne trawniki. Opiekunem konkursu była Ewelina Wolder nauczyciel plastyki. Do Starostwa przesłane zostały prace plastyczne 15 uczniów, spełniających wszystkie kryteria wymagane w konkursie, ale prac było więcej. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie, a  Pawłowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        Oszczedzam_wode_2021.docx

        https://www.powiat.kielce.pl/starostwo/aktualnosci/Oszczedzaja-wode-i-dbaja-o-przyrode/idn:9261

         

        „Cukierki” 

        W maju/czerwcu w Naszej szkole  został zrealizowany program profilaktyczno - wychowawczy „Cukierki” autorstwa Pani Alicji Giezek.

        Cel  programu  to wczesna profilaktyka uzależnień, przemocy i rozwijania umiejętności życiowych uczniów.

        Program przybliża uczniom podstawowe informacje na temat  środków uzależniających i zagrożeń  z nimi związanych, kształtuje umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, uczy postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi oraz współpracy, jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym.

        Założeniem programu jest uczenie dystansu do osób nieznajomych, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu.

        Założeniem wychowawczym programu jest zachęcanie do angażowania w zabawę wszystkich dzieci, uczenie empatii, nabywanie umiejętności społecznych i rozwijanie pozytywnej solidarności grupowej.

        Zajęcia profilaktyczno-wychowawcze przeprowadzone zostały w klasach I-IV przez przeszkolonych nauczycieli: Magdalenę Wyrzykowską(lekcje w klasie II i IV), Paulinę Jarząbek(lekcja w klasie I) i Annę Pawlik(w klasie III).

        Prace plastyczne wykonane przez uczniów zostały wywieszone na szkolnej wystawie.

         

        Podsumowanie akcji charytatywnej na operację Damiana

        Cała społeczność szkolna z pełnym zaangażowaniem włączyła się w zbiórkę funduszy na operację naszego ucznia Damiana.

        Ogromnym powodzeniem cieszyły się kiermasz oraz licytacja, które odbyły się z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski. Można było wówczas zakupić zabawki, książki a także skosztować pysznych ciast i ciastek- każdy znalazł coś dla siebie, zarówno przedszkolaki, uczniowie młodszych i starszych klas jak również nauczyciele.

        Dodatkową formą zbiórki była puszka wystawiona przez Szkolne Koło Wolontariatu, która w przeciągu kilku dni została wypełniona po brzegi.

        Wspólnymi siłami uzbieraliśmy pokaźną kwotę 2550 zł.

        W dniu 08.06. pieniądze zostały przekazane mamie Damiana, która nie kryła wzruszenia

        i podziwu dla ogromnych serc oraz wsparcia, jakie okazali jej wszyscy członkowie naszej szkolnej społeczności.

        Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM za zaangażowanie, współdziałanie i okazaną hojność!!!

        podsumowanie_zbiorki_na_Damiana-_artykul_na_strone.odt

         

        Profilaktyczne badania słuchu i mowy wśród dzieci z klas pierwszych SP w województwie świętokrzyskim

        Klasa I wzięła udział w Projekcie pt:Profilaktyczne badania słuchu i mowy wśród dzieci z klas pierwszych SP w województwie świętokrzyskim; 7 uczniów klasy I uczestniczyło w terapii logopedycznej.Logopeda przeprowadził również zajęcia edukacyjne Wczesne wykrywanie oraz rehabilitacja zaburzeń słuchu i mowy wśród uczniów pierwszych klas Szkół Podstawowych w ramach Regionalnego Programu ZdrowotnegoWojewództwa świętokrzyskiego.

         

        Dzień pustej klasy

        https://dzienpustejklasy.pl/certyfikat/3DEA8AB0.pdf

         

        XXXI edycja ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego Fox w kategorii klas szóstych

        Miło mi poinformować, że uczeń klasy 6 Nikodem Wolder znalazł się na 11 miejscu w Polsce, a zarazem na pierwszym w powiecie kieleckim w rankingu 100 najlepszych wyników XXXI edycji ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego Fox w kategorii klas szóstych.

        Gratulujemy Nikodemowi ! 

        Szkolny opiekun konkursu

         Izabela Michalska-Sejud

         

        Gratulacje dla uczniów tegorocznej klasy 8

        Gratulacje dla uczniów tegorocznej klasy 8, którzy pomimo trudnego okresu nauki zdalnej i hybrydowej na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego uzyskali średni wynik 84%. Dla porównania średnie dla: kraju 65%, powiatu kieleckiego 77%, gminy Zagnańsk 69%. Drodzy ósmoklasiści, udowodniliście, że pomimo napotykanych trudności zaangażowaniem i pracą można osiągać sukcesy. Jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę jeszcze większych sukcesów w szkole średniej.

        Nauczyciel języka angielskiego

        Izabela Michalska-Sejud

         

        Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021

        Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się 25 czerwca 2021r. Zakończenie rozpocznie się mszą św.  o godzinie 8.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce. Po mszy św. zakończenie roku szkolnego odbędzie się o godzinie 9.30 w budynku Szkoły Podstawowej w Kajetanowie. 

      • Wróć do listy artykułów
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie
      • (041)30-11-513
      • Szkoła Podstawowa w Kajetanowie, Zabłocie 1, 26-050 Zagnańsk 26-050 Zabłocie Poland
      • Administratorem jest Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kajetanowie (nr tel.. 41 30 11 513, adres e-mail: spkajetanow@zagnansk.pl). Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: e-mail: inspektor@cbi24.pl Dane będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawą przetwarzania danych jest zgoda osoby, której dane dotyczą, udzielona poprzez wyraźne działanie potwierdzające (tj. przesłanie wiadomości). Pani/Pana dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane do czasu przedawnienia ewentualnych roszczeń. Dane są ujawniane wyłącznie osobom upoważnionym przez administratora. Podanie danych jest dobrowolne, niemniej konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na pytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody, przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
      • (041)30-11-513
    • Logowanie