Przebieg egzaminu
- Egzamin odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
-
pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
-
drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
-
trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, trwa 90 minut.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie:
- długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem przeznaczony do zapisywania rozwiązań/odpowiedzi
- na egzaminie z matematyki uczeń powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Komunikat dyrektora CKE o materiałach i przyborach pomocniczych w 2022 r. z 20.08.2021 ►
W 2023 r. uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca, natomiast 8 lipca każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej. -