Rok szkolny 2024/2025
WEWNĄTRZSZKOLNY
SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO
ORAZ PROGRAM JEGO REALIZACJI
na rok szkolny 2024/2025
WPROWADZENIENieustanne zmiany zachodzące we współczesnym świecie zmuszają człowieka do podejmowania wielu różnorodnych decyzji związanych z wyborem zawodu, poziomu i kierunku kształcenia. Zaplanowanie oraz realizacja kariery edukacyjno-zawodowej wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i wysiłku, niejednokrotnie konieczne, czy zalecane jest spotkanie ze specjalistą, np. z doradcą zawodowym.
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami, m.in. ogłoszonymi 02.12.2016r.), zobowiązuje placówki oświatowe do „przygotowania uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia” (Art. 1, pkt. 14).
Wewnątrzszkolny Program Doradztwa Zawodowego (WPDZ) stwarza uczniowi realną możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do odnalezienia swojego miejsca na drodze kariery zawodowej – poznania siebie i własnych predyspozycji zawodowych, zaplanowania własnej kariery zawodowej.
Szkolny doradca zawodowy powinien zatem, obok wychowawcy, pedagoga i logopedy, stać się kolejną osobą wchodzącą w skład zespołu realizującego zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oferowanej przez szkołę uczniom i ich rodzicom.DEFINICJE POJĘĆ
WEWNĄTRZSZKOLNY PROGRAM DORADZTWA ZAWODOWEGO – ogół działań
podejmowanych przez szkołę w celu przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia. (opr. A. Łukaszewicz).
DORADZTWO ZAWODOWE – świadczenie pomocy w dokonywaniu kolejnych decyzji wyboru zawodu lub pracy w formie indywidualnej porady zawodowej, poprzez analizę pola problemowego jednostki i udzielenie jej informacji zawodowych, podawanie wskazówek, sugestii oraz instrukcji. (por.: K. Lelińska: Założenia i kierunki rozwoju poradnictwa zawodowego w warunkach reformy edukacji, (1999) Problemy poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego Nr 2/11. s. 29 ).
DORADCA ZAWODOWY – osoba udzielająca pomocy, w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych, dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym w wyborze zawodu, kierunku kształcenia i szkolenia, uwzględniając ich możliwości psychofizyczne i sytuację życiową, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego, współpracując z rodzicami i nauczycielami w procesie orientacji zawodowej uczniów oraz wykorzystując w tym celu wiedzę o zawodach, znajomość psychologicznych i pedagogicznych technik, diagnozę rynku pracy oraz techniczne środki przekazywania informacji zawodowej.
(por.: Klasyfikacja Zawodów i Specjalności. 1995. Wyd. MPiPS. Tom V, Zeszyt 2, cz. II. s. 497).
INFORMACJA ZAWODOWA – zbiory danych potrzebnych do podejmowania kolejnych decyzji zawodowych oraz związanych z zatrudnieniem. Zakres treści, metod i kanały przekazywanych informacji są dostosowane do etapu rozwoju zawodowego osoby oraz rodzajów podejmowanych decyzji.
(por.: K. Lelińska: Przygotowanie uczniów do wyboru zawodu metodą zajęć praktycznych. (1985). WSiP. s. 35).
INFORMACJA EDUKACYJNA – zbiory danych potrzebnych do podejmowania decyzji związanych z dalszym kształceniem i nabywaniem kwalifikacji. (opr. G. Sołtysińska).
OBOWIĄZUJĄCE AKTY PRAWNE DOTYCZĄCE UDZIELANIA UCZNIOM POMOCY W WYBORZE ZAWODU I KIERUNKU KSZTAŁCENIA• Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 1996 r., Nr 67, poz. 329 ze zm., m.in. ogłoszonymi 02.12.2016r. ) zobowiązuje placówki oświatowe do "przygotowania uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia".
Rozporządzenie MEN z dnia 12 lutego 2019 roku w sprawie doradztwa zawodowego.
• Rozporządzenie MEN z dnia 16 sierpnia 2018 roku w sprawie doradztwa zawodowego.
Doradztwo zawodowe polega na realizacji działań w celu wspierania uczniów w procesie rozpoznawania zainteresowań i predyspozycji zawodowych oraz przygotowania do wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, które prowadzą do podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych przez uczniów.
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. oraz późniejsze z dn. 09.08.2017r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, w którym zawarte są postanowienia:
- dobrowolność i nieodpłatność tej pomocy,
- zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz z planowaniem kształcenia i kariery zawodowej organizuje się w celu wspomagania odpowiednio uczniów lub słuchaczy w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, przy wykorzystaniu aktywnych metod pracy. Zajęcia prowadzą nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści.
Definicja pomocy pedagogiczno-psychologicznej (w odniesieniu do doradztwa zawodowego):
- rozpoznawanie potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb ucznia i umożliwianie ich zaspokojenia, wspieranie uczniów, metodami aktywnymi, w dokonywaniu wyboru kierunku dalszego kształcenia, zawodu i planowaniu kariery zawodowej oraz udzielanie informacji w tym zakresie,
- wspieranie nauczycieli w organizowaniu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa oraz zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu.
• Rezolucja Rady Unii Europejskiej z 18 maja 2004 roku – 9286/04 to dokument wydany przez Unię Europejską dotyczący poradnictwa zawodowego: „wszyscy obywatele Europy powinni mieć dostęp do usług związanych z poradnictwem, informacją zawodową i planowaniem kariery na każdym etapie swojego życia”.
• Strategia Rozwoju Kształcenia Ustawicznego do roku 2010 przyjęta przez Radę Ministrów
8 lipca 2003 roku jako jeden z priorytetów uznała „tworzenie zasobów informacyjnych w zakresie kształcenia ustawicznego i rozwoju zasobów doradczych”.
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy.
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.CELE DORADZTWA ZAWODOWEGO
3.1. Przygotowanie dzieci i młodzieży do trafnego wyboru zawodu oraz drogi dalszego kształcenia a także opracowania indywidualnego planu kariery edukacyjnej i zawodowej.
3.2. Przygotowanie ucznia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, takich jak:
• bezrobocie,
• adaptacja do nowych warunków pracy i mobilności zawodowej.
3.3. Przygotowanie ucznia do roli pracownika.
3.4. Przygotowanie rodziców do efektywnego wspierania dzieci w podejmowaniu przez nie decyzji edukacyjnych i zawodowych.
3.5. Wspieranie działań szkoły mających na celu optymalny rozwój edukacyjny i zawodowy ucznia.
3.6. Podejmowanie systemowych działań przez pracowników szkoły, rodziców, mające na celu pomoc uczniom w dokonywaniu przemyślanych wyborów edukacyjno-zawodowych.CELE SZCZEGÓŁOWE DORADZTWA ZAWODOWEGO
4.1. Pomoc uczniom w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
4.2. Pomoc uczniom w określeniu preferencji i zainteresowań zawodowych.
4.3. Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych.
4.4. Wskazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom dodatkowych źródeł informacji na temat:
• rynku pracy,
• trendów rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia,
• możliwości wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów w różnych obszarach świata pracy.
4.5. Udzielanie indywidualnych porad uczniom i ich rodzicom.
4.6. Prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
4.7. Koordynowanie działalności informacyjno – doradczej prowadzonej przez szkołę.
4.8. Wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych.
4.9. Przygotowanie uczniów do samodzielności w trudnych sytuacjach życiowych: tj. np. egzamin, poszukiwanie pracy;
4.10. Przygotowanie uczniów do podjęcia roli pracownika, zmiany zawodu, adaptacji do nowych warunków;
4.11. Współpraca z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolny program doradztwa: z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym z poradniami specjalistycznymi, Urzędami Pracy, pracodawcami oraz z instytucjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc uczniom i rodzicom.FUNKCJONOWANIE WEWNĄTRZSZKOLNEGO SYSTEMU DORADZTWA ZAWODOWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. ARMII KRAJOWEJ W KAJETANOWIE
5.1. Osoby odpowiedzialne za realizację WSDZ oraz podmioty z którymi może współpracować szkoła przy realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego
Szczególną rolę w kształtowaniu i realizowaniu WSDZ odgrywają:
- dyrekcja szkoły
- doradca zawodowy
- pedagog
- nauczyciel wiedzy o społeczeństwie
- nauczyciel informatyki
- nauczyciel – bibliotekarz
- wychowawcy
- pozostali nauczycieleWSDZ zakłada pracę nauczycieli, wychowawców, pracownika biblioteki szkolnej, pedagoga, psychologa (z poradni psychologiczno-pedagogicznej), którzy w ramach współpracy z doradcą zawodowym realizować mają treści z zakresu doradztwa zawodowego i poradnictwa kariery w ramach lekcji, np. godzin z wychowawcą, wos-u, informatyki i innych oraz współuczestniczą w realizacji formy doradczej zwanej „rynkiem pracy” poprzez udział i współorganizowanie wycieczek do instytucji rynku pracy, na targi pracy, organizując dni przedsiębiorczości, spotkania z przedstawicielami zawodów, przedstawicielami szkół średnich itp.
Dla efektywnej realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego niezbędna jest również współpraca z zewnętrznymi instytucjami i osobami mogącymi wesprzeć działania szkoły, takimi, jak:
- Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne (PPP)
- Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodki Doradztwa Metodycznego
- Prywatne firmy i instytucje szkoleniowe
- Przedstawiciele firm, instytucji i przedsiębiorcy
- Ochotniczy Hufiec Pracy (OHP) w Kielcach
- Powiatowy Urząd Pracy (PUP)
- Wojewódzki Urząd Pracy (WUP)
- Biura Karier
- Centrum Doradztwa Zawodowego
- Centrum Kształcenia Ustawicznego
- Agencje Zatrudnienia
- Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej (KOWEZiU)
- Zakłady Doskonalenia Zawodowego (ZDZ)
- Przedstawiciele szkół ponadpodstawowych5.2. Sposoby i formy działań realizowanych w ramach WSDZ, których adresatami mogą być uczniowie, rodzice, nauczyciele:
W oddziałach przedszkolnych doradztwo zawodowe jest realizowane w formie preorientacji zawodowej, która ma na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.
Doradztwo zawodowe w formie preorientacji zawodowej, jest realizowane w trakcie bieżącej pracy z dziećmi lub przez zintegrowane działania nauczycieli, doradcy zawodowego i pedagoga.
W klasach I-VI szkoły podstawowej doradztwo zawodowe jest realizowane w formie orientacji zawodowej, która ma na celu zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień zawodowych.
Doradztwo zawodowe w formie orientacji zawodowej, jest realizowane w trakcie bieżącej pracy z uczniami lub przez zintegrowane działania nauczycieli, wychowawców, doradcy zawodowego oraz pedagoga.
W klasach VII i VIII szkoły podstawowej doradztwo zawodowe jest realizowane w formie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego (10 godzin lekcyjnych w ciągu roku szkolnego), które mają na celu wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego planowania kariery, podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych, z uwzględnieniem ich zainteresowań i uzdolnień oraz informacji na temat rynku pracy i systemu edukacji.
Zajęcia, realizuje doradca zawodowy we współpracy z nauczycielami, wychowawcami, nie podlegają one ocenie oraz nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły przez ucznia.Zadania z zakresu doradztwa zawodowego realizowane są w szczególności, jako:
• Udzielanie informacji edukacyjno – zawodowej (gromadzenie i udostępnianie informacji edukacyjno-zawodowej /o zawodach, o rynku pracy, o możliwościach kształcenia i zatrudnienia, o planach rekrutacyjnych lokalnych szkół, w postaci prasy, informatorów, programów multimedialnych, tworzenie, krzewienie samodzielnego pozyskiwania informacji (korzystanie z portali dotyczących rynku pracy, programów multimedialnych do samobadania, informatorów, ulotek, broszur, itp.).
• Poradnictwo indywidualne (porady i informacje zawodowe, diagnoza zdolności i predyspozycji).
• Poradnictwo grupowe - zespołowe, warsztatowe sesje doradcze (zajęcia warsztatowe służące wyposażeniu młodzieży w zasób wiedzy i umiejętności dotyczących np. poszukiwania pracy, umiejętności interpersonalnych, planowania kariery zawodowej i innych).
• Wizyty zawodoznawcze w zakładach pracy, szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, urzędach pracy, biurach doradztwa personalnego organizowanie uczniowskiego wolontariatu, targów pracy, targów edukacyjnych, mających na celu poznanie przez uczniów środowiska pracy w wybranych zawodach.
OPIS ZAŁOŻONYCH OSIĄGNIĘĆ WYNIKAJĄCYCH Z PROGRAMU DORADZTWA ZAWODOWEGO
Dla uczniów:
• rozpoznanie własnego potencjału, mocnych i słabych stron, predyspozycji osobowościowych,
• łatwy dostęp do informacji edukacyjnej i zawodowej – dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców,
• poszerzanie edukacyjnych i zawodowych perspektyw uczniów,
• świadome, trafniejsze decyzje edukacyjne i zawodowe,
• ułatwienie wejścia na rynek pracy dzięki poznaniu procedur pozyskiwania i utrzymania pracy,
• świadomość konieczności i możliwości zmian w zaplanowanej karierze zawodowej,
• mniej niepowodzeń szkolnych, zniechęcenia, porzucania szkoły a potem pracy, jako konsekwencji niewłaściwych wyborów.
Dla szkoły:
• realizacja zobowiązań wynikających z zapisów zawartych w ramowych statutach szkół,
• zapewnienie ciągłości działań orientacyjno – doradczych szkoły i koordynacji zadań wynikających z programów wychowawczych szkół i placówek,
• utworzenie na terenie szkoły bazy informacji edukacyjnej i zawodowej oraz zapewnienie jej systematycznej aktualizacji.
Dla pracodawców:
• zwiększenie szansy znalezienia odpowiednio przygotowanych kandydatów, świadomych oczekiwań rynku pracy.
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI
Współpraca z rodzicami ma na celu :
• wspomaganie rodziców w procesie podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych przez ich dzieci,
• włączanie rodziców, jako przedstawicieli różnych zawodów, do działań informacyjnych szkoły,
• przedstawienie rodzicom aktualnej i pełnej oferty edukacyjnej szkolnictwa na różnych jego poziomach;
• indywidualną pracę z rodzicami uczniów, którzy wykazują trudności: zdrowotne, emocjonalne lub potrzebują porady w podjęciu decyzji:
• udzielanie informacji o możliwościach wsparcia udzielanej przez inne instytucje.
WSPÓŁPRACA Z NAUCZYCIELAMI
Współpraca z nauczycielami ma na celu:
• lepsze poznanie potrzeb uczniów, ich poglądów, oczekiwań wobec szkoły i rynku pracy,
• uzyskanie wsparcia i pomocy w pracy wychowawczej,
• współpracę w realizacji tematyki doradczej w ramach lekcji przedmiotowych (w miarę możliwości).
• zapewnienie ciągłości działań wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.
2. TREŚCI PROGRAMOWE NA POSZCZEGÓLNE ETAPY EDUKACYJNETREŚCI PROGRAMOWE Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
W SZKOLE PODSTAWOWEJPoznanie siebie
Dziecko:
1.1 określa, co lubi robić;
1.2 podaje przykłady różnych zainteresowań;
1.3 określa, co robi dobrze;
1.4 podejmuje działania i opisuje, co z nich wyniknęło dla niego i dla innych.Świat zawodów i rynek pracy
Dziecko:
1.5 odgrywa różne role zawodowe w zabawie;
1.6 podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu i nazwy tych zawodów, które wzbudziły jego zainteresowanie oraz identyfikuje i opisuje czynności zawodowe wykonywane przez te osoby;
1.7 wskazuje zawody zaangażowane w powstawanie produktów codziennego użytku
oraz w zdarzenia, w których dziecko uczestniczy, takie jak wyjście na zakupy, koncert, pocztę;
1.8 podejmuje próby posługiwania się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny;
1.9 opowiada o sobie w grupie rówieśniczej.Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie
Dziecko:
1.10 nazywa etapy edukacji (bez konieczności zachowania kolejności chronologicznej);
1.11 nazywa czynności, których lubi się uczyć.Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych
Dziecko:
1.12 opowiada, kim chciałoby zostać;
1.13 na miarę swoich możliwości planuje własne działania lub działania grupy rówieśniczej przez wskazanie pojedynczych czynności i zadań niezbędnych do realizacji celu;
1.14 podejmuje próby decydowania w ważnych dla niego sprawach, indywidualnie i w ramach działań grupy rówieśniczej.Proponowane tematy do realizacji:
1. Co lubię robić, moje zainteresowania, hobby – rozmowy z dziećmi, prezentowanie w grupie ulubionych czynności, zainteresowań - Festiwal Talentów
2. Zawody wokół nas, nazywanie zawodów, czym zajmują się ludzie, którzy są wokół nas, co robią, – rozmowy z dziećmi
3. Etapy edukacji, jakie znamy rodzaje szkół, do jakich chodzi nasze rodzeństwo, osoby z najbliższego otoczenia – rozmowa z dziećmi
4. Kim chcę być w przyszłości – rozmowa, rysunekCzas realizacji: w trakcie roku szkolnego, w bieżącej pracy z dziećmi
Osoby realizujące: wychowawcy we współpracy z doradcą zawodowym oraz pedagogiem.
TREŚCI PROGRAMOWE Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA KLAS I–VI SZKOŁY PODSTAWOWEJTreści programowe z zakresu doradztwa zawodowego
dla klas I–III szkoły podstawowejPoznanie siebie
Uczeń:
1.1 opisuje swoje zainteresowania i określa, w jaki sposób może je rozwijać;
1.2 prezentuje swoje zainteresowania wobec innych osób;
1.3 podaje przykłady różnorodnych zainteresowań ludzi;
1.4 podaje przykłady swoich mocnych stron w różnych obszarach;
1.5 podejmuje działania w sytuacjach zadaniowych i opisuje, co z nich wyniknęło dla niego i dla innych.Świat zawodów i rynek pracy
Uczeń:
1.6 odgrywa różne role zawodowe w zabawie;
1.7 podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach;
1.8 opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach;
1.9 omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje;
1.10 opisuje rolę zdolności i zainteresowań w wykonywaniu danego zawodu;
1.11 posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny.Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie
Uczeń:
1.12 uzasadnia potrzebę uczenia się i zdobywania nowych umiejętności;
1.13 wskazuje treści, których lubi się uczyć;
1.14 wymienia różne źródła wiedzy i podejmuje próby korzystania z nich.Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych
Uczeń:
1.15 opowiada, kim chciałby zostać i co chciałby robić;
1.16 planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując na podstawowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu;
1.17 próbuje samodzielnie podejmować decyzje w sprawach związanych bezpośrednio z jego osobą.
Proponowane tematy do realizacji:1. Co lubię robić, moje zainteresowania - jak mogę je rozwijać, sposoby spędzania czasu wolnego – rozmowy z dziećmi, prezentowanie w grupie ulubionych czynności, zainteresowań
– Festiwal Talentów. – w kl. I
2. Moje mocne strony, co robię dobrze, dokładnie, nie sprawia mi to trudności. – w kl. I
3. Zawody wokół nas, nazywanie zawodów, czym zajmują się ludzie, którzy są wokół nas, co robią,– rozmowy z dziećmi.- w kl. II
4. Po co ludzie pracują? Jakie jest znaczenie pracy w życiu człowieka – rozmowa z dziećmi – w kl. II
5. Po co się uczymy? Czego lubię się uczyć, z jakich źródeł wiedzy możemy korzystać?
– rozmowa z dziećmi – w kl. III
6. Kim chcę być w przyszłości – rozmowa, rysunek – w kl. III
Czas realizacji: w trakcie roku szkolnego, w bieżącej pracy z dziećmi
Osoby realizujące: wychowawcy we współpracy z doradcą zawodowym oraz pedagogiem.Treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla klas IV–VI szkoły podstawowej
Poznawanie własnych zasobów
Uczeń:
1.1 określa własne zainteresowania i uzdolnienia oraz kompetencje;
1.2 wskazuje swoje mocne strony oraz możliwości ich wykorzystania w różnych dziedzinach życia;
1.3 podejmuje działania w sytuacjach zadaniowych i ocenia swoje działania, formułując wnioski na przyszłość;
1.4 prezentuje swoje zainteresowania i uzdolnienia wobec innych osób z zamiarem zaciekawienia odbiorców.Świat zawodów i rynek pracy
Uczeń:
1.5 wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach;
1.6 opisuje, czym jest praca i jakie ma znaczenie w życiu człowieka;
1.7 podaje czynniki wpływające na wybory zawodowe;
1.8 posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny;
1.9 wyjaśnia rolę pieniądza we współczesnym świecie i jego związek z pracą.Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie
Uczeń:
1.10 wskazuje różne sposoby zdobywania wiedzy, korzystając ze znanych mu przykładów, oraz omawia swój indywidualny sposób nauki;
1.11 wskazuje przedmioty szkolne, których lubi się uczyć;
1.12 samodzielnie dociera do informacji i korzysta z różnych źródeł wiedzy.Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych
Uczeń:
1.13 opowiada o swoich planach edukacyjno-zawodowych;
1.14 planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując szczegółowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu;
1.15 próbuje samodzielnie podejmować decyzje w sprawach związanych bezpośrednio lub pośrednio z jego osobą.Proponowane tematy do realizacji:
1. Moje zainteresowania, uzdolnienia – rozmowy z uczniami, karty pracy – w kl. IV
2. Prezentowanie zainteresowań, ulubionych czynności w grupie – Festiwal Talentów- kl. IV
3. Moje mocne strony, co robię dobrze, dokładnie, sprawnie, jak mogę wykorzystać moje mocne strony – rozmowa z uczniami, karta pracy, mająca służyć autorefleksji – w kl. V
4. Jak uczyć się skutecznie? Jakich przedmiotów szkolnych lubię się uczyć, z jakich źródeł wiedzy korzystamy? – rozmowa z uczniami, karta pracy – kl. V
5. Jakie są grupy zawodów, przykłady zawodów, jak można zdobyć dany zawód – rozmowy z uczniami, filmy, prezentacje zawodów, zapraszanie osób wykonujących określone zawody.
– w kl. VI
6. Po co ludzie pracują? Jakie jest znaczenie pracy w życiu człowieka – rozmowa z uczniami – w kl. VI
7. Jakie mam plany edukacyjno-zawodowe? Kim chcę być w przyszłości, jak realizować te plany
– rozmowa z uczniami – w kl. VICzas realizacji: w trakcie roku szkolnego, w czasie zajęć lekcyjnych, lekcji wychowawczych Osoby realizujące: wychowawcy, nauczyciele przedmiotów, we współpracy z doradcą zawodowym oraz pedagogiem.
TREŚCI PROGRAMOWE Z ZAKRESU DORADZTWA ZAWODOWEGO DLA KLAS VII I VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Poznawanie własnych zasobów
Uczeń:
1.1 określa wpływ stanu zdrowia na wykonywanie zadań zawodowych;
1.2 rozpoznaje własne zasoby (zainteresowania, zdolności, uzdolnienia, kompetencje, predyspozycje zawodowe);
1.3 dokonuje syntezy przydatnych w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej informacji o sobie wynikających z autoanalizy, ocen innych osób oraz innych źródeł;
1.4 rozpoznaje własne ograniczenia jako wyzwania w odniesieniu do planów edukacyjno- zawodowych;
1.5 rozpoznaje swoje możliwości i ograniczenia w zakresie wykonywania zadań zawodowych i uwzględnia je w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej;
1.6 określa aspiracje i potrzeby w zakresie własnego rozwoju i możliwe sposoby ich realizacji;
1.7 określa własną hierarchię wartości i potrzeb.Świat zawodów i rynek pracy
Uczeń:
1.8 wyszukuje i analizuje informacje na temat zawodów oraz charakteryzuje wybrane zawody, uwzględniając kwalifikacje wyodrębnione w zawodach oraz możliwości ich uzyskiwania;
1.9 porównuje własne zasoby i preferencje z wymaganiami rynku pracy i oczekiwaniami pracodawców;
1.10 wyjaśnia zjawiska i trendy zachodzące na współczesnym rynku pracy, z uwzględnieniem regionalnego i lokalnego rynku pracy;
1.11 uzasadnia znaczenie pracy w życiu człowieka;
1.12 analizuje znaczenie i możliwości doświadczania pracy;
1.13 wskazuje wartości związane z pracą i etyką zawodową;
1.14 dokonuje autoprezentacji.
1.15 charakteryzuje instytucje wspomagające planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej, w tym instytucje rynku pracy.Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie
Uczeń:
1.16 analizuje oferty szkół ponadpodstawowych i szkół wyższych pod względem możliwości dalszego kształcenia, korzystając z dostępnych źródeł informacji;
1.17 analizuje kryteria rekrutacyjne do wybranych szkół w kontekście rozpoznania własnych zasobów;
1.18 charakteryzuje strukturę systemu edukacji formalnej oraz możliwości edukacji nieformalnej;
1.19 określa znaczenie uczenia się przez całe życie.
Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych
Uczeń:
1.20 dokonuje wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej samodzielnie lub przy wsparciu doradczym;
1.21 określa cele i plany edukacyjno-zawodowe, uwzględniając własne zasoby;
1.22 identyfikuje osoby i instytucje wspomagające planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej i wyjaśnia, w jakich sytuacjach korzystać z ich pomocy;
1.23 planuje ścieżkę edukacyjno-zawodową, uwzględniając konsekwencje podjętych wyborów.Treści szczegółowe
I: Poznawanie własnych zasobów – Poznawanie siebie warunkiem dobrego rozwoju, wyboru i decyzji
• Prezentacja rodzicom i uczniom założeń pracy informacyjno – doradczej szkoły na rzecz uczniów.
• Jaki jestem? Co najbardziej lubię robić, co mnie pasjonuje?
• Jakie są moje potrzeby, motywacje, jakimi wartościami się kieruję?
• Jakie mam zainteresowania, zdolności, cechy osobowości.
• Stan zdrowia, a wybór szkoły, zawodu.
• Mocne i słabe strony, co chcę rozwijać, a czego chcę uniknąć?
• Jak funkcjonuję w grupie? Doskonalenie umiejętności pracy w zespole.
• Podejmowanie decyzji, jak sobie z tym radzę?
• Czym jest sukces? Czy dla każdego znaczy to samo?
• Jak radzić sobie ze stresem?II: Poznawanie zawodów
• Dlaczego pracujemy? Co według mnie znaczy interesująca praca? Jakie warunki musi spełniać taka praca?
• W jakich dziedzinach życia gospodarczego i społecznego widzę siebie w przyszłości?
• Jaki zawód uważam za najbardziej interesujący? Wartości osobiste, a wybór zawodu.
• Klasyfikacja zawodów i specjalności.
• Poznawanie wybranych zawodów, prezentacja zawodów: filmy zawodoznawcze, opisy zawodów, kalambury o zawodach
• Włączanie rodziców, jako przedstawicieli różnych zawodów, do działań informacyjnych szkoły, przykłady różnych karier.
• Wycieczki zawodoznawcze do zakładów pracy, przedsiębiorstw, instytucjiIII: Rynek pracy
• Charakterystyka rynku pracy, martwe zawody, zawody przyszłości.
• Planowanie ścieżki kariery zawodowej- autoanaliza, portfolio. Preferencje zawodowe.
• Trendy na rynku pracy. Jakie jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy?
Rynek edukacyjny, podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych
• Jaka szkoła, jaki zawód?
• System szkolnictwa, typy szkół, co dalej po danej szkole?
• Zapoznanie z warunkami rekrutacji do szkół – informacja dla uczniów i rodziców.
• System naboru elektronicznego, jak działa, jak utworzyć listę preferencji?W klasie VII zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego będą przeznaczone w szczególności na poznawanie przez uczniów własnych zasobów oraz wybranych zawodów. Uczniowie będą starali się odpowiedzieć na pytanie Jaki jestem, jak funkcjonuję w grupie?
Czas realizacji: jeden semestr roku szkolnego 2024/2025 – minimum 10 godz. lekcyjnych Osoby realizujące: doradca zawodowy
W klasie VIII uczniowie będą poznawali zawody, rynek pracy, rynek edukacyjny, zasady rekrutacji, będą starali się odpowiedzieć na pytanie: Jak wykorzystać własne zasoby? Kim będę? Jaką wybrać szkołę, zawód?.
Czas realizacji: jeden semestr roku szkolnego 2024/2025 – minimum 10 godz. lekcyjnych Osoby realizujące: doradca zawodowy
10. METODY PRACY DO REALIZACJI WSDZ
• poradnictwo indywidualne, skierowane szczególnie dla uczniów, mających trudności w podjęciu decyzji edukacyjno-zawodowych
• poradnictwo grupowe
• lekcje zawodoznawcze
• spotkania z przedstawicielami różnych zawodów
• spotkania z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych, pracodawcami
• zachęcanie młodzieży do aktywnego udziału podczas „Otwartych drzwi w szkołach ponadpodstawowych”
• angażowanie uczniów do umiejętnego spędzania czasu (zajęcia sportowe, językowe, rozwijające umiejętności zawodowe, koła zainteresowań)
• wykorzystanie testów, ankiet i innych narzędzi podczas zajęć klasowych
• wycieczki zawodoznawcze
• gromadzenie materiałów dotyczących zakresu doradztwa zawodowego (biblioteka, osoby zajmujące się doradztwem zawodowym)
• informowanie rodziców oraz uczniów o procedurach egzaminów, specyfice zawodu wybranego przez dziecko, systemie edukacji, zasadach rekrutacji do szkół11. EWALUACJA
Ewaluacja WSDZ jest stałym elementem wdrażania działań doradczych w szkole, aby propozycje zajęć były zgodne z oczekiwaniami i potrzebami uczniów i ich rodziców. W tym celu przeprowadzona zostanie ankieta ewaluacyjna wśród uczniów wybranych klas, rozmowy z nauczycielami, rodzicami.
Efektem końcowym realizacji Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego jest przygotowanie uczniów do podejmowania trafnych decyzji w wyborze dalszego kształcenia oraz przygotowanie absolwentów do zaplanowania kariery zawodowej, umożliwiającej im aktywne funkcjonowanie na rynku pracy, kształcenie przez całe życie.